W kwestii wykończenia schodów wewnętrznych istnieje wiele opcji. Najbardziej uniwersalną z nich są płytki podłogowe. Nie ulegają tak łatwo zniszczeniom oraz odkształceniom jak drewno. Odznaczają się także różnorodnością rodzajów oraz wzorów. Wybór tych odpowiednich może sprawić kłopot, jeśli nie będziemy wiedzieć, na jakie aspekty zwracać uwagę. Warto zatem zapoznać się z pewnymi wskazówkami, pomocnymi podczas zakupu.

Rodzaje płytek dedykowanych na schody wewnętrzne

Najbardziej popularne płytki na schody to:

-płytki ceramiczne – odpowiednie do podłóg oraz schodów, wytrzymałe, mogą być stworzone na bazie gresu lub klinkieru. W zależności od potrzeb płytki ceramiczne mogą imitować inne materiały, takie jak drewno czy kamień.

-płytki kamienne – również pasują do podłóg i schodów, jednak są droższe i nie posiadają tak szerokiej gamy wzorów.

Płytki ceramiczne można wykorzystać nie tylko na schodach i podłogach, zatem należy sprawdzić ich parametry, aby wybrać odpowiednie, ponieważ np. płytki przeznaczone na ściany nie będą wystarczająco wytrzymałe do użycia także na schodach.

Najważniejsze właściwości płytek na schody wewnętrzne

Płytki na schody wewnętrzne muszą spełniać określone wymogi bezpieczeństwa. Kupując je należy zwrócić uwagę na klasę ścieralności oraz poziom antypoślizgowości. Najlepszym wyborem będą płytki o klasie ścieralności 4 (PEI 4) oraz antypoślizgowości co najmniej R9 (w skali od R8 do R13). Płytki rektyfikowane warto wybrać, jeśli zależy nam na precyzji wykonania. Krawędzie w płytkach rektyfikowanych są ostrzejsze i mniej widoczne, więc łatwiej osiągnąć wrażenie jednolitej powierzchni. Efekt ten pomoże powiększyć optycznie małe pomieszczenie, a drobna fuga ułatwi sprzątanie. Płytki rektyfikowane sprawdzą się lepiej w przypadku płytek imitujących materiały naturalne, takie jak kamień i drewno.

Czemu warto na schody wewnętrzne wybrać płytki ceramiczne?

Dzięki płytkom możemy osiągnąć wiele zupełnie różnych od siebie efektów. Płytki ceramiczne dostępne są w najróżniejszych stylach i kolorach, mogą imitować zupełnie odmienne od siebie materiały. Są funkcjonalne dzięki swej wytrzymałości i łatwości w utrzymaniu czystości. Ponadto istotną kwestią jest cena płytek ceramicznych. Płytki ceramiczne kosztują od 19,50 zł/m2 do 136,25 zł/m2.

Nowoczesne wnętrza

Schody są bardzo istotną częścią przestrzeni mieszkalnej. Powinny z resztą elementów wnętrza tworzyć spójną całość. Do aranżacji w stylu industrialnym pasować będą jednolite płytki w odcieniach szarości oraz czerni. Płytki ceramiczne Stargres z kolekcji BLACK/WHITE oraz MAXIMA doskonale nadadzą się dla entuzjastów surowych wnętrz i metalowych oraz betonowych części pasujących do architektury późnego modernizmu. Jeśli ktoś poszukuje jaśniejszych odcieni szarości w podobnym stylu, warto zapoznać się także z kolekcją DOWNTOWN STAR 2.0 tego samego producenta.

Osobom, które preferują dużą ilość światła w mieszkaniu, odpowiadać będą płytki imitujące kamienie o bardziej dekoracyjnym charakterze, np. marmur. Szeroką ofertę tego typu płytek można znaleźć w kolekcji CALACATTA producenta Stargres. Płytki przypominające marmur nadadzą schodom prostej i klasycznej elegancji. Będą pasowały do wykończenia wnętrz w pastelowych barwach oraz ze szklanymi dodatkami.

Płytki dla fanów natury oraz tradycji

Co zrobić, kiedy zależy nam na efekcie, który otrzymalibyśmy za pomocą drewnianych paneli? Można zdecydować się na płytki przypominające drewno. Za pomocą nowoczesnej technologii płytki ceramiczne są w stanie wiernie odtworzyć ułożenie słojów oraz fakturę paneli drewnianych. Płytki ceramiczne nie wymagają także impregnowania, są trwalsze, nie odkształcają się i łatwiej się je czyści.

Do schodów we wnętrzach mających chłodny, skandynawski styl sprawdzą się płytki ceramiczne z kolekcji OSLO oraz SCANDINAVIA producenta Stargres. Jeżeli jednak ktoś poszukuje cieplejszych barw do rustykalnego lub utrzymanego w tradycyjnym stylu mieszkania, usatysfakcjonować może go kolekcja SIENA.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here