Jeśli w naszym mieszkaniu jest za mało światła dziennego, co wynika z małej ilości lub złego rozłożenia okien, szukamy wszelkich sposobów, aby je rozjaśnić – wykorzystujemy blade kolory ścian oraz zawieszamy wielkie lustra. Istnieje jednak znakomita metoda na dodanie pomieszczeniom blasku, przy jednoczesnym jego dekorowaniu. Poznajmy zatem szklane pustaki!

Pustaki szklane – co to takiego?
Pustaki szklane często błędnie określane są mianem luksfer. Są jednak bardziej od nich zaawansowane technicznie, co pozwala na ich szersze zastosowanie. W przeciwieństwie do nich wykonane są bowiem z dwóch warstw, pomiędzy którymi znajduje się wolna przestrzeń z powietrzem. Rozwiązanie takie sprawia, że produkt cechuje się większą izolacją termiczną oraz akustyczną, zatem z powodzeniem można je wykorzystać zarówno podczas aranżacji mieszkania, jak i przy zdobieniu elewacji budynków. W jakich sytuacjach możemy zatem zastosować ten nietuzinkowy budulec?

Ścianka działowa
Jeśli rozkład naszego mieszkania nam nie odpowiada często szukamy innych rozwiązań działowych. Musimy jednak pamiętać, aby nie naruszać konstrukcji ścian nośnych, zatem w te elementy lepiej nie ingerować samodzielne. Kiedy jednak mamy pewność, że zburzona ściana nie wpłynie na stabilność budynku wówczas możemy się wziąć za wydzielanie obszaru w mieszkaniach. Ściana zbudowana z pustaków szklanych będzie spełniała doskonałą funkcję dekoracyjną – doskonale odbija ona bowiem światło, przez co nasze wnętrza wydają się być większe optycznie. Dodatkowo pustaki dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych, dzięki czemu urządzimy nasze pomieszczenia w sposób pasujący do charakteru całego mieszkania. Nie musimy się przy tym martwić, że posiadając takie ściany będziemy słyszeli odgłosy z innych pomieszczeń – budowa szklanych pustaków gwarantuje podobną izolację akustyczną jak cegła czy zwykłe pustaki.

Drobne akcenty
Pustaki szklane są niestety materiałem stosunkowo drogim, szczególnie jeśli wybieramy rozmiar niestandardowy, lub chcemy wykorzystać intensywne ich kolory. W związku z tym możemy wykonać jedynie niewielkie przeszklenia pomiędzy pomieszczeniami, które będą znakomicie przepuszczały światło. Takie rozwiązanie będzie szczególnie przydatne w toaletach pozbawionych okien. Wystarczy obudować drzwi do łazienki szklanymi pustakami, lub wykonać dekorację ponad nimi. Warto również wspomnieć o nowych na naszym rynku pustakach z oświetleniem LED – wbudowane diody doskonale eksponują piękno szklanych pustaków, bowiem dzięki nim wywołujemy efekt witrażu. Ponadto czas działania oświetlenia LED jest szacowany na 30 lat przy codziennym jego użytkowaniu, zaś koszta zamykają się w kilku złotych w skali roku.

Pustaki szklane na elewacji budynku?
Coraz częściej w architekturze pustaki szklane wykorzystywane są do tworzenia nietuzinkowych ozdób na budynkach. Spełniają one jednocześnie funkcję dekoracyjną, jak i praktyczną, gdyż wpuszczają one do naszych mieszkań dużą ilość światła. Ich przepuszczalność jest tak dobra, że często zastępują one nawet tradycyjne okna. Nieocenione są natomiast ich walory estetyczne. W ciągu dnia zyskujemy dzięki nim ciekawe refleksy świetlne w pomieszczeniach, zaś nocą zdobimy elewację budynku światłem pochodzącym z domu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj