Sypialnia to miejsce, które ma być przyjazne oraz zapewniać spokojny sen. Bardzo istotnym elementem sypialni jest oświetlenie, które pozwala na stworzenie ciekawych efektów dekoracyjnych. Światło ma również zadanie użytkowe, czyli ma nam zapewnić możliwość oddzielenia strefy aktywności nocnej oraz aktywności dziennej. Światło o charakterystyce rozproszonej, które będzie się odbijało od powierzchni ścian pozwala nam na stworzenie atmosfery relaksu. Dodając do takiego oświetlenie punktowe źródła światła, które pozwalają doświetlić łóżko, garderobę możemy uzyskać funkcjonalną przestrzeń.

[quote]Światło w sypialni powinno być delikatne. Dodatkowo warto zadbać o harmonię między światłem i kolorami ścian. W ten sposób można stworzyć przestrzeń, w której spokojniej się wypoczywa oraz dobrze wysypia. Gdy lubimy czytać przed snem warto pomyśleć o zastosowaniu taśm LED za łóżkiem. Ciekawy efekt można uzyskać umieszczając oświetlenie LED również na suficie.[/quote]

[quote]Garderoba powinna być dobrze oświetlona, więc warto pomyśleć o uchylnych oprawach, które pozwalają na skierowanie światła do wnętrza szafy. Jest to dobre rozwiązanie przy szafach wolnostojących. Dla szaf zabudowanych należy pomyśleć o dodatkowych źródłach światła. Zastosować można choćby lampy halogenowe w drzwiach, które zapalają się po tworzeniu drzwi. [/quote]
[quote]Osoby lubiące czytać powinny pomyśleć o takim rozmieszczeniu oświetlenia, które pozwala na ich wyłączenie bez konieczności wychodzenia z łóżka. Dobrym pomysłem może być doświetlenie łóżka za pośrednictwem dodatkowego kinkietu, lamp stojących. Dodatkowe źródła światła muszą być umieszczone w taki sposób, by nie utrudniały czytania w pozycji półleżącej. Źródło światła do czytania może mieć regulację kierunku padania światła.[/quote]

Wybór łóżka do sypialni

Łóżko jest najważniejszym elementem sypialni. Decydując się na wybór łóżka należy przede wszystkim dokonać dokładnego pomiaru wielkości pomieszczenia jakim dysponujemy. Planując przestrzeń użytkową sypialni warto na łóżko przeznaczyć maksymalnie dużo miejsca nawet za cenę garderoby. Ograniczeniem w zakupie dużego łóżka może być bardzo mała przestrzeń sypialni. Ważną decyzją jest określenie czy łóżko ma być jedno czy dwuosobowe. Na łóżko jednoosobowe będziemy potrzebowali przestrzeni metr na dwa metry.

Warto brać pod uwagę, że oprócz znalezienia miejsca na łóżko trzeba również zapewnić wolną przestrzeń do poruszania się wokół łóżka. Przy łóżkach dwuosobowych można wybierać różne szerokości począwszy do 140 centymetrów po 180 centymetrów. Warto brać pod uwagę, że 140 centymetrów to minimum szerokości łóżka dla dwóch osób. Najlepiej wybierać łóżka dwuosobowe o jak największej szerokości jeśli tylko dysponujemy odpowiednio dużą sypialnią.

Odpowiednia szerokość dwuosobowego łóżka to przede wszystkim wygoda. W małej sypialni doskonałym pomysłem może być zastosowanie minimalistycznego, nowoczesnego stylu wnętrza, co pozwala na maksymalne zminimalizowanie dodatkowych elementów przestrzeni, dzięki czemu można znaleźć miejsce na wygodne łóżko. Jeśli chodzi o walory estetyczne łóżka, czyli kształt oraz kolor można wybierać pomiędzy naturalnością drewna a malowanymi łóżkami. Styl łóżka powinien być dopasowany do stylistyki całego wnętrza. Planując wystrój wnętrza sypialni dobrym pomysłem jest rozpoczęcie aranżowania wnętrza właśnie od określenia stylu łóżka, które najczęściej jest centralnym punktem każdej sypialni.

Kolor i kształt łóżka można dzięki temu znacznie łatwiej zharmonizować z resztą mebli w sypialni. Najprostszym rozwiązaniem jest postawienie na naturalne kolory oraz kształty oparte na prostych formach. Dlaczego? Łóżka klasyczne o prostych kształtach pasują niemal do każdego wnętrza, co znacznie ułatwia dobranie do nich innych mebli oraz elementów dekoracyjnych. Dodatkowo nie trzeba się martwić, że łóżka utrzymane w naturalnych kolorach przestaną być modne, gdyż nawet zmiana trendów nie wpływa na ich ponadczasowy styl i elegancję.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj