Dekory to niewielkie płytki ceramiczne, pokryte ornamentem, stanowiące doskonałe uzupełnienie standardowych płytek ściennych. Dają one ogromne możliwości aranżacyjne. Aby uzyskać upragniony efekt, warto zapoznać się z podstawowymi zasadami ich stosowania.

Pasy, linie, ramki

Dekory dostępne są obecnie w wielu różnych wariantach. Do wyboru mamy płytki podłużne, prostokątne bądź kwadratowe. Niektóre kompozycje składają się z elementów niewielkich, inne lepiej ułożyć z dużych tafli. Dekory mogą mieć jednolitą barwę, lub też łączyć wiele kolorów. Bardzo popularnym motywem są wzory roślinne: bluszcz, kwiaty, pędy bambusa, jesienne liście. We wnętrzach nowoczesnych doskonale sprawdzą się wzory geometryczne lub bardzo prosta, a efektowna ozdoba ścian w postaci pasa płytek w odmiennym kolorze. Jeśli urządzamy wnętrze w stylu klasycznym, bez problemu znajdziemy w bogatej ofercie producentów płytek także kafelki pokryte stylizowanymi ornamentami, inspirowanymi starożytną Grecją czy Egiptem. Dla miłośników sztuki orientalnej wspaniałym pomysłem będzie użycie płytek dekorowanych arabskim ornamentem. Takie dekory ułożyć można w dowolnym miejscu – sprawdzonym sposobem jest stworzenie wzorzystego pasa na wysokości oczu, obiegającego wokół całe pomieszczenie. Inną możliwością, nadającą się zwłaszcza do łazienek w stylu klasycznym, jest skomponowanie dwóch równoległych linii: jednej tuż nad podłogą, drugiej na wysokości wzroku bądź pod sufitem. Aby wydobyć z kompozycji poszczególne miejsca pomieszczenia, warto rozważyć ułożenie dekorów dookoła umywalki i lustra, prysznica lub wanny. Takie ramy będą dobrze wyglądać zwłaszcza w dużych, jasnych łazienkach.

Ornamentowana ściana

Inną, bardzo oryginalną możliwością, jest zastosowanie dekorów tylko na jednej ścianie pomieszczenia. Za ich pomocą stworzyć możemy wzorzystą, kolorową ścianę, przyciągającą wzrok i bezsprzecznie stanowiącą centralny punkt łazienki. Dlatego też koniecznie trzeba się zastanowić, która ze ścian najlepiej się do tego nadaje. Polecane jest zwłaszcza wydobycie powierzchni za wanną lub prysznicem. Można rozważyć także ułożenie dekorów na ścianie, do której przylega umywalka lub lustro. Odradzane jest natomiast podkreślanie za pomocą zdobień ściany, przy której ustawiona jest muszla klozetowa. Dekory to nie tylko sposób na urozmaicenie wystroju – mogą one także nieść ze sobą pewien przekaz, ze względu na styl, jaki nadają łazience: ściana pokryta dekorami w kolorowe grochy przywodzi na myśl lata 60., płytki ceramiczne z grafiką lub zdjęciem zdradzą natomiast miłośnika sztuki.

Czego unikać?

Układając dekoracyjne płytki ścienne możemy puścić wodze wyobraźni i stworzyć niepowtarzalną, zindywidualizowaną kompozycję. Warto jednak uczyć się na cudzych błędach, tak aby uniknąć niedociągnięć. Przede wszystkim, należy wystrzegać się stosowania kilku różnych motywów w jednym pomieszczeniu. Nadmiar wzorów i kolorów wprowadza wrażenie chaosu i sprawia, że styl i przekaz przestają być czytelne. Płytki dekoracyjne oraz płytki pokrywające resztę ściany (a także podłogę) powinny pasować do siebie zarówno stylistycznie, jak i kolorystycznie. Sprawdzonym sposobem jest użycie elementów o różnych odcieniach jednego koloru. Jeśli chcemy postawić na całkowicie odmienne kolory, doskonałym pomysłem będzie dobieranie kafelków na zasadzie kontrastu. Kolejną rzeczą, jakiej należy unikać, jest łączenie różnych gatunków płytek. Dekory z nadrukowaną grafiką nie sprawdzą się w połączeniu z mozaiką lub wiktoriańskimi listwami.

Dekory to wspaniały sposób na urozmaicenie powierzchni ściany, nadanie jej wyjątkowego stylu, czy też na uporządkowanie przestrzeni pomieszczenia. Należy jednak stosować je rozważnie i dobrze przemyśleć, jak wyglądać ma efekt końcowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj