W kontekście systemów smart home obowiązuje wiele mitów. Niektóre z nich mają potwierdzenie w faktach, a inne nie mają z nimi nic wspólnego. W związku z tym warto zastanowić się nad tym, czym właściwie są systemy inteligentnego domu i co trzeba o nich wiedzieć? Zapraszamy do zapoznania się z naszymi 10 faktami i mitami dotyczącego smart home.

1. System jest trudny w instalacji

I tak i nie. Wszystko zależy od tego, czy chcemy przeprowadzić to we własnym zakresie, czy skorzystamy ze wsparcia specjalistów. Bez dwóch zdań instalacje smart home warto projektować i wdrażać przy pomocy profesjonalnych instalatorów. Dzięki temu będzie to dużo skuteczniejsze i bardziej wygodne. System nie jest trudny i czasochłonny w instalacji, jeżeli zajmą się tym prawdziwi specjaliści.

2. Smart home sprawdzi się tylko przy dużych rezydencjach

Oczywiście, że nie. Na rynku dostępnych jest wiele wariantów technologii, które wykorzystuje się w systemach smart home. Dostosowuje się je bezpośrednio do specyfiki danego obiektu oraz potrzeb inwestora. Rozwiązania typu KNX lepiej sprawdzają się przy nieruchomościach o dużej powierzchni, jednak automatyka domowa z powodzeniem może być wdrożona także w mniejszych obiektach. W tym celu warto skonsultować się ze specjalistą.

3. Instalacje smart home są drogie

Wiele zależy od tego, w jakim stopniu będzie rozbudowany Twój inteligentny dom. Szacuje się, że kompleksowe rozwiązania pochłaniają około 5% wartości całej nieruchomości. To inwestycja, którą warto ponieść. Docelowo smart home wpływa na optymalizację zużycia energii i ciepła w domu, co przekłada się na niższe rachunki. Ponadto dobrze zaprojektowane systemy zwiększają komfort codziennego życia i bezpieczeństwo domowników.

4. Smart home nie będzie działał bez internetu

Po zaprogramowaniu systemu smart home będzie on działał bez zarzutu również wtedy, gdy dojdzie do przerwania połączenia internetowego. Bez dostępu do sieci nie będziesz mógł jednak zdalnie sterować parametrami domu w czasie bieżącym. Możliwość tą odzyskasz dopiero po ponownym podłączeniu systemu do internetu. Większym zagrożeniem jest brak prądu, przez który wybrane elementy inteligentnego domu przestaną funkcjonować.

5. System należy wdrożyć już na etapie budowy domu

Zaprojektowanie i wdrożenie systemu inteligentnego domu już na etapie jego budowy to znaczne ułatwienie. Wówczas inwestor może zadbać o przygotowanie niezbędnej infrastruktury i połączeń. Nie oznacza to jednak, że tego typu systemu nie można wdrażać w eksploatowanych nieruchomościach. Tak naprawdę smart home możesz zainstalować w dowolnym momencie. W przypadku istniejącego budynku będzie się to wiązało z dodatkowymi pracami remontowymi. W tym obszarze warto postawić na wsparcie profesjonalnych instalatorów.

6. Inteligentny dom jest skomplikowany w obsłudze

Nowoczesne systemy smart home zaprojektowano w taki sposób, aby były intuicyjne i proste w obsłudze. Wszystko po to, aby z powodzeniem poradziły sobie z tym również osoby, które na co dzień nie są biegłe w technologii. Dodatkowym ułatwieniem jest możliwość sterowania wybranymi parametrami budynku za pomocą dedykowanej aplikacji mobilnej.

7. Ktoś może przejąć kontrolę nad Twoim domem

Odpowiednie zabezpieczenia systemów smart home sprawiają, że ryzyko przejęcia nad nim kontroli przez obce osoby jest zminimalizowane. Zabezpieczenia inteligentnego domu można porównać do programów antywirusowych, które wykorzystywane są w komputerach. Dodatkowo połączenia są szyfrowane. System smart home zwiększa bezpieczeństwo domowników, a nie je osłabia.

8. Wystarczą akcesoria i czujniki, nie musisz inwestować w cały system

Kompleksowy i wydajny system inteligentnego domu to coś więcej, niż tylko zestaw czujników i podstawowych akcesoriów. Oczywiście te ostatnie można kupić w atrakcyjnych cenach, jednak ich montaż nie będzie jednoznaczny z inwestycją smart home. Inteligentny dom to skrojony na miarę system, który przygotowano stricte pod dany obiekt.

9. System smart home to zbędny dodatek i gadżet

Oczywiście, że nie. Przede wszystkim smart home to nowoczesne i odpowiedzialne podejście do zarządzania nieruchomością. W ten sposób można zwiększyć efektywność wykorzystania energii i ciepła w budynku, a także poprawić kontrolę nad procesami w nim zachodzącymi. Pod tym kątem to nieocenione wsparcie dla każdego świadomego inwestora.

10. Wszystkie elementy systemu musisz zamontować w tym samym czasie

System smart home można swobodnie rozbudowywać wraz ze zmianą potrzeb inwestora. Oznacza to, że nie wszystkie elementy należy montować w tym samym czasie. Przebieg całej inwestycji dostosowany jest do potrzeb i możliwości inwestora.

Skorzystaj ze wsparcia Futunext

Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z ofertą firmy Futunext. To prawdziwi eksperci w obszarze projektowania i wdrażania systemów smart home szytych na miarę. Na co dzień specjalizują się w tworzeniu realizacji w standardzie technologicznym KNX. Obecnie z oferty firmy możesz skorzystać w jednym z oddziałów:

  • Futunext Smart Home Lublin;
  • Futunext Smart Home Gdańsk;
  • Futunext Smart Home Kraków;
  • Futunext Smart Home Łódź;
  • Futunext Smart Home Warszawa;
  • Futunext Smart Home Białystok.

Jeżeli zależy Ci na wydajnym i szytym na miarę rozwiązaniu, to zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z ekspertami Futunext.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj