Salon to miejsce, w którym najczęściej spędzamy najwięcej czasu. Tworząc aranżację salonu nie można zapominać, że to pomieszczenie ma za zadanie pełnić różne funkcje. Z jednej strony jest to sfera relaksu, gdzie oglądamy telewizję, czytamy książkę, odpoczywamy na sofie. Z drugiej strony salon to miejsce, które pełni często rolę pokoju gościnnego, jadalni. Wybierając elementy świetlne nie można zapominać o tym, jakie funkcje ma pełnić w naszym domu salon. W salonie oświetlenie musi być zróżnicowanie tym bardziej, im więcej funkcji ma on spełniać.

1. W każdym pokoju najważniejszym źródłem światła jest oświetlenie ogólne. Najczęściej jest to oświetlenie, które znajduje się na suficie. Warto tak rozplanować oświetlenie górne w salonie, by dawało ono równomierne oświetlenie całego wnętrza. Należy dobrać moc światła w zależności od wielkości pokoju, stylu wnętrza oraz koloru ścian i mebli.

2. Po stworzeniu oświetlenia górnego należy zastanowić się nad oświetleniem punktowym. Jego zadaniem jest doświetlenie ważnych stref w salonie. Punktowe światło może oświetlić stół czy telewizor. Lampa stojąca może znaleźć się obok sofy, co jest przydatnym rozwiązaniem gdy lubimy czytać.

3. Na końcu można dobrać elementy świetlne, które mają za zdanie pełnić również rolę dekoracyjną. Za pośrednictwem dekoracyjnego światła można doświetlić ciekawe stylistycznie elementy przestrzeni salonu jak obrazy, fotografie na ścianach, meble czy wnęki. Za pośrednictwem takiego światła można zredukować niekorzystne proporcje pokoju oraz ukryć mankamenty przestrzeni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj