Klimatyzator najczęściej jest użytkowany do chłodzenia domu lub pomieszczenia w okresie letnim. Warto pamiętać, że ma również bardzo cenną funkcję, którą jest ogrzewanie. Koszt eksploatacji nie jest wysoki. Czy ogrzewanie domu klimatyzacją może stać się alternatywą dla typowych systemów grzewczych stosowanych w domach?

Klimatyzator – jaki jest sposób działania?

Klimatyzacja do domu działa na zasadzie podobnej do funkcjonowania lodówki. Przepompowuje ciepło pomiędzy stronami: z jednej na drugą. Efektem tego jest wytwarzanie strumienia zimnego powietrza z jednej i ciepłego z drugiej strony. Dzięki temu powstaje efekt chłodzenia. Możliwość ogrzewania uzyskuje się poprzez odwrócenie działania klimatyzatora. Dzięki temu można otrzymać urządzenie grzewcze, które działa na takiej zasadzie, jak pompa ciepła typu powietrze-powietrze. Zewnętrzna jednostka odbiera ciepło z powietrza zewnętrznego i przekazuje je do pomieszczenia. Klimatyzator gwarantuje możliwość chłodzenia oraz ogrzewania.

Ogrzewanie klimatyzatorem – czy jest opłacalne?

Pierwszy wydatek związany jest z zakupem klimatyzatora oraz jego montażem. Urządzenie zapewnia niekwestionowany komfort w trakcie upalnych dni. Pozwala również na oszczędność w sezonie lub w okresach przejściowych. Aktualna oferta klimatyzatorów obejmuje urządzenia z funkcją chłodząco-grzejącą, które mogą pracować nawet przy temperaturze zewnętrznej oscylującej wokół -15°C. Istnieją także modele, które z powodzeniem pełnią funkcję grzewczą poniżej tej wartości. Większość mieszkań może być ogrzewana przy pomocy klimatyzatora  przez cały okres zimowy. Klimatyzatory generują mniejsze koszty utrzymania ciepła w domu w porównaniu do grzejników elektrycznych.

Klimatyzator – ile zużywa prądu?

Ilość zużywanej energii elektrycznej to bardzo istotna informacja, aby obliczyć koszty związane z ogrzewaniem domu klimatyzatorem. Ilość potrzebnego do pracy prądu najlepiej sprawdzić w karcie katalogowej urządzenia. W celu obliczenia ilości wymaganej energii, konieczna jest informacja na temat mocy grzewczej urządzenia, powierzchni pomieszczenia oraz poboru mocy w trybie grzania. Przyjmuje się, klimatyzator ma moc 1 kW i może schłodzić lub ogrzać 10 m2 pomieszczenia. Jeżeli urządzenie ma moc grzewczą 3,8 kW, powierzchnia wynosi 35 m2, pobór mocy to 900 W, będzie pracował przez 7 godzin w ciągu dnia, a cena prądu to 0,60 zł/kWh, rachunki dzienne za ogrzewanie wyniosą 3,78 zł. W ciągu miesiąca będzie to kwota 113,40 zł.

Klimatyzator – jakie są zalety i wady?

Klimatyzator zapewnia przyjemny chłód latem i umożliwia ogrzanie się w okresie przejściowym i zimą. Jest ekonomiczny, estetyczny i wyjątkowo łatwy w obsłudze. To niewątpliwe zalety tego urządzenia. Wadą jest wzrost kosztów eksploatacyjnych wraz ze spadkiem temperatury na zewnątrz. Wydajność grzewcza pozostaje bez zmian, jednak maleje wartość wskaźnika COP i urządzenie zużywa większą ilość prądu. COP to wskaźnik efektywności energetycznej. Oblicza się go na podstawie stosunku wydzielanej mocy cieplnej do mocy elektrycznej, która jest pobierana z sieci, aby wytworzyć ciepło. Ponadto klimatyzatory są bardziej awaryjne niż grzejniki elektryczne.

Klimatyzator – idealne urządzenie całoroczne?

Klimatyzator to niewątpliwie urządzenie, które sprawdzi się w okresie letnim i zimowym, gdy nie doskwierają silne mrozy. Jest rozwiązaniem funkcjonalnym i ekonomicznym. Bardzo dobrze sprawdza się jako dodatkowe źródło ciepła. Klimatyzatory pełnią funkcję ogrzewania oraz chłodzenia. Dużą zaletą jest wytwarzanie powietrza, które jest czyste i zdrowe. Jednostki wewnętrzne klimatyzatora są wyposażone w filtry, które pochłaniają zanieczyszczenia z powietrza, pyłki oraz kurz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here