Niespodziewane zdarzenie jakim jest zalanie nieruchomości to nieprzyjemna i stresująca sytuacja, w trakcie której podjęcie szybkich działań jest wskazane. Szkody powstałe w wyniku zalania warto zminimalizować, a najlepsze w tym celu będzie przeprowadzenie osuszania podposadzkowego. Czym jest osuszanie posadzek i dlaczego warto je przeprowadzić, jeśli doszło do wycieku wody w mieszkaniu lub domu?

Osuszanie podposadzkowe – kiedy warto wykonać?

Osuszanie podposadzkowe to ogół czynności, podjętych w celu wyciągnięcia wody, która dostała się pod posadzkę w wyniku zalania. W momencie, w którym doszło do rozszczelnienia się instalacji wodno-kanalizacyjnej lub CO, pod podłogę dostaje się większość wody pochodzącej z wycieku. Powierzchowne zebranie cieczy nie oznacza, że problem wody mamy z głowy. Większość z łatwością przeniknęła pod podłogę, która zbudowana jest z wielu warstw, a żadna z nich nie jest w 100% wodoszczelna. Co stanie się z wodą, która znalazła się głęboko pod wierzchnią warstwą podłogi? Latami będzie próbowała wydostać się spod niej poprzez parowanie, a w efekcie przez długi czas będzie pokazywać się w postaci grzybów i wykwitów pleśni na ścianach lub będzie tworzyć plamy wilgoci na suficie w lokalach znajdujących się pod źródłem wody.
Wykonanie pełnego osuszania to działanie mające na celu ochronę materiałów wykończeniowych takich jak gładzie i tynki, a także paneli czy parkietu. Dodatkowo usunięcie nadmiaru wilgoci to również proces potrzebny, zwłaszcza jeśli w domostwie przebywają alergicy lub małe dzieci. Zarodniki grzybów występujące w powietrzu w dużej ilości w takich pomieszczeniach mogą być przyczyną występowania cięższych objawów klinicznych u chorych.

Jak wygląda osuszanie podposadzkowe?

Pierwszym krokiem, jaki wykonuje firma zajmująca się osuszaniem podposadzkowym w Krakowie, jest dokonanie pomiarów wilgotności w pomieszczeniu. Ich odczyt będzie punktem odniesienia na późniejszych etapach. Następnie wykonuje się w materiale znajdującym się na podłodze otwory tak, aby można było dotrzeć do stojącej pod nią wody. Pierwszym etapem jest mechaniczne odciągnięcie nadmiaru cieczy. Następnie tymi samymi otworami wtłacza się pod podłogę ciepłe powietrze, które ma za zadanie wypchnąć, przez naturalnie znajdujące się otwory dylatacyjne przy ścianach, pełne wilgoci powietrze. Rozstawione w pomieszczeniach osuszacze wyłapują nasączone wilgocią powietrze, a cały proces wspomagają wentylatory oraz nagrzewnice, których używa się w zależności od potrzeby. Osuszanie podposadzkowe wykonuje się przy szczelnie zamkniętych otworach doprowadzających powietrze z zewnątrz. Czas trwania całej operacji jest trudny do oszacowania, a wpływ na niego ma przede wszystkim ilość wody, która wciekła pod posadzkę.

Jak dokładnie wygląda proces osuszania podposadzkowego można sprawdzić w realizacji – Osuszanie podposadzkowe sali konferencyjnej

Jaki jest koszt osuszania podposadzkowego?

Osuszanie podposadzkowe to usługa, którą, jeśli posiadamy polisę ubezpieczeniową obejmującą takie sytuacje, możemy rozliczyć z firmą osuszającą bezgotówkowo. Co to oznacza? Po wykonaniu usługi osuszania całą dokumentację przygotowuje i przekazuje ubezpieczycielowi firma osuszająca i to ona bezpośrednio odpowiada za cały proces. Dla ubezpieczonych to spokój i pewność prawidłowego uzupełnienia dokumentacji niezbędnej do zapłaty za naprawę szkód po zalaniu, przy jednoczesnym braku konieczności angażowania swoich środków. Jeśli decydujemy się samodzielnie wynająć i opłacić osuszanie, to koszt takiej usługi będzie nam przedstawiony po zapoznaniu się firmy osuszającej z konkretnym stanem nieruchomości.

Osuszanie podposadzkowe to zabieg, którego celem jest usunięcie spod podłogi wody, która dostała się tam w wyniku wycieku. Prawidłowe osuszanie wszystkich warstw podłogi pozwala utrzymać ich stan i ścian jak sprzed zdarzenia, a wartym zapamiętania jest fakt, iż cały proces można rozliczyć bezgotówkowo z ubezpieczycielem, na co pozwalają najlepsze firmy osuszające.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj