Podobnie jak inne meble do przechowywania, tak i szafy narożne da się wykonać ściśle z uwzględnieniem potrzeb klienta. W ten sposób zapewnione zostaje optymalne zagospodarowanie przestrzeni w jego domu. Jakie elementy możemy łatwo modyfikować w takich szafach? Co warto rozważyć, zanim zamówi się mebel narożny na wymiar? Podpowiadamy!
Spis treści
Front szafy: materiały i barwy
To jest ten element, który najbardziej rzuca się w oczy – przesądza więc w dużej mierze o estetyce mebla. W wielu szafach narożnych często instalowane są drzwi przesuwne, wyposażone w nowoczesne mechanizmy. Można je dostosowywać do aranżacji pomieszczenia i gustu mieszkańców. Do wyboru są różne barwy frontu, a także rozmaite materiały, takie jak:
- płyta laminowana bądź lakierowana,
- płyta komórkowa,
- szkło mleczne lub transparentne,
- dekoracyjne panele,
- rattan albo bambus,
- szkło z grafiką,
- szkło kolorowe
- lustro,
- spieki kwarcowe.
Co więcej, materiały te można ze sobą łączyć. W jaki sposób? Chociażby stosując na dwóch skrzydłach różne materiały . Ponadto da się podzielić jedno skrzydło, tworząc np. kompozycję bambusowo-lustrzaną. Personalizować możemy również profile, mocujące wybraną płytę. Mogą one mieć różne kolory w zależności od kolorystyki wybranego systemu r, a także różną grubość i kształt. Możemy też zastosować ramę z uchwytem ułatwiającym odsuwanie drzwi.
Głębokość – jak wybierać?
Kolejny aspekt to głębokość mebla. Warto dostosować ją zarówno do dostępnej przestrzeni, jak i do tego, co ma się znaleźć w szafie narożnej. Książki czy płyty DVD zajmą mniej miejsca w głąb niż garderoba umieszczona na wieszakach.
Dobrze wiedzieć, że w takim meblu dwa skrzydła mogą mieć różną głębokość. Gdy zatem szafa ma pełnić dwojaką funkcję, warto zróżnicować ten parametr. Ważne, aby przed zamówieniem dokonać pomiarów, które pomogą wyznaczyć optymalną wartość. Dzięki temu zyskuje się przestrzeń przechowywania, precyzyjnie dopasowaną do wymagań.
Wnętrze szaf narożnych
Jeżeli chodzi o samo wnętrze, można je rozplanować niemal dowolnie – wedle potrzeb. Odpowiednia liczba półek oraz szuflad, drążek na wieszanie odzieży, oświetlenie szafy – wszystko to da się dostosować do własnych wymagań. Dzięki temu korzystanie z mebla będzie przyjemnością, a nie udręką. Wszystko zostanie należycie uporządkowane. Później wystarczy utrzymywać ten ład, a codzienne życie stanie się dużo łatwiejsze!
Wysokość mebla, czyli maksymalne wykorzystanie przestrzeni
Mieszkasz w kamienicy, w której są wysokie sufity? Chcesz jak najlepiej zagospodarować dostępne miejsce? W takim razie dobrym wyborem dla Ciebie jest szafa narożna wyposażona w nadstawkę. Ten dodatkowy element ułatwi przechowywanie:
- rzadko użytkowanych przedmiotów, np. sezonowych – ozdób świątecznych, łyżew, dekoracji na określoną porę roku,
- walizek podróżnych,
- pamiątek, których nie chcesz eksponować na widoku,
- pudełek z wybranymi akcesoriami,
- rzeczy, do których nie powinni mieć dostępu najmłodsi domownicy,
- przedmiotów, które muszą być trzymane z dala od zwierząt domowych.
Jeśli chodzi o aspekt estetyczny, nadstawka może być spójna z resztą szafy narożnej. Nie musi się wyróżniać. Zwykle ładnie wkomponowuje się w przestrzeń, nie zaburzając wizualnego odbioru całego mebla.
Planujesz zakup narożnego mebla zewnętrznego albo wewnętrznego? W takim razie wymienione tu aspekty będą pomocne w ustaleniu, jak ma wyglądać taka szafa. Dzięki wiedzy o tym, czego tak naprawdę potrzebujesz, szybciej zyskasz gotowe rozwiązanie na miarę. Zapraszamy do kontaktu! Komandor.pl chętnie pomoże Ci w wyposażeniu mieszkania w praktyczne przestrzenie do przechowywania.