Jeżeli ciekawią Cię tajniki działania hydrantów, to poradnik dla Ciebie. Większość z nas kojarzy to urządzenie z uwagi na charakterystyczny kształt i czerwony kolor. Dodatkowo kojarzone są również z filmami produkcji amerykańskiej, gdzie uszkodzenie hydrantu groziło fontanną wody. W tym artykule przybliżymy sobie działanie hydrantu.

Czym są hydranty

Na wstępie trzeba zaznaczyć, że hydranty nie są przeżytkiem i wciąż pełnią bardzo istotną rolę.

Hydranty są bezpośrednim ujściem wody z sieci wodociągowej. Dzielimy je na hydranty zewnętrzne oraz wewnętrzne. Hydrant pobiera wodę bezpośrednio z sieci wodociągowej, dlatego gwarantuje pewny dostęp do wody. Co za tym idzie, jest to duże udogodnienie i często są one wykorzystywane przez straż pożarną.

Woda, którą pobiera się z hydrantów, jest pod bardzo wysokim ciśnieniem, co wspomaga gaszenie pożarów. W Polsce mamy zlokalizowane tysiące hydrantów, dzięki temu w przypadku dużych pożarów, strażacy nie będą mieli problemu z dostępem do wody, na tych obszarach gdzie się pali. Hydranty używa się wraz ze specjalnymi wężami hydrantowymi.

hydrant

Hydranty zewnętrzne

Hydranty te występują w postaci nadziemnej i podziemnej. Hydrant nadziemny składa się z zaworu hydrantowego zamkniętego, który działa jak portal pomiędzy siecią podziemną a wężami pożarniczymi. Woda dopiero wtedy wydostanie się z zaworu, gdy odpływ zostanie odkręcony specjalnym kluczem.

Ciśnienie wody po podłączeniu węża można regulować przez specjalny zawór.

Hydrant podziemny nie jest wyposażony w przyłącza strażackie, zatem podczas jego użycia trzeba najpierw podłączyć do niego stojak hydrantowy i następnie odkręcić zawór przy pomocy odpowiedniego klucza.

Hydranty zewnętrzne powinny być zlokalizowane wzdłuż dróg, ulic oraz przy skrzyżowaniach z zachowaniem odległości:

  • do 150 metrów między hydrantami,
  • 5 metrów od ściany chronionego budynku,
  • do 75 metrów od najbliższego hydrantu do chronionego obiektu,
  • do 15 metrów od zewnętrznej krawędzi jezdni ulicy albo drogi,
  • do 150 metrów od najbliższego innego hydrantu niż hydrant o średnicy nominalnej DN 100 do chronionego obiektu budowlanego.

Hydranty wewnętrzne

Bardzo często montowane są w dużych budynkach, typu szkoły, zakłady pracy, szpitale itp. Hydranty wewnętrzne są charakterystyczne, wyglądają jak blaszana czerwona szafka w kształcie kwadratu umieszczona w ścianie. Ustawa odnośnie hydrantów wewnętrznych głosi, że musi on być umieszczony w budynkach instytucji publicznej na wysokości około 1,5 metra. Ponadto hydranty wewnętrzne umieszcza się również w budynkach, gdzie występuje duża zbiorowość ludzi, czyli szkoły, szpitale, biblioteki, hotele itp. W miejscach takich jak np. szpitale występuje po kilka hydrantów wewnętrznych.

Wyszczególnić można trzy rodzaje hydrantów wewnętrznych takie jak DN25 (stosowane w wyżej opisanych miejscach), DN52 (stosowane w budynkach produkcyjnych oraz magazynowych), DN33 (stosowane w garażach).

Hydranty wewnętrzne DN25— wyposażenie szafki

Szafki hydrantowe najczęściej występują w kolorze czerwonym lub niekiedy białym. Każda szafka hydrantowa powinna mieć odpowiednie oznakowanie zgodnie z Polskimi normami. Na rynku można znaleźć szafki hydrantowe z miejscem na gaśnice,

Wyposażenie szafki

  • zawór hydrantowy 25 aluminiowy lub mosiężny,
  • wąż hydrantowy półsztywny o średnicy 25 mm i długości sięgającej 15 do 30 metrów,
  • prądownica hydrantowa DN25, która jest na stałe podłączona do węża,
  • będen hydrantowy lub zwijadło — jest to element, na który nawinięty jest wąż i wychyla się on na 180 stopni. Zwijadło musi mieć czerwony kolor,
  • znak „hydrant zewnętrzny”.

Minimalna wydajność poboru wody, jaka jest mierzona na wylocie prądownicy, powinna wynosić 1,0 dm3/s.

Hydranty wewnętrzne DN52 charakteryzują się zastosowaniem węża płasko składanego. Pobór wody na wylocie prądownicy wynosi 2,5 dm3/s. Natomiast hydranty DM33 z wężem półsztywnym, charakteryzuje pobór wody na wylocie prądownicy w granicach 1,5 dm3/s.

Hydrant wewnętrzny zawsze powinien być umieszczony przy wejściach do budynków jak i wyjściach ewakuacyjnych.

Komu wolno korzystać z hydrantów

Według polskiego prawa, z hydrantów zewnętrznych oraz wewnętrznych mogą korzystać jedynie wyszkolone ku temu służby. Ze względów bezpieczeństwa, korzystanie z nich przez osoby nieuprawnione jest nielegalne i grozi mandatem lub nawet procesem sądowym.

Niestety wielu ludzi nie zdaje sobie z tego sprawy i używa ich do własnych celów (np. podlewania ogródków czy upraw). Trzeba pamiętać, że takie działanie jest czynnością nielegalną.

Podsumowanie

Po przeczytaniu tego poradnika już będziesz wiedział, jak działają hydranty. Trzeba wiedzieć, że są to urządzenia, które mogą przyczynić się do uratowania ludzkiego życia.

Jeżeli jesteś zainteresowany zakupem hydrantu wewnętrznego do budynku, to oferta sklepów zajmujących się tym tematem jest naprawdę obszerna i znajdziesz produkt odpowiadający twoim oczekiwaniom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here