Wraz z upływem czasu meble mogą stracić swój estetyczny wygląd. Z powodu uszkodzeń mechanicznych szczególnie cierpią obrzeża meblowe. Stara okleina może wówczas się łuszczyć i zdzierać, przez co nie wygląda już atrakcyjnie. Nie jest to jednak powód, by pozbywać się starych mebli. Można z łatwością je odnowić poprzez wymianę najbardziej uszkodzonych fragmentów. Jak się do tego zabrać?

Co to jest obrzeże meblowe?

Obrzeża meblowe to elementy służące do zabezpieczania krawędzi płyt meblowych, które są widoczne z zewnątrz mebla. Jest to element wykończenia odgrywający istotną rolę w końcowym odbiorze mebla. Dzięki dobrze zrobionym obrzeżom meble wyglądają estetycznie, spójnie i są zabezpieczone przed zniszczeniem.

Dlaczego wymiana obrzeża może być konieczna?

Różnego rodzaju uszkodzenia mogą powodować, że z czasem obrzeża mebli zaczną wyglądać nieestetycznie, będą się łuszczyć i zdzierać. Na tego rodzaju defekty narażone są szczególnie wystające części mebli. Warto wtedy pomyśleć o wymianie obrzeży meblowych.

Jakie obrzeża meblowe wybrać?

Okleina meblowa powinna być dopasowana do kolorystyki mebli. W przypadku jej wyraźnego odróżnienia się od blatu meblowego, nie będzie to sprzyjać spójnemu i estetycznemu wyglądowi. Dlatego bardzo istotny jest dobór odpowiedniego koloru i wzoru okleiny.

Na trwałość obrzeży meblowych ma wpływ też to, z czego są wykonane. Na przykład firma Thermoplast oferuje profile meblowe z miękkiego lub twardego PVC. Dzięki temu wyróżniają się termoplastycznością, dużą odpornością mechaniczną oraz na działanie rozpuszczalników.

Jak wymienić obrzeże meblowe krok po kroku?

Wymianę obrzeża meblowego można wykonać samodzielnie w przydomowym warsztacie. Cały proces wcale nie jest skomplikowany i nie wymaga posiadania specjalistycznego sprzętu.

Warto zaopatrzyć się w obrzeże meblowe w postaci samoprzylepnej taśmy lub taśmy PVC przyklejanej za pomocą kleju kontaktowego, żelazko lub opalarkę oraz nożyk do tapet.

Na początek trzeba pozbyć się starej okleiny za pomocą opalarki lub rozgrzanego żelazka.

Przykładamy je do starego laminatu, by roztopić klej. Następnie delikatnie podważamy stare obrzeże nożykiem do tapet i ostrożnie je usuwamy. Gdy stara okleina zostanie zdjęta, należy przygotować brzeg mebli pod nową okleinę.

Należy dokładnie oczyścić brzegi płyty szlifując je drobnym papierem ściernym, aż do uzyskania idealnie gładkiej powierzchni. Teraz można przystąpić do przyklejenia nowej okleiny. W przypadku obrzeży samoprzylepnych warto użyć opalarki lub żelazka, by rozgrzać klej, który dzięki temu lepiej zwiąże.

Przykładamy obrzeże do taśmy i podgrzewamy je od zewnątrz opalarką. Gdy klej zaczyna się już łączyć z podłożem, dociskamy taśmę ciężkim, drewnianym klockiem i zostawiamy tak aż do wyschnięcia.

Robimy tak miejsce po miejscu, uważając, by taśma była idealnie naciągnięta. Jej nadmiar na krańcach obcinamy, a ewentualne nierówności szlifujemy drobnym papierem ściernym.

W przypadku obrzeży PVC zamiast samoprzylepnego kleju stosujemy klej kontaktowy. Klej nanosimy na okleinę oraz krawędź płyty i czekamy około 15 minut, aż przeschnie. Przykładamy obrzeże do oklejanej krawędzi, starając się eliminować wszelkie fałdki i grudki.

Aby wzmocnić klej, gumowym młotkiem uderzamy obrzeże, a nadmiar kleju usuwamy przy pomocy nożyka. Na koniec delikatnie szlifujemy brzegi papierem ściernym i podgrzewamy opalarką, by były estetycznie zaoblone.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj