Lato za pasem, a Ty wciąż nie masz klimatyzatora? Nic straconego – oprócz urządzeń ściennych, kanałowych, kasetonowych i wielu, wielu innych, które wymagają kosztownego montażu i remontu, na rynku znajdziesz też klimatyzatory przenośne. To urządzenia, które zapewnią chłód w letnie, upalne dni, ale też pozwolą Ci dogrzać wnętrze w chłodniejsze wieczory. Są wydajne i ciche, a dzięki wbudowanym kółkom możesz łatwo przestawiać je tam, gdzie akurat są potrzebne – w kuchni podczas gotowania, w sypialni dla lepszego snu czy w łazience, by nie marznąć po wyjściu spod prysznica – zastosowań może być wiele, tylko od Ciebie zależy, gdzie ustawisz swój klimatyzator przenośny. Tylko jak wybrać odpowiedni spośród wszystkich dostępnych na rynku? Na co zwrócić uwagę?

Zalety klimatyzatora przenośnego

Wiadomo, jak to bywa – zimą mało kto myśli o letnich upałach, Kiedy nadchodzi wiosna – wszystkim zawraca w głowie zielenią oraz zapachem kwitnących kwiatów i drzew. Aż tu letnie upały powoli zaglądają w okna mieszkań – a na montaż klimatyzatora stacjonarnego jest już za późno. Wtedy z pomocą przychodzi klimatyzacja przenośna.

Pierwszą i najistotniejszą zaletą takiego urządzenia jest niemal całkowity brak konieczności jego kosztownego montażu. Po zakupie można je rozpakować i praktycznie od razu zacząć używać. Jedyne, co należy zrobić, to zamocować elastyczną rurę, która pomoże odprowadzić ciepło z mieszkania na zewnątrz. Wystarczy lekko uchylone okno, nie trzeba kuć ścian.

Wśród licznych zalet klimatyzatorów przenośnych należy wskazać, że są one stosunkowo tanie. Nie są przy tym pozbawione ważnych funkcji i możliwości: wiele z nich, jak np. klimatyzator przenośny KPPD oferuje nie tylko tryb chłodzenia, ale tez ogrzewania, suszenia czy wentylacji.

Klimatyzatory przenośne są też energooszczędne – wybierając sprzęt dla siebie zwróć uwagę na jego klasę energetyczną – im będzie wyższa, tym mniej prądu zużyje do pracy, a to z kolei przyczyni się do oszczędności pieniędzy. Warto pamiętać o klasach energetycznych również wówczas, gdy w grę wchodzi temat ekologii. Na niższym zużyciu energii skorzysta bowiem środowisko.

Klimatyzacja przenośna KAISAI KPPD w kuchni

Jak zbudowane są klimatyzatory przenośne?

Takie pytanie można zadać w kontekście budowy klimatyzatora przenośnego. Zawiera on w sobie bowiem całą instalację, która jest niezbędna do tego, by zmieniać temperaturę otoczenia. Jak się to dzieje?

Największe znaczenie ma czynnik chłodniczy. Jego właściwości fizyczne pozwalają mu przenosić ciepło – pobiera je z powietrza w domu i wydala na zewnątrz, powodując ochłodzenie się wnętrza. Przed wyciekiem czynnik chroni szczelna, hermetyczna instalacja. Krąży on między wymiennikami ciepła – skraplaczem i parownikiem. Ruch powietrza przez klimatyzator wspomagają dodatkowo wentylatory.

Obsługa klimatyzatorów przenośnych odbywa się najczęściej za pomocą pilota zdalnego sterowania – tak jest na przykład w urządzeniu KAISAI KPPH. Dodatkowo wzbogacono je o programator czasowy, który pozwala na niemalże bezobsługowe działanie.

Gdzie wykorzystać klimatyzator przenośny?

Klimatyzator mobilny, chociaż nie jest technicznie tak wydajny jak klimatyzacja stacjonarna, to jednak dobrze wykorzystany sprawdzi się nie tylko w małym mieszkaniu. Dzięki jego pełnej mobilności i możliwości przestawiania z pokoju do pokoju, można efektywnie wykorzystać jego moc do chłodzenia jedynie tych przestrzeni, które akurat tego wymagają. W tej kwestii klimatyzatory przenośne przewyższają modele stacjonarne, które są od nich droższe, a miejsce ich zamontowania jest stałe i niezmienne. By ochłodzić duży dom potrzeba kosztownych systemów multi-split, podczas gdy jeden klimatyzator przenośny samodzielnie poradzi sobie z ochłodzeniem pomieszczeń, z których korzysta rodzina.

Klimatyzatory przenośne w pokoju dziennym

W kwestii mocy urządzenia warto stosować się do ogólnych zasad jej doboru. Mówią one, że na każde 10 m2 należy przewidzieć co najmniej 1 kW mocy chłodniczej. Jeśli pomieszczenia, w których klimatyzacja ma być umieszczona, są nasłonecznione czy gorzej zaizolowane warto zainwestować w silniejszy klimatyzator.

Czy klimatyzacja przenośna jest głośna?

Hałas może być przecież nawet źródłem stresu, pogarsza koncentrację i przyczynia się do odczuwania zmęczenia, jeśli jest się na niego zbyt często narażonym. Decydując się na zakup klimatyzatora przenośnego należy zatem zwrócić uwagę na poziom wydawanych przez nią odgłosów. Dobrym wyborem w tej kwestii będzie klimatyzacja przenośna KAISAI – w normalnych warunkach generuje szum porównywalny do pracy biurowej.

Cichy klimatyzator przenośny w sypialni

Wybór klimatyzacji przenośnej

Decydując się na zakup klimatyzacji przenośnej należy pamiętać, by zwrócić uwagę na jej moc oraz dodatkowe moduły, pozwalające na komfortowe korzystanie. Trzeba pamiętać, że w wielu sytuacjach klimatyzator przenośny będzie nie tylko dorównywał stacjonarnemu, ale nawet przerastał go ze względu na mobilność. Właśnie dlatego, jeśli jeszcze nie masz urządzenia chłodzącego w swoim domu czy mieszkaniu – nic straconego, nadal możesz wybrać klimatyzator przenośny!

1 KOMENTARZ

  1. Od roku używam klimatyzatora fersk vind 2 i jestem z niego naprawdę zadowolona. Dodatkowym atutem jest filtr HEPA, który wspomaga oczyszczanie powietrza. Urządzenie jest wydajne i dobrze spełnia swoje funkcje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj