Łazienka to pomieszczenie, które powinno być strefą relaksu, ale nie można zapominać, że musi to być pomieszczenie, które jest funkcjonalne. Z tego powodu przy tworzeniu projektu łazienki trzeba kierować się pewnymi zasadami.

  • Po pierwsze w łazience trzeba ustalić w jaki sposób ma być wykonana instalacja wodna i kanalizacyjna. W łazience, w której nie można dokonać zmian instalacji wodno-kanalizacyjnej należy w planie koncepcyjnym odpowiednio dobrać wielkość sanitariatów, wanny by dostosować je do wielkości pomieszczenia.
  • Rozplanować trzeba sposób rozmieszczenie instalacji elektrycznej. Warto od razu pomyśleć o dodatkowych elementach oświetlenia, jak lampy nad lustrem. Można zastosować dodatkową instalację nie podłączoną do prądu, z której można korzystać podczas kąpieli.
  • Należy dokonać dokładnych pomiarów pomieszczenia, rozmieszczenia instalacji i dobrać urządzenia, armaturę, ceramikę łazienkową. W tym punkcie dokonuje się ważnych wyborów, jak wybór kabiny prysznicowej czy wanny, bidetu, itd.
  • Wybrać trzeba materiały wykończenia, które są trwałe oraz pasują do wybranego stylu łazienki. Najpierw należy decydować się na materiały budowlane, które są funkcjonalne, posiadają odpowiednie właściwości a następnie warto jest szukać odpowiedniej kolorystyki, faktury. 
  • Wybrać należy pasującą do naszych gustów stylistykę, kolory, w których będziemy się czuli komfortowo.

Kabina prysznicowa czy wanna?

Wybór pomiędzy kabina prysznicową oraz wanną do dylemat zwłaszcza dla osób, które nie dysponują dużą łazienką. Można ogólnie powiedzieć, że wanna to większy komfort a kabina prysznicowa to większa funkcjonalność. Wybór urządzenia często zależny jest jedynie od wielkości pomieszczenia. Warto również brać pod uwagę potrzeby własne oraz innych domowników. Dla osób aktywnych zdecydowanie lepszym pomysłem będzie wybór kabiny prysznicowej.

Podobnie jest w przypadku rodzin z dziećmi. Osoby lubiące relaks podczas kąpieli powinny postawić na wannę. Kabiny są częściej wybierane. Od wanien chętniej wybierane są również brodziki. Wynika to przede wszystkim z tego, że coraz większa liczba osób funkcjonalne aktywnie i nie dysponuje w ciągu dnia duża ilością czasu. Zamiast wanny można również zdecydować się na wannę z hydromasażem czy jacuzzi co jest ciekawym pomysłem dla posiadaczy dużych łazienek.

Zawsze można zdecydować się na kompromisowe rozwiązanie, czyli wannę z parawanem nawannowym. Parawan można kupić zarówno w komplecie z wanną jak też oddzielnie. Innym, podobnym rozwiązaniem, choć rzadziej stosowanym są wanny połączone z kabinami. Ich atutem jest mała powierzchnia przy zapewnieniu użytkownikom dużego komfortu użytkowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj