Salon z aneksem kuchennym to bardzo popularne architektoniczne rozwiązanie, stosowane zarówno w domach jednorodzinnych, jak i mieszkaniach. Taki otwarty układ sprawdza się szczególnie we wnętrzach inspirowanych nowoczesnymi trendami. Dlaczego otwarta na salon kuchnia stała się tak popularna? Powodów jest kilka. Po pierwsze, jest to rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić miejsce w mieszkaniu. Zamiast oddzielnej kuchni i salonu, mamy jedno, większe pomieszczenie, które może pełnić obie funkcje. Po drugie, salon z aneksem kuchennym to idealne rozwiązanie dla osób, które lubią spędzać czas w kuchni, ale jednocześnie chcą mieć kontakt z rodziną lub gośćmi. Po trzecie otwarta na salon kuchnia pozwala optycznie powiększyć przestrzeń. Salon z aneksem kuchennym daje sporo aranżacyjnych możliwości. Urządzenie takiej przestrzeni stawia jednak także kilka poważnym wyzwań. Dziś postaramy się pokazać praktyczne sposoby i porady związane z tym, jak urządzić salon z aneksem kuchennym.

Warto zaznaczyć, że artykuł ten nie ma na celu narzucania konkretnego stylu czy rozwiązania aranżacyjnego. Zamiast tego, stawiamy na praktyczne wskazówki, które pozwolą Ci na samodzielne urządzenie salonu z aneksem kuchennym, dostosowanego do Twoich indywidualnych potrzeb i stylu życia.

Salon z kuchnią – jak zaplanować przestrzeń?

Planowanie przestrzeni jest kluczowe dla urządzenia salonu z aneksem kuchennym. Sprawdźmy więc, jak przeprowadzić analizę potrzeb i stylu życia oraz wybrać odpowiedni układ mebli i sprzętu kuchennego.

Salon z aneksem kuchennym powinien być funkcjonalny i komfortowy. Zastanów się, jakie funkcje są dla Ciebie najważniejsze. Czy potrzebujesz dużo miejsca do przechowywania, czy też ważniejsza jest dla Ciebie przestrzeń robocza? Czy potrzebujesz dużego stołu, czy też wystarczy mały stół do kuchni? Odpowiedzi na te pytania pomogą Ci w wyborze odpowiedniego układu salonu z aneksem kuchennym. Na przykład, jeśli często gotujesz dla dużej rodziny lub organizujesz przyjęcia, potrzebujesz większej przestrzeni kuchennej i większego stołu. Z drugiej strony, jeśli jesteś singlem lub mieszkasz tylko z jedną najbliższą osobą, możesz bez problemu zrezygnować z części jadalnej.

Jeśli chodzi o sam układ mebli i najważniejszych elementów wyposażenia kuchni, zachęcamy do lektury poradnika: jak urządzić kuchnię.

Salon z aneksem kuchennym – kolorystyka

Wybór kolorów to jedna z najważniejszych decyzji, jakie musisz podjąć podczas urządzania salonu z aneksem kuchennym. Kolor ścian i mebli wpływa nie tylko na odbiór przestrzeni, ale także na samopoczucie domowników. Dlatego warto zastanowić się, jaki styl i kolorystykę zastosować w salonie z aneksem kuchennym. Pamiętaj, że salon z aneksem kuchennym powinny stanowić aranżacyjną całość. Postaw więc na zbliżoną paletę barw w obu strefach. Pozwoli Ci to stworzyć wizualnie spójną aranżację salonu z aneksem kuchennym. Wybór konkretnych kolorów zależy od tego, jakie trendy wnętrzarskie zainspirowały Twoją aranżację. Jeśli szczególnie zależy Ci na tym, żeby optycznie powiększyć salon, postaw na jasne stonowane barwy: różne odcienie bieli, szarości czy beżu. Takie monotonne tło możesz łatwo przełamać kilkoma barwnymi detalami. Pamiętaj jednak, żeby wykorzystać podobno kolory w aneksie i salonie.

Aneks kuchenny i salon powinny być spójne nie tylko pod względem kolorystyki, ale także stylu. Rustykalna kuchnia w połączeniu z loftowym salonem to niezbyt dobry pomysł. Kupując meble kuchenne i meble do salonu, wybierz modele utrzymane w podobnym stylu.

Jak oświetlić salon z aneksem kuchennym?

Oświetlenie to kolejny ważny element, który wpływa na odbiór przestrzeni i nastrój w Twoim salonie z aneksem kuchennym. Wybierając lampy do salonu i aneksu kuchennego pamiętaj, żeby traktować te dwie strefy jako spójną przestrzeń. Postaw na lampy utrzymane w podobnym stylu. Pamiętaj też, żeby oświetlić wszystkie kluczowe strefy: blaty robocze w kuchni, strefę relaksu w salonie, kącik do czytania/pracy przy komputerze, strefę jadalnianą itd.

W przypadku salonów z aneksem kuchennym, popularne są lampy sufitowe, które zapewniają równomierne oświetlenie całej przestrzeni. Warto jednak zastosować także lampy stołowe czy podłogowe, które nadają przytulny i intymny charakter naszemu salonowi z aneksem kuchennym.

Salon z aneksem – jak oddzielić kuchnię od salonu?

Wielokrotnie podkreślaliśmy jak ważne jest stworzenie stylistycznie i wizualnie spójnej przestrzeni salonu z aneksem kuchennym. Są jednak aranżacje, w których równie ważne jest funkcjonalne i fizyczne oddzielenie kuchni od salonu. Poniżej zebraliśmy kilka porad dotyczących tego, jak oddzielić kuchnię od salonu.

  • Dwa różne rodzaje podłogi to chyba najprostszy sposób na wizualne oddzielenie aneksu kuchennego od salonu. Jeśli szukasz pomysłu na ciekawą podłogę, zobacz alternatywy dla paneli podłogowych.
  • W przypadku salonu z aneksem kuchennym o większym metrażu do funkcjonalnego oddzielenia tych dwóch stref wykorzystasz wyspę kuchenną, barek czy strefę jadalnianą ze stołem i krzesłami.
  • W mniejszym salonie z aneksem do oddzielenia tych dwóch obszarów wykorzystasz na przykład układ mebli wypoczynkowych.
  • Kuchnię od salonu oddzielisz także dekoracjami ściennymi. W tej roli sprawdzą się na przykład lamele ścienne, płytki, beton architektoniczny itp.
  • Ażurowa ścianka z lameli lub otwarty z obu stron regał to kolejny sposób na subtelne oddzielnie aneksu kuchennego od salonu.

Pamiętaj, że niezależnie od tego, na jaki sposób oddzielenia kuchni od salonu się zdecydujesz, nie może on zaburzać szklaków komunikacyjnych w mieszkaniu.

W tym krótkim poradniku omówiliśmy kilka ważnych kwestii związanych z tym, jak urządzić salon z jadalnią i aneksem kuchennym. Jeśli czeka Cię aranżacja salonu z otwartą kuchnią, pamiętaj o odpowiednim zaplanowaniu przestrzeni, analizie potrzeb i stylu życia oraz zaprojektowaniu układu mebli, który spełni Twoje wymagania. Zachęcamy do urządzenia salonu z aneksem kuchennym, wykorzystując nasze porady i wskazówki, które pomogą Ci stworzyć idealne miejsce do spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj