osuszanie murów - podcinka

Wilgoć w murach to zjawisko, które delikatnie rzecz ujmując, należy nazwać niepożądanym. Zagrożenie, które stwarza, jest bardzo duże. Dlatego też trzeba zapobiec temu zjawisku. Natomiast gdy na to już za późno i wilgoć jest już obecna, trzeba przeprowadzić osuszanie murów. Dlaczego konkretnie jest to tak ważne? Jak przeprowadzić osuszanie?

Osuszanie murów – czemu jest konieczne?

Zastanawiasz się, czy osuszanie murów, które uległy zawilgoceniu, rzeczywiście jest konieczne? Zapewniamy, że tak. Wilgoć w murach to poważne zagrożenie dla każdego budynku. Może ona spowodować, a w dłuższej perspektywie w zasadzie na pewno spowoduje, poważne uszkodzenia. W efekcie po pewnym czasie budynek może się nie nadawać do użytku. Warto też pamiętać, że brak interwencji w zakresie osuszania oznacza, że problem będzie coraz poważniejszy. Wilgoć wykorzystuje każdą najmniejsza szczelinę, pojawiając się w coraz to nowych częściach budynku.

Trzeba też pamiętać, że wilgoć stanowi zagrożenie dla człowieka. Sama w sobie jest niedogodnością, ponieważ wilgotne powietrze szkodzi układowi oddechowemu i powoduje dyskomfort. Jednak co gorsza, wilgoć tworzy mikroklimat doskonały dla rozwoju grzybów i pleśni. Natomiast zarodniki tychże to bardzo poważne zagrożenie dla zdrowia człowieka. W tym przypadku mówimy już o poważnych schorzeniach układu oddechowego. Zagrożony jest też układ krwionośny. Co gorsza, zarodniki są rakotwórcze. Tym samym trzeba za wszelką cenę uniknąć pojawienia się grzyba. Natomiast jeśli jest on już obecny, należy się go pozbyć, a następnie przeprowadzić osuszanie murów, aby problem nie powrócił.

osuszanie murów - podcinka

Jak przeprowadza się osuszanie murów?

Obecnie osuszanie murów można przeprowadzać na kilka sposobów. Od czego powinien zależeć wybór metody? Przede wszystkim od tego, jakie jest źródło wilgoci. Czy jest ono stałe, czyli wilgoć cały czas podciąga, czy też zawilgocenie ścian jest spowodowane jednorazowym wypadkiem – na przykład zalaniem? Jeśli jest to zalanie, wystarczy wykorzystać osuszacz, czyli specjalistyczny wentylator. Niestety często wilgoć w murach to konsekwencja podciągania kapilarnego. Mowa o zjawisku, polegającym na podciąganiu wilgoci z gleby do murów. W takim przypadku trzeba zadbać o wzmocnienie izolacji murów.

Jak stworzyć izolację? Można to zrobić metodą iniekcyjną. W mury wstrzykiwany jest preparat, który pulchnie w kontakcie z wodą. Tym samym szczeliny zostają zablokowane i wilgoć nie podciąga. Niestety działanie preparatu jest ograniczone czasowo, zwykle do maksymalnie kilku lat.

Druga metoda do podcinanie. W tym przypadku wykonuje się cięcie poziome w murach. W szczelinie umieszcza się płytę izolacyjną. Niewątpliwie w przypadku zastosowania tej metody niezbędny jest nieco większy nakład pracy. Jednak wcale nie tak duży, jak pozornie mogłoby się wydawać. Wielką zaletą tej metody jest natomiast skuteczność izolacji, która wynosi nawet do 100 lat. Tym samym podcinanie to jednorazowe osuszanie murów, które rozwiązuje problem raz na zawsze. Koszt również nie jest szczególnie wysoki, przez co dzisiaj jest to najbardziej polecana metoda osuszania budynków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj