Skandynawski styl dekoracji wnętrz nawiązuje do inspiracji czerpanych z natury. Najważniejszym, charakterystycznym budulcem mebli jest drzewo. Długie zimy na północy zmotywowały ludzi do wykorzystania jasnych, pastelowych kolorów, rozświetlających mroczny klimat.

Nordyckie rzemiosło z biegiem lat znalazło zastosowanie w polskich domach, wpływając na kształtowanie się skandynawskiego stylu.

Decydując się na modernizację musimy liczyć się z drewnianym wykończeniem, podkreślonym białą kolorystyką. Dobrze, gdy w mieszkaniu znajdują się duże okna, przepuszczające naturalne światło słoneczne. Biel na gładkich, matowych ścianach i podłogach, ewentualnie ceramiczna biało-czarna kratownica ułożona z płytek podłogowych. Śnieżne, masywne meble wykonane z naturalnego drewna. W architekturze północnej liczy się prostota, przejrzystość i ekonomizm wpływający na klarowny podział wnętrza.

Dla kontrastu wprowadzić możemy trochę nowoczesności, nie trzymając się ściśle reguł związanych z wystrojem. Możemy bez obaw eksperymentować z aranżacją. Białe ściany do połowy pokryte sosnową boazerią i posadzka wyłożona lśniącym gresem idealnie podkreślą innowatorski styl.

Zobacz również:  Szklane wnętrze

Meble powinny być jednak w białej barwie, zdobione komody, szafy, regały, bez zagracania pomieszczenia, tylko najbardziej potrzebne wyposażenie zaspokajające nasze potrzeby.

Czerwone, ciemne błękity dekoracji, znacznie ocieplą mieszkanie. Przytulne poduchy, miękkie koce, narzuty, pledy rozgrzeją dość chłodny klimat. Okna powinny być jak najbardziej przejrzyste, zwiewne firanki w zupełności wystarczą.
W stylu skandynawskim wskazane jest uwzględnienie w projekcie kominka, lub pieca kaflowego, nawiązującego do typowego, nordyckiego urządzania domów.

Kuchnia stanowi jedno z najważniejszych pomieszczeń w mieszkaniu, właśnie tam znajduje się miejsce na duży, zdobiony stół skupiający wszystkich członków rodziny przy wspólnym posiłku. Na stole ekskluzywnie prezentuje się porcelanowa zastawa i srebrne sztućce. Mile widziane są świece w zdobionych świecznikach, oraz lustra odbijające światło.
Połączenie estetyki z funkcjonalnością gwarantuje wygodne, przestronne pomieszczenia, o spokojnych, łagodnych kolorach. Bardzo ważne jest oświetlenie, liczne lampy podwieszane u sufitu, boczne kinkiety i halogeny, dyskretnie ukryte pod zabudową.

Zobacz również:  Jak przygotować pokój dla przedszkolaka?

Intensywnym, zwracającym uwagę motywem dekoracyjnym są pasiaste dywany w czerwono-niebieskim kolorze.
Mieszkanie w stylu skandynawskim o przyjaznej atmosferze jest sposobem na bliski kontakt z naturą. Dodatkowym atutem wynikającym z ekologicznej aranżacji jest pozytywne oddziaływanie neutralnego wystroju na psychikę człowieka. Mieszkanie urządzone w bieli działa uspokajająco i relaksacyjnie.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here