Dobrze zaprojektowana łazienka jest przyjazna domownikom, a korzystanie z niej stanowi samą przyjemność. Na co zwrócić uwagę aranżując łazienkę, aby charakteryzowała się funkcjonalnością? Czy niezbędne są kompromisy pomiędzy względami użytkowymi a stylistyką?

Wanna dostosowana do dostępnej powierzchni

W małych i średnich łazienkach najwięcej powierzchni zajmuje wanna. Właściciele dużych pomieszczeń mogą sobie pozwolić na modele wolnostojące umieszczone w centralnym punkcie łazienki. W pozostałych przypadkach, wybór wanny warto dobrze przeanalizować. Wygodna wanna ma przynajmniej 70 cm szerokości i 160 cm długości. Komfortowe korzystanie z niej wymaga pozostawienia około metra szerokości wolnej przestrzeni. W małych łazienkach nie zawsze jest to możliwe. Wówczas można postawić na wannę asymetryczną – krótszy model będzie tak samo pojemny jak ten dłuższy o standardowym kształcie, ponieważ nastąpi odzyskanie przestrzeni znajdującej się przy ścianie.

Pomysłowe meble łazienkowe

O funkcjonalności łazienki w dużej mierze decydują wygodne meble łazienkowe. Warto postawić na przestronne szafki, najlepiej wyposażone w drzwi przesuwne. Nieprzypadkowo dużą popularnością cieszą się szafki podumywalkowe. Dzięki takim rozwiązaniom ręczniki, kosmetyki, środki do prania i inne niezbędne akcesoria nie są ustawione na blatach, na czym wizualnie skorzysta pomieszczenie. Jednocześnie po każdy przedmiot można sięgnąć z łatwością po otwarciu drzwiczek.

Funkcjonalne umieszczenie grzejnika

Projektując łazienkę zapominamy niekiedy o istotnej roli grzejnika. W łazienkach najlepiej sprawdzają się modele drabinkowe, bardzo eleganckie, a jednocześnie pozwalające na rozwieszenie ręczników, które w ten sposób szybciej schną. Bardzo ważną rolę odgrywa miejsce, w którym grzejnik zostanie usytuowany. Przestrzeń w pobliżu kabiny prysznicowej, a także wanny i umywalki wydaje się najlepszym wyborem – stanowi naturalne miejsce do trzymania ręcznika.

Wszystko pod ręką

Korzystanie z łazienki będzie wygodne, jeżeli najważniejsze przedmioty i przybory znajdą się pod ręką, jak wspomniany wcześniej ręcznik. W okolicach wanny warto więc umieścić półeczki na kosmetyki i przybory. To samo dotyczy wnętrza kabiny prysznicowej. Kolejna półka powinna znaleźć się między lustrem a umywalką.

Pamiętając o tych podstawowych zasadach dotyczących aranżacji łazienki, w kolejnych krokach można swobodnie zająć się jej stylistyką!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here