Styl aranżacji mieszkań rodem z odległej, pięknej Skandynawii od lat cieszy się ogromną popularnością. Znakomicie sprawdza się w mieszkaniach niewielkich, jak również bardziej przestrzennych. Sama stylistyka ciągle ewoluuje, wzbogacając się, o nowoczesne elementy jednak baza pozostaje ta sama — proste formy, minimalizm i widoczne nawiązanie do natury.

Czym charakteryzują się aranżacje w tym stylu i na jakie meble skandynawskie warto się zdecydować?

Meble skandynawskie — przede wszystkim prostota

Ten styl wnętrzarski, pełnymi garściami czerpie inspiracje z natury. Stąd też w typowych, skandynawskich wnętrzach znajdziemy meble wykonane przede wszystkim z drewna. Powinna je cechować prosta, wręcz surowa forma. Żadnych ozdobników, rzeźbionych cokołów czy frezów, czy też ekstrawaganckich zestawień kolorystycznych. Najczęściej, jedynymi dodatkami do takich mebli są jedynie minimalistyczne uchwyty. Coraz częściej jednak można spotkać szafy i komody pozbawione uchwytów, do nadaje im jeszcze bardziej minimalistycznej prezencji.

Drewno w skandynawskich wnętrzach jest bardzo ważne. Często jest w naturalnym kolorze, z widoczną strukturą i sękami, czyli właśnie tym, co w drewnie jest najpiękniejsze i wyjątkowe.

Jako że liczy się wizualna lekkość, można napotkać meble usytuowane na wyższych nóżkach. Dobrze będą prezentować się one w niewielkich mieszkaniach, sprawiając, że optycznie zyskają one na przestrzeni.

Skandynawska kolorystyka

W zetknięciu z tym stylem, tym co najbardziej rzuca się w przy już od pierwszej chwili to duża ilość jasnych kolorów, w tym często bieli. Jasne wnętrza miały być kontrastem dla ciemności panujących w tamtych rejonach przez część roku. Ważne są również maksymalnie odsłonięte okna, aby móc wpuścić do wnętrza jak największą ilość światła — w takich wnętrzach nie zastaniecie ciężkich zasłon.

Odcienie bieli, beżu i szarości harmonijnie będą korespondować z naturalnymi odcieniami drewna. W nowoczesnych aranżacjach coraz częściej pojawiają się także pastele, co nadaje wnętrzom nieco bardziej przytulnego charakteru.

Liczy się funkcjonalność

Meble skandynawskie powinny być nie tylko utrzymane w duchu minimalizmu, ale muszą być również maksymalnie funkcjonalne. W odpowiednim zagospodarowaniu przestrzeni nie ma miejsca na elementy wyposażenia, które słabo będą się wywiązywać ze swoich funkcji. Szafy i komody powinny być pojemne, wzbogacone o praktycznie rozplanowane półki. Warto zaznaczyć, że dla Skandynawów liczy się ekologia — stąd bazowanie na materiałach naturalnych. Co więcej, wyposażenie ma posłużyć długie lata, stąd warto decydować się na meble bardzo dobrej jakości. Odpowiednio pielęgnowane meble drewniane mają to do siebie, że z wiekiem szlachetnieją. Długiemu użytkowaniu mebli skandynawskich sprzyja fakt, że jest to styl ponadczasowy — modnie i aktualnie będzie się prezentować tak dzisiaj, jak i po upływie lat.

Nie należy przesadzać z dekoracjami, aby nie zagracić przestrzeni. W przypadku aranżacji skandynawskich mniej znaczy więcej. W roli dodatków znakomicie sprawdzą się akcesoria z wikliny (np. kosze) , lub rośliny doniczkowe w rattanowych osłonkach na doniczkach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here