W rankingu wybieranych opałów od wielu lat bezsprzecznie króluje węgiel kamienny. Wybieramy go ponieważ jest stosunkowo tani, łatwy w użyciu, ma doskonałe parametry i zapewnia nam ciepło oraz komfort. Oczywiście wszystko pod warunkiem, że zdecydujemy się na naprawdę dobry węgiel…

Węgiel kamienny – podstawowe paliwo
Węgiel kamienny od wielu lat jest podstawowym źródłem ciepła w domkach jednorodzinnych, firmach, a nawet wielkich zakładach. Dlaczego tak się dzieje – Węgiel jest przede wszystkim szeroko dostępny, nie ma problemu z jego kupieniem. Jest on również w porównaniu do innych paliw tani – mówi Marcin Miczuga. O popularności węgla przesądza również swoista niestabilność rynku energetycznego i nieustannie wahające się ceny gazu ziemnego, oleju opałowego oraz energii elektrycznej. Węgiel w tym układzie jest najbardziej pewnym rozwiązaniem. Do tego wszystkiego trzeba doliczyć oczywiście szeroka ofertę rynkową – do wyboru mamy naprawdę sporo rodzajów węgla, o różnych parametrach i w różnych przedziałach cenowych.

Zobacz również:  Mieszkanie w stylu etnicznym

Ile kosztuje opalanie węglem?
Na postawione pytanie tak naprawdę nie ma jednej odpowiedzi. Wszystko uzależnione jest od wielu czynników. Przede wszystkim od tego, jakim kotłem dysponujemy, jak sprawna jest nasza instalacja oraz jaki węgiel wybierzemy. Pamiętać należy, że węgiel dobrej jakości daje więcej ciepła, podczas jego spalania nie wytwarza się tyle popiołu, co w przypadku węgla „gorszego”, a także nie jest konieczne tak częste dokładanie do pieca. Dlatego też w składach węgla tak często zwraca się uwagę na kaloryczność węgla, czyli ilość ciepła, jaka powstaje podczas spalania określonej ilości paliwa.

Jeśli zatem wybierzemy dobry węgiel, dysponujemy wydajnym kotłem i mamy instalacje w dobrym stanie, to zapłacimy za ogrzewanie mniej, niż ktoś, kto ma niesprawny jeden z tych elementów.

Zobacz również:  Tania aranżacja wnętrz

Węgiel kamienny to nadal podstawowe paliwo. To on najczęściej zapewnia nam ciepło w czasie długich, zimowych miesięcy. Ale wszystko pod warunkiem, że wybierzemy dobry węgiel. Dlatego też należy zwracać uwagę na jego parametry i kupować od zaufanych sprzedawców.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here