Art. deco to styl aranżacyjny, który na salony wkroczył dopiero kilka sezonów temu. Mimo swojego młodego wieku stał się niezwykle popularny. Chętnie zapraszamy go przede wszystkim do wnętrz reprezentacyjnych takich jak salon czy jadalnia. Nic w tym dziwnego, bowiem art. deco swoją stylistyką nawiązuje do złotych lat 20. XX wieku, kiedy to królował luksus i elegancja dla wymagających. W duchu tym utrzymane są zarówno meble, jak i dodatki. Czym one się wyróżniają? Po czym poznać meble art. deco i jakich nie może zabraknąć we wnętrzach zaaranżowanych w tym stylu?

Skąd się wziął styl art. deco?

Styl art. deco został zapoczątkowany w latach 20. XX wieku w okresie tzw. dwudziestolecia międzywojennego. Jego nazwa wywodzi się od francuskiego słowa art, czyli sztuka oraz décoratif, czyli dekoracyjny. Od kilku sezonów stylistyka, która proponuje art. deco zyskała dużą popularność. Meble i dodatki w tej stylistyce można odnaleźć w sklepach z eleganckim wyposażeniem wnętrz takich jak Miloo Home.  W proponowanych kolekcjach odnaleźć można zarówno ozdoby, jak i meble takie jak komody, regały, sofy, fotele, stoliki kawowe, które pozwalają na kompleksowe urządzenie salonu, jadalni, sypialni czy przedpokoju.

Czym charakteryzują się meble art. deco?

Meble w stylu art. deco wyróżniają się przede wszystkim luksusem. Jego miarą nie jest jednak ilość ozdobników, ale najwyższa jakość i solidne wykonanie, a także dbałość o każdy detal. Komody, szafy czy regały tworzone są zazwyczaj z drewna pokrytego błyszczącym fornirem, szlachetnego kamienia lub szkła. Często pojawiającymi się elementami są również naturalne rysunki drewnianych słojów i polerowane na wysoki połysk powierzchnie. Ponadto klasyką są meble łączące różne materiały np. skórę metal i lacite.

Cechą charakterystyczną mebli art. deco są też opływowe kształty, wprowadzające do luksusowego wnętrza ciepło i przytulność. Stąd też meblami obowiązkowymi w salonie w stylu dwudziestolecia międzywojennego będzie komoda o okrągłym blacie, biurko gięte w łuk, obszerne fotele z okrągłymi siedziskami i wygodnymi oparciami.  Z drugiej strony meble art. deco uwielbiają też geometrię i proste formy. Kolekcjom dostępnym w Millo Home nieobce są więc ostre i ścięte krawędzie, kanciaste kąty. Przyglądając się meblom art. deco zauważyć można też, że sprytnie mieszają one elementy z dawnych epok z tymi nowoczesnymi.

Meble w stylu art. deco sprawiają wrażenie ciężkich, solidnych, wytrzymałych. Nie sposób im też odmówić nieszablonowego wyglądu – przypominają one małe dzieła sztuki. Często wykonywane są ręcznie, z wysokiej jakości materiałów. Na frontach pojawiają się mozaiki i wzory nawiązujące do włoskiego wzornictwa. Ich piękny design idzie w parze z funkcjonalnością i praktycznością. W pomieszczeniach nie może więc zabraknąć mebli ułatwiających domownikom życie takich jak kanapy i leżanki obudowane półkami, rozbudowane witryny i komody, kredensy z lustrem na blacie czy masywne szafy z bieliźniarkami. Meble wypoczynkowe obowiązkowo obite są welurem lub satyną, które lśnią w kontakcie ze światłem i są przyjemne w dotyku.

Jaka jest kolorystyka mebli art. deco?

Meble artdekowskie wyróżniają się intensywnymi barwami. Nie powinno więc dziwić, że Miloo Home proponuje elementy wyposażenia wnętrz art deco w odważnej kolorystyce szmaragdu, granatu, bordo, fioletu, czerni. Barwy te połączone są ze złotymi, srebrnymi i chromowanymi ozdobami i elementami, które lśnią.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here