Przedpokój traktuje się często po macoszemu w trakcie urządzania wnętrz. Szkoda, bo jest to miejsce, które stanowi wizytówkę domu i powinno być estetycznie zaaranżowane. Jeśli meble, kolorystyka podłóg i ścian oraz dekor będą stanowić spójną całość, osiągniesz oczekiwany efekt aranżacyjny.

Oświetlenie – kluczowy element wystroju

Nawet najlepiej urządzony przedpokój bez odpowiedniego oświetlenia nie będzie wyglądał w pełni dobrze. Dlatego też kwestia ta powinna być priorytetowa i wcześniej dokładnie ustalona. Wiadomo, że każde wnętrze ma inną kubaturę, kształt i styl, co nie pozwala na danie jednoznacznej odpowiedzi co do rodzaju oświetlenia. Przedpokój jako pierwszy ukazuje się oczom gości i stanowi ważny ciąg komunikacyjny. Bez dobrego oświetlenia komfort korzystania  z tego miejsca jest o wiele gorszy. Tak samo traci na wartości estetyka wnętrza.

Oświetlenie do małych i dużych wnętrz

W maleńkich pomieszczeniach w zupełności wystarczy jedni źródło światła, którym może być np. plafon czy ewentualnie lampa wisząca. To drugie rozwiązanie jest zarezerwowane tylko i wyłącznie do wnętrz z wyższymi sufitami. Małe przedpokoje można wizualnie powiększyć za pomocą gry świateł. Wystarczy zamontować kilka kinkietów przy listwie podłogowej i skierować strumień światła w górę. Ciekawe wrażenia wizualne tworzą lekkie lampy szklane, które wydają się lżejsze i ładnie rozpraszają światło. Podobnie jest z lampami kryształkowymi. Mienią się, odbijają światło i tworzą atrakcyjny spektakl światło-cieni na ścianach i na suficie. Nawet nierozświetlone stanowią wyjątkowy dekor wnętrza.

W większych przedpokojach jest znacznie więcej możliwości aranżacji oświetlenia. Oprócz centralnej lampy umieszczonej na środku sufitu stosuje się także lampki dodatkowe. Ich zadanie polega na doświetlaniu wnętrza punktowo i tworzeniu nastroju. Bardzo ciekawie prezentują się małe kinkiety, które oświetlają konkretną strefę, np. szafki czy obraz na ścianie. W większym pokoju znajduje się często spore lustro ścienne, które również powinno być obustronnie doświetlone. Taflą szkła atrakcyjnie doświetlą kinkiety lub modne taśmy LED.

Eleganckie lampy stojące

Nawet w niewielkim przedpokoju warto ustawić lampę podłogową. Najczęściej zajmuje miejsce blisko lustra lub komody. Doświetla blat i tworzy nastrojowy klimat. Nawet przed rozświetleniem wygląda atrakcyjnie i podnosi estetyczny wymiar wnętrza. W klasycznych przedpokojach sprawdzą się  lampy z materiałowymi abażurami o tradycyjnych kształtach kloszy. Natomiast w nowoczesnych wnętrzach najlepiej sprawdzają się lampy designerskie. Odznaczają się nietuzinkową kolorystyką i ciekawym zestawieniem materiałów, np. drewna i metalu. Wśród tego typu lamo dostępne są także modele o fantazyjnie wyprofilowanych podstawach i kloszach. Sporo ciekawych realizacji znajduje się np. tutaj: https://abanet.pl/139-lampy-do-przedpokoju.

Udane oświetlenie przedpokoju sprzyja większej praktyczności wnętrza i wyższej atrakcyjności. Czasami jedno oczko świetlne umieszczone na suficie, czy w podłodze może bardzo dużo zmienić i wprowadzić wiele świeżości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj