W okresie grzewczym wiele osób staje przed problemem nasilającego się podrażnienia: błony śluzowej nosa i gardła, skóry oraz oczu. Najczęstszą przyczyną dyskomfortu jest suche powietrze w domu. Jak nawilżyć powietrze i tym samym ustrzec się przed chorobą i wybawić od dyskomfortu. Odpowiedź na to pytanie poznasz w trakcie lektury naszego artykułu.

Jaka powinna być wilgotność powietrza?

Zdrowa wilgotność powietrza w pomieszczeniach to temat, który z pewnością wykracza poza same liczby i procenty, choć są one oczywiście ważnym punktem wyjścia. Eksperci zalecają utrzymanie wilgotności między 30 a 50%. Jest to zakres, który zwiększa szanse na zachowanie zdrowia. Wartości poniżej lub powyżej tego zakresu mogą powodować problemy zdrowotne.

Przy niższej wilgotności błony śluzowe nosa i gardła wysychają, co zwiększa ryzyko infekcji dróg oddechowych. Skóra również staje się sucha i podatna na podrażnienia, a nawet stany zapalne (np. atopowe zapalenie skóry – AZS). Z drugiej strony, zbyt wysoka wilgotność sprzyja rozwojowi pleśni i roztoczy, co może być problemem dla osób z alergiami i astmą.

Suche powietrze ma wiele przyczyn. Najbardziej oczywistym czynnikiem jest ogrzewanie. Ciepłe powietrze lepiej pochłania wilgoć. Nie bez znaczenia jest też sprawnie działająca wentylacja, która wprowadza do pomieszczenia zimne powietrze z zewnątrz. Im większa skuteczność systemu wentylacyjnego, tym bardziej suche powietrze. Dlatego też, jeśli zainwestowałeś w rekuperację, możesz teraz odczuwać suchość w gardle i nosie.

Jak widzisz, zlikwidowanie źródła problemu jest niemożliwe. Przecież nie przestaniesz ogrzewać mieszkania zimą ani nie zrezygnujesz z wentylacji. Jedyne, co możesz zrobić, to nawilżyć powietrze. Poniżej dowiesz się, jak to zrobić skutecznie.

Czytaj także: Nawilżacz powietrza, oczyszczacz powietrza czy osuszacz powietrza – jakie powinno być powietrze w domu

Jak nawilżyć powietrze w domu?

Zacznijmy od najprostszych i doraźnych sposobów na nawilżenie powietrza w domu, które możesz zastosować od razu po lekturze naszego artykułu.

Jeśli nocą wybudza Cię kaszel spowodowany zbyt suchym powietrzem, zapewnisz sobie nieco lepszy sen, jeśli tuż przed zaśnięciem położysz wilgotny ręcznik na grzbiet grzejnika. Inny sposób, to postawienie naczynia z gorącą wodą w pobliżu kaloryfera. Te sposoby nie nawilżą powietrza w wystarczający sposób, jednak pozwolą nieco odetchnąć.

Niektórzy wskazują również na wartość płynącą z wietrzenia pomieszczeń zimą. Co do zasady powinno to pomóc, jednak w tym okresie trudno mówić o świeżym powietrzu na zewnątrz. W wielu miastach normy smogowe są wielokrotnie przekroczone. Korzyści z otwierania okien w zimie są więc mocno wątpliwe. Warto natomiast obniżyć nieco temperaturę w pomieszczeniu. Optymalnie jest, jeśli nie przekracza ona 21°C.

Domowe metody nie poradzą sobie z problemem suchego powietrza tak jak nawilżacz. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, które różnią się sposobem działania, funkcjami oraz ceną. Do zakupu nawilżacza powietrza radzimy podejść ostrożnie i z uważnością. Zanim wybierzesz się do sklepu, zapoznaj się z możliwościami, jakie oferują producenci tego typu urządzeń. Opis tychże znajdziesz poniżej.

Jakie są rodzaje nawilżaczy powietrza?

Na polskim rynku dostępne są różne nawilżacze powietrza, które różnią się między sobą sposobem działania, wydajnością, a także funkcjonalnością.

Oto najpopularniejsze rodzaje nawilżaczy powietrza:

  • Nawilżacze parowe – woda jest w nich podgrzewana do wrzenia, a powstająca para jest następnie wydmuchiwana do pomieszczenia. Ten typ nawilżacza w krótkim czasie poprawia jakość powietrza. Jego dodatkową zaletą jest eliminacja bakteri i zarazków. Wadami – większe zużycie energii. Nie są polecane do domów, w których mieszkają dzieci, ze względu na ryzyko poparzenia.
  • Nawilżacze ultradźwiękowe – wytwarzają drobną mgiełkę za pomocą ultradźwięków. Są ciche i energooszczędne, umożliwiają regulację intensywności pracy.
  • Nawilżacze ewaporacyjne – powietrze jest w nich przepuszczane przez nawilżane filtry lub maty, gdzie następuje jego nawilżenie przez parowanie wody. Są bardziej higieniczne, ponieważ nie rozpylają minerałów zawartych w wodzie. Dostosowują moc pracy do poziomu nawilżenia powietrza. Mogą jednak być głośniejsze z powodu używanego wentylatora.
  • Nawilżacze hybrydowe – łączą w sobie technologię ultradźwiękową i ewaporacyjną. Zapewniają korzyści obu systemów, ale mogą być droższe.
  • Nawilżacze z funkcją oczyszczania powietrza oprócz nawilżania, posiadają również filtry do oczyszczania powietrza. Są idealne dla alergików i osób ceniących sobie czyste powietrze. Zwykle droższe ze względu na dodatkowe funkcje.

Wybór odpowiedniego nawilżacza powinien być podyktowany indywidualnymi potrzebami, wielkością pomieszczenia, a także budżetem. Warto także zwrócić uwagę na funkcje dodatkowe, takie jak jonizacja powietrza, automatyczna regulacja wilgotności czy cicha praca urządzenia.

Dobrze też, jeśli oczyszczacz pokazuje na wyświetlaczu aktualny poziom wilgotności. Przypomnijmy, że zbyt duża wilgoć jest takim samym nieprzyjacielem naszego zdrowia jak suche powietrze – warto zapewnić sobie możliwość kontroli efektów pracy nawilżacza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj