Dania jednogarnkowe lubi wielu z nas – to smak domu i dzieciństwa. Rozgrzewają i sycą. Są nie tylko proste w przygotowaniu, ale przede wszystkim stanowią pożywny obiad dla całej rodziny. Można zrobić je, nie brudząc wielu naczyń. A im większa ilość potrawy, tym lepiej. Bo jeśli przyrządzimy jej za dużo – z powodzeniem można ją zamrozić czy zawekować. Jaki garnek warto mieć, żeby przyrządzać takie dania?

Moc dań z jednego garnka

Bigos, leczo, dania warzywne, chłopskie kociołki, gulasze – te dania mają wielu fanów, a ich przygotowanie wcale nie jest tak czasochłonne, jakby się wydawało. Ogromną ich zaletą jest to, że do przygotowania takich obiadów często wystarczy jeden duży garnek i ewentualnie patelnia do podsmażenia mięsa czy innych składników. Warto więc wybrać garnek o średnicy przynajmniej 20-24 cm i wysokich brzegach.

Jeśli chodzi o materiał, garnki emaliowane sprawdzą się tutaj doskonale, bo są odporne na wysokie temperatury. Przydaje się to podczas długiego gotowania na gazie czy indukcji, kiedy naczynie mocno się nagrzewa i równomiernie rozprowadza ciepło. Pozwala to na duszenie i gotowanie bez przypalania.

Na duże potrzeby – jaki garnek wybrać?

Przechowywanie zwłaszcza w małej kuchni często jest mocno kłopotliwe. Garnki, patelnie, zastawa, sprzęty kuchenne i akcesoria – wszystko to zajmuje miejsce, a szafki to nie skrytka bez dna. Dlatego warto przed zakupem zadać sobie pytanie, czy taki garnek jest potrzebny. Im większy, tym więcej miejsca zajmie. Jeśli jednak gotujemy dla wielu osób, albo jesteśmy fanami dań jednogarnkowych to zdecydowanie warto go mieć! Zrobienie większej ilości zupy czy gulaszu zapewni Ci obiady nawet na kilka dni. Poza tym zawsze można podzielić je na mniejsze porcje i zamrozić lub zawekować, przedłużając ich świeżość.

Duży garnek – do czego się przyda?

Jednak duże garnki emaliowane to nie tylko naczynia na bigosy czy potrawki. To też świetny garnek do gotowania makaronu, zwłaszcza chętnie jedzonego u nas makaronu spaghetti. Walory dużego naczynia z emalii docenisz też w latem i jesienią, kiedy robi się przetwory, smaży marmolady i dżemy, wekuje słoiki z ogórkami lub innymi surówkami. Warto, bo zamknięte w nich smaki lata smakują wyjątkowo zimą, a w dodatku pozwalają na oszczędności podczas zakupów. Jeśli mamy swój ogródek owocowy – jeszcze lepiej!

Garnki emaliowane – mycie i użytkowanie na kuchence

Garnki emaliowane z powodzeniem można myć w zmywarce. Jednak warto zwracać uwagę, żeby nie były umieszczone zbyt blisko ostrych akcesoriów kuchennych, które mogą uszkodzić ich powłokę. Pęknięcia emalii sprawiają, że garnek nie tylko będzie wyglądał nieestetycznie, ale raczej nie będzie już nadawał się do użytku.

Wybierając garnek emaliowany, koniecznie trzeba sprawdzić, czy będzie działał na Twojej kuchence – nie każdy garnek na kuchenkę gazową będzie dobry też na indukcję.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj