Kosiarka do koszenia trawy na dużej powierzchni zielonej trawy, w tle wysokie drzewa, góry i jezioro

Kosiarka traktorek jest niezastąpionym sprzętem do strzyżenia trawnika na dużej powierzchni. Dzięki niemu skosisz trawę szybko i bez wysiłku. To niewielkich rozmiarów urządzenie dostarcza też wiele przyjemności z jazdy – o ile jest odpowiednio dobrany. Jaki traktorek kosiarkę kupić? Odpowiedź poznasz po lekturze naszego kompleksowego poradnika zakupowego.

Traktorek – kosiarka samojezdna

Największym atutem traktorka do koszenia trawy jest samobieżny napęd. Dzięki niemu możesz pożegnać się z uciążliwym i powolnym pchaniem kosiarki. Traktorek ogrodowy prowadzi się jak małych rozmiarów samochód lub. Każdy kto z jazdy na gokartach lub quadzie czerpał przyjemność, również i w tym przypadku może liczyć na sporą dozę satysfakcji.

Traktorki do koszenia trawy przeznaczone są głównie do pielęgnacji trawnika na średnich (2-10 tys. m²) i dużych posesjach (powyżej 10 tys. m²). Najprostsze mini traktorki wyposażone są w kierownicę, dźwignię do sterowania i intuicyjną deskę rozdzielczą. Na rynku dostępne są również bardziej zaawansowane modele wyposażone np. w automatyczną skrzynię biegów, jednak ich koszt może przekroczyć nawet 10 tys. złotych. Urządzenia o prostszej konstrukcji można kupić już za nieco ponad 6 tys. złotych.

Jaki traktorek kosiarkę wybrać?

Oferta traktorków do koszenia trawy jest bogata i na początku wybór może wydawać się trudny. Kluczowym kryterium powinno być dopasowanie modelu do rozmiarów posesji. Traktorki do mniejszych areałów są przeważnie lżejsze i tańsze. Z kolei te przystosowane do pracy na rozległych terenach, np. w wielkopowierzchniowych sadach oraz dużych działkach, charakteryzują się szerszymi kołami, większą mocą silnika i szerokością koszenia, co znacznie przyspiesza wykonanie zadania.

Jeśli zależy Ci na wyborze najlepszego sprzętu do swojego ogrodu lepiej nie kierować się wyłącznie ceną, ale postawić na satysfakcjonującą moc silnika. W pierwszym przypadku oszczędność nawet sporej sumy może przełożyć się na brak wygody, dłuższy czas pracy i frustrację. Natomiast wybór zbyt mocnego silnika niedopasowanego do wielkości działki spowoduje większe zużycie paliwa. Duży silnik nie przekłada się też bezpośrednio na wygodę korzystania z urządzenia i skrócenie czasu pracy. O tym decydują również inne czynniki.

Przy zakupie traktorka ogrodowego warto, oprócz ceny urządzenia i mocy silnika, zwrócić uwagę na:

  • rodzaj napędu,
  • promień skrętu,
  • skrzynię biegów,
  • liczbę, szerokość i stopień regulacji ostrzy,
  • dodatkowe wyposażenie.

Przyjrzyjmy się teraz każdemu z powyższych parametrów.

Napęd i zwrotność traktorka ogrodowego

Czerwono-czarny traktorek kosiarka na tle przystrzyżonej trawy i wysokich, zielonych drzew

Traktorki do koszenia trawy mogą być wyposażone w napęd elektryczny lub spalinowy. Ten pierwszy nie emituje spalin i pracuje ciszej. Spalinowy natomiast uważany jest za bardziej wydajny, ale niestety hałaśliwy. Zarówno te elektryczne, jak i spalinowe traktorki ogrodowe mogą mieć skrzynię biegów manualną lub automatyczną, co może znacznie wpływać na komfort prowadzenia pojazdu. Niemałe znaczenie ma także promień skrętu, od którego zależy zwrotność urządzenia, a więc wygoda koszenia terenów porośniętych przez drzewa i krzewy.

Szerokość robocza traktorka kosiarki

Traktorki do koszenia trawy wyposażone są standardowo w dwa ostrza (rzadziej w trzy), o szerokości roboczej od 60 do 100 cm. Dobór ostrzy powinno się uzależnić od wymiarów ogrodu. Do większego radzimy wybrać te szersze, ponieważ znacznie przyspieszy to pracę. Na mniejszych posesjach warto postawić na zwrotność – wąskimi traktorkami kosiarkami łatwiej jest manewrować.

Dodatkowe wyposażenie traktorka do koszenia trawy

Ważną kwestią, jeśli mówimy o dodatkowych funkcjach traktorka ogrodowego jest sposób magazynowania trawy. Proste i tanie urządzenia będą wyposażone w wyrzut boczny. Skoszone rośliny możesz wówczas zostawić do wyschnięcia na trawniku lub zgrabić. Nieco droższe modele mają wbudowany pojemnik, który należy regularnie opróżniać. Inne mogą być zaopatrzone w mechanizm rozdrabniania roślin, które po skoszeniu mogą pozostać na trawniku i służyć za organiczny nawóz.

Inną funkcją, o której warto wspomnieć, jest regulacja wysokości cięcia. Dzięki niej możliwe jest różnicowanie wysokości trawnika w różnych sekcjach działki. W sadach i przy ogrodach warzywnych warto zostawić trawę nieco wyższą, gdyż magazynuje ona wodę niezbędną do wzrostu roślin. Przed domem natomiast możemy przyciąć trawę krótko według uznania.

Traktorek kosiarka – przegląd wybranych modeli

Rozbudowana kosiarka do koszenia trawy, na tle zielonego przystrzyżonego trawnika

Zakup traktorka ogrodowego to niemały wydatek, dlatego dla wielu osób cena ma decydujące znaczenie. Poniżej prezentujemy zakres cenowy oraz przykładowe wyposażenie traktorków kosiarek.

  • 6,5 tys. zł. – model dostępny w tej cenie wyposażony jest w niezbędne minimum funkcji potrzebnych do wygodnej pracy. Dwa noże tnące o szerokości 98 cm, siedem wysokości cięcia, manualna skrzynia biegów i wyrzut boczny trawy. Reflektory umożliwiają natomiast pracę po zmierzchu.
  • 7−9 tys. zł. – bardziej zaawansowane modele posiadające wydajniejszy silnik, pozwolą pielęgnować trawnik o powierzchni do 3−4 tys. Mkw. Najczęściej są wyposażone w pojemnik na trawę z możliwością opróżniania z pozycji operatora.
  • 9−12 tys. zł. – w tym zakresie cenowym kupisz traktorek kosiarkę o większej mocy silnika, który będzie działał wydajnie i pozwoli szybciej skosić wybrany teren. Możesz liczyć także na pojemniejszy kosz na ścinki (ok. 240 l) i większą szerokość roboczą ostrzy.
  • 12 tys. zł. – powinieneś liczyć się z takim wydatkiem, jeśli zależy Ci na urządzeniu o lepszej zwrotności, bardziej pojemnym silniku oraz automatycznej skrzyni biegów. Urządzenia w tym przedziale cenowym pozwolą wygodnie i szybko kosić bardzo duże ogrody. Możesz liczyć również na atrakcyjniejsze wyposażenie dodatkowe.

Traktorek kosiarka to niezbędne wyposażenie każdego posiadacza większego ogrodu, dlatego dostępność tego rodzaju urządzeń jest duża. Proste modele dostaniesz w każdym, lepiej wyposażonym markecie budowlanym, który ma w swojej ofercie sprzęt ogrodniczy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj