Czym myć gres - mop, wiadro i środki czyszczące na podłodze z gresu w kuchni.

Gres jest materiałem ceramicznym o wyjątkowej trwałości i estetyce, co czyni go popularnym wyborem zarówno do wnętrz, jak i na zewnątrz. Jego różnorodne wykończenia, np. chropowaty, matowy czy szkliwiony, wymagają jednak odpowiedniej pielęgnacji i czyszczenia. Sprawdź, jak i czym myć rożne rodzaje gresu, aby zachować jego piękno i funkcjonalność na lata.

Jak czyścić gres chropowaty?

Gres chropowaty charakteryzuje się nieco szorstką powierzchnią, co sprawia, że jest bardziej odporny na poślizg, ale jednocześnie trudniejszy do utrzymania w czystości.

Aby skutecznie czyścić gres chropowaty, warto trzymać się kilku zasad.

 • Regularne odkurzanie i zamiatanie – usuwanie luźnych zabrudzeń, takich jak kurz i piasek, zapobiegnie ich wnikaniu w powierzchnię gresu.
 • Mycie ciepłą wodą i delikatnym detergentem – do mycia gresu chropowatego najlepiej używać ciepłej wody z dodatkiem łagodnego detergentu. Unikaj silnych środków chemicznych, które mogą uszkodzić powierzchnię.
 • Szczotka o miękkim włosiu – w przypadku trudniejszych zabrudzeń można użyć szczotki o miękkim włosiu, aby dokładnie wyczyścić pory gresu.
 • Domowe metody – do czyszczenia gresu można zastosować ocet rozcieńczony wodą. Taki roztwór skutecznie usuwa zabrudzenia, ale należy najpierw przetestować go na mniej widocznym fragmencie podłogi gresowej, a po umyciu – dobrze spłukać, aby nie pozostawić smug.

Osoba za pomocą mopa myje gres polerowany. W tle zielone wiaderko.

Jak czyścić płytki gresowe matowe?

Gres matowy, ze względu na swoje wykończenie, jest bardziej podatny na plamy i zabrudzenia, które mogą być trudne do usunięcia.

Oto kilka najważniejszych wskazówek, jak czyścić płytki matowe gresowe.

 • Codzienne mycie – regularne mycie z użyciem ciepłej wody i delikatnego detergentu pomoże utrzymać płytki w czystości.
 • Unikanie produktów nabłyszczających – szukasz odpowiedzi na pytanie, czym nabłyszczyć gres matowy? W przypadku gresu matowego zdecydowanie nie należy używać produktów nabłyszczających, ponieważ mogą one zostawić smugi i plamy.
 • Usuwanie trudnych zabrudzeń – plamy na gresie matowym można usunąć za pomocą pasty z sody oczyszczonej i wody. Należy nałożyć pastę na plamę, pozostawić na kilka minut, a następnie zetrzeć i spłukać wodą.
 • Użycie octu – ocet może być użyty do mycia gresu matowego, ale podobnie jak w przypadku gresu chropowatego, powinien być dobrze rozcieńczony, przetestowany i dokładnie spłukany po zastosowaniu, aby uniknąć smug.

Jak czyścić gres szkliwiony?

Gres szkliwiony ma gładką i błyszczącą powierzchnię, która jest łatwiejsza do czyszczenia, ale wymaga specjalnej pielęgnacji, aby uniknąć smug i rys. Jak czyścić gres szkliwiony? Najlepiej używać łagodnych detergentów i unikać silnych środków chemicznych, które mogą uszkodzić szkliwioną powierzchnię. Do mycia gresu szkliwionego używaj miękkiej ściereczki lub gąbki, aby uniknąć zarysowań. Niewskazany jest też nadmiar wody, ponieważ może to pozostawić smugi.

Czym nabłyszczyć gres szkliwiony? Na rynku są specjalne środki nabłyszczające do gresu polerowanego, które pomogą utrzymać jego połysk i zabezpieczą przed smugami.

Kobieta za pomocą ścierki myje ścianę wyłożoną gresem.

Jak usunąć rdzę z płytek gresowych?

Plamy z rdzy mogą być trudne do usunięcia, ale istnieją skuteczne metody, aby się ich pozbyć.

Jak usunąć rdzę z płytek gresowych?

 • Kwasek cytrynowy – nałóż pastę z kwasku cytrynowego i wody na plamę, pozostaw na kilka minut, a następnie zetrzyj i spłucz wodą.
 • Pasta z sody oczyszczonej – pasta z sody oczyszczonej i wody może być również skuteczna w usuwaniu plam z rdzy.
 • Specjalistyczne środki – w sklepach dostępne są środki chemiczne do usuwania rdzy z płytek. Należy dokładnie przestrzegać instrukcji na opakowaniu.

Czyszczenie gresu po remoncie

Po remoncie na płytkach gresowych mogą pozostać resztki fugi, kleju i innych zabrudzeń. Czym myć płytki gresowe po fugowaniu i czym myć gres po remoncie?

Najlepszym sposobem na usunięcie resztek fugi jest użycie specjalnych środków dostępnych w sklepach budowlanych, które skutecznie rozpuszczają pozostałości, nie uszkadzając przy tym powierzchni gresu. Warto również sięgnąć po delikatne środki czystości, które są bezpieczne dla powierzchni płytek. Używanie zbyt agresywnych detergentów może bowiem prowadzić do uszkodzeń, matowienia lub powstawania smug.

Jak usunąć klej z płytek gresowych?

Podczas montażu płytek gresowych często zdarza się, że na powierzchni pozostają resztki kleju.

Jak usunąć klej z płytek gresowych? Oto kilka porad.

 • Mechaniczne usuwanie – najpierw spróbuj usunąć jak najwięcej kleju za pomocą plastikowej szpatułki, aby nie zarysować powierzchni.
 • Specjalistyczne środki czyszczące – na rynku są specjalne środki do usuwania kleju z płytek ceramicznych. Należy postępować zgodnie z instrukcjami producenta.
 • Domowe sposoby – ocet lub spirytus mogą być skuteczne w usuwaniu kleju, ale należy zachować ostrożność i przetestować środek na mało widocznej powierzchni.

Sprawdź ofertę gresu OBI – wybierz płytki gresowe do swojego domu

Jak czyścić gres? Podsumowanie

Gres ze względu na swoje wyjątkowe właściwości jest materiałem wymagającym odpowiedniej pielęgnacji. Regularne czyszczenie i stosowanie odpowiednich środków czyszczących pozwoli cieszyć się jego estetyką i funkcjonalnością przez wiele lat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj