Budowanie domu to bardzo ważna inwestycja, ale poważne problemy najczęściej rozpoczynają się wówczas, gdy musimy nasz dom odpowiednio urządzić. Jeśli postanowiliśmy zbudować dom piętrowy to jego ważnym elementem składowym bez wątpienia są schody. Obecnie widuje się najróżniejsze ich wersje. W ostatnim czasie szczególnie mocno doceniane są schody spiralne, które oprócz swojej funkcjonalności potrafią zachwycać wyglądem.

Zalety schodów spiralnych

Większość schodów, jakie znamy to schody ze spocznikiem. Takie schody są funkcjonalne, ale problem tkwi w tym, że ich umiejscowienie musi być zaplanowane z dużym wyprzedzeniem. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku schodów spiralnych. Nowoczesne konstrukcje, jakimi są schody spiralne to konstrukcja, której najważniejszym elementem jest rdzeń. Znajduje się on w centralnej części schodów i to właśnie do niego przytwierdzane są poszczególne stopnie. Obecnie schody spiralne można spotykać w wersji z podstopnicami oraz bez nich. Ten typ schodów ma jedną bardzo ważną zaletę. Chodzi o to, że cała konstrukcja zajmuje bardzo mało miejsca. W efekcie schody w spiralnym wydaniu sprawdzić się mogą doskonale w małych budynkach, gdzie liczymy każdy kawałek przestrzeni użytkowej.

Jakie schody spiralne wybrać?

Wybierając schody spiralne musimy zwracać uwagę na kilka bardzo ważnych aspektów. Przede wszystkim konieczne jest odpowiednie wymierzenie wnęki, w której takowe schody mają się znaleźć. Jeśli planujemy zakup schodów spiralnych tworzonych na wymiar to nie ma dużego problemu. Pojawia się on wówczas, gdy chcemy zainwestować w schody do samodzielnego zamontowania. Mają one bowiem narzucone wymiary. Przy zakupie schodów spiralnych musimy więc zwrócić uwagę na:

  • wymiary całej konstrukcji;
  • obecność lub brak podstopnic;
  • wykończenie najbardziej eksponowanych elementów;
  • wytrzymałość konstrukcji oraz poręczy.

Schody w wersji spiralnej również można świetnie oświetlić, jeśli tylko mamy taką potrzebę. Obecnie do tego zadania najczęściej wykorzystuje się taśmy i listwy LED. Nowe projekty schodów spiralnych sprawiają, że mogą one idealnie wpasować się w nasz styl. Omawiane tutaj konstrukcje znajdziemy zarówno w wydaniu drewnianym, który będzie pasował do ciepłego wystroju jak również możemy zakupić schody, które świetnie wkomponują się w nowoczesny styl industrialny. Przy zakupie takowych konstrukcji zważajmy przede wszystkim na wytrzymałość. Pamiętajmy o tym, że tutaj kluczową kwestią jest jednak bezpieczeństwo domowników, które powinno zawsze brać górę nad estetyką schodów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj