W zasadzie trudno wyobrazić sobie dzisiaj jakiekolwiek prace budowlane, czy geodezyjne (a nawet domowe remonty!) bez nowoczesnego sprzętu. Odpowiednio dobrane narzędzia gwarantują precyzję pomiarów, ale i zdecydowanie sprawniejszą realizację zadań. Nawet w wymagających warunkach. Do tego typu narzędzi zaliczamy m.in. poziomice laserowe i lasery krzyżowe. Co warto wiedzieć na temat takich właśnie propozycji? Gdzie znajdują najszersze zastosowanie i jak wybrać naprawdę solidny, niezawodny, a przy tym wygodny w obsłudze sprzęt? Podpowiadamy.

W jakich pracach możemy wykorzystać laser krzyżowy?

Prace murarskie, prace brukarskie, ale i układanie płytek w kuchni lub w łazience – wszędzie tutaj niezastąpionym narzędziem okazuje się laser krzyżowy. Trudno dzisiaj o fachowca, który nie dysponowałby takim właśnie sprzętem. Warto jednak podkreślić, że sprzęt sprzętowi nierówny i wybierając konkretny produkt trzeba mieć na uwadze przynajmniej kilka istotnych funkcji urządzenia, które zagwarantują nam jego właściwe działanie. Wysoka jakość oraz bogata funkcjonalność, jaką oferuje jeden z wiodących producentów sprzętu pomiarowego, czyli Nivel System, to tutaj absolutna podstawa. Ale o tym za chwilę. Na początku krótko przypomnimy, do czego służą lasery krzyżowe.

Laser krzyżowy emituje wiązki laserowe, dzięki czemu możemy w sprawny, precyzyjny i szybki sposób wyznaczyć płaszczyznę pionową, poziomą i kąty proste. Sięgając po laser krzyżowy nie musimy więc korzystać z tradycyjnego ołówka, czy też martwić się o poprawność pomiaru. Urządzenie może emitować jednocześnie dwie lub więcej nakładających się na siebie linii, a w najbardziej zaawansowanych konfiguracjach laser działający w 360 stopniach rzuca świetlne wiązki na wszystkie płaszczyzny w pomieszczeniu.

Na https://pomiar24.pl/k/budownictwo/lasery-krzyzowe znaleźliśmy wysokiej klasy lasery krzyżowe, które sprawdzą się zarówno podczas drobnych prac remontowych w domu jak i na placu budowy. Ważne jednak, aby dostosować wybrany model do naszych indywidualnych potrzeb, a także charakteru i zakresu prac. Podobnie, jak w przypadku poziomic laserowych, których funkcjonalność i przeznaczenie mogliśmy zweryfikować na https://pomiar24.pl/k/budownictwo/poziomice_laserowe, tak i w wyborze lasera krzyżowego warto z pewnością kierować się kilkoma podstawowymi kwestiami.

Laser krzyżowy- najważniejsze funkcje

Jak wybrać najlepszy laser krzyżowy? Nie zawiedzie nas z pewnością sprzęt pochodzący od dobrego producenta, który specjalizuje się w produktach pomiarowych dla budownictwa i geodezji, jak chociażby wspomniany już Nivel System. Tutaj będziemy mieć na pewno wybór spośród urządzeń oferujących kluczowe funkcjonalności, jak:

  • wysoka precyzja pomiaru (dokładność ±1mm/5m)
  • możliwość pracy z trzema płaszczyznami laserowymi – w zakresie 360° każda – dzięki temu kontrolujemy prace budowlane w perspektywie 3D
  • funkcja szybkiego samopoziomowania najlepiej z systemem kompensacji drgań – dzięki takim rozwiązaniom wiązka zostanie wyznaczona nawet na niestabilnej podstawie, co bardzo ułatwia i przyspiesza wykonywanie zadań, także w wymagających warunkach

Nie mniej ważna pozostaje solidna, szczelna konstrukcja (zabezpiecza przed dostaniem się wody i kurzu do środka urządzenia), czy też elementy obudowy wykonane z gumy / PVC, które chronią sprzęt przed ewentualnym uszkodzeniem, np. w wyniku upadku. Zaopatrując się w laser krzyżowy sprawdźmy oferowaną żywotność sprzętu po naładowaniu.

Co wyróżnia profesjonalne poziomice laserowe?

Dzięki poziomicy precyzyjnie wyznaczymy pion i poziom. Dodatkowo, zaawansowane urządzenia laserowe to tutaj większa funkcjonalność rozszerzająca możliwości zastosowania sprzętu. Tak dokładnie to wspomniane wyżej lasery krzyżowe stanowią rodzaj poziomic. Poziomica wyznacza i przenosi pion (lub poziom) na dowolną powierzchnię. Laser krzyżowy rzuca jednocześnie dwie lub więcej wiązek światła przecinających się pod różnymi kątami.

Kluczowe czynniki przy wyborze poziomicy

Podobnie, jak w przypadku lasera krzyżowego, kluczowe znaczenie w wyborze urządzenia będzie miała tutaj precyzja oferowanego pomiaru. Dokładność na poziomie ±1mm/5m jest bardzo dobrym wynikiem i z reguły opcja wystarczającą w większości prac. Wybierając poziomicę warto zwrócić uwagę na zakres jej obszaru roboczego. Jeśli nie mamy pewności, co do potrzebnego zasięgu, wybierzmy urządzenie z funkcją pulsacyjną, która pozwala pracować z czujnikiem laserowym na zewnątrz budynków w dużych odległościach. Warto jednak dodać, że zakres roboczy sięgający 15 metrów i więcej charakteryzuje urządzenia profesjonalne, choć standardowy 10-metrowy zasięg sprawdza się w większości prac równie dobrze.

Samopoziomowanie to z pewnością jedna z funkcji urządzenia, która wyraźnie usprawnia pracę. Tutaj dodalibyśmy również łatwe, jednoprzyciskowe sterowanie, czy możliwość zablokowania lasera.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj