Styl industrialny czy styl loftowy cieszy się coraz większą popularnością. W aranżacji wnętrz dobrze jest trzymać się utartych schematów, ale można również eksperymentować. Jaka więc powinna być kuchnia w stylu loft? Czy najlepiej pozostać stricte przy stylu loftowym wraz z wszelkimi jego zasadami czy też mile widziane jest, by kuchnia industrialna wyróżniała się na tle wnętrza? Jak powinna być przestrzeń i kolorystyka? Jakie meble wybrać, by aranżacja kuchni spełniała założenia stylu loft?

Ściany i przestrzeń w kuchni

W stylu industrialnym istotny jest minimalizm i surowość przestrzeni. Króluje tu stal nierdzewna, beton, marmur, cegła. W lofcie mamy głównie wysokie pomieszczenia, ważna jest też otwarta przestrzeń. Pomieszczenia są surowe oraz nowoczesne, pozbawione zbędnych dodatków. Charakter loftu poznasz właśnie po surowości i niewielkiej ilości koloru czy elementów.

Takie też są kuchnie stylu loftowego. Przechodząc do szczegółowej aranżacji tego właśnie pomieszczenia warto postawić na surowe ściany ze znanych w stylu industrialnym materiałów – beton, cegła na ścianie a na podłodze marmur, mikrocement lub żywica epoksydowa. Szare ściany idealnie oddają klimat przemysłowy. Ściany powinny być jednolitego, stonowanego koloru. Jeśli nie lubisz szarości – postaw na kolor biały, czarny lub wyeksponuj sam materiał budowalny np. oczyść czerwone cegły, by wyglądały estetycznie. Nie przesadzaj jednak, bo loft uwielbia rysy, pęknięcia, subtelne zadziory i nierówności. A twoja kuchnia stanowi ze stylem loftu integralną strukturę.

Kolorystyka i światło

Przestrzeń poprzemysłowa charakteryzująca kuchnię, kojarzy się przede wszystkim z pozbawionym blasku brązem, szarościami czy stalą. Jeśli wiesz, czego szukasz w industrialnej kuchni, z pewnością właściwie zaaranżujesz to wnętrze, ale pamiętaj, aby trzymać się minimalizmu w kolorach. Możesz wprowadzić do niej kolor, trzymając się zasady – jeden wystarczy. Jak wspomniano, możesz na przykład uwypuklić czerwone cegły, dodać nieco czerwonych elementów. Możesz też wprowadzić zieleń za pośrednictwem roślin w kuchni. Ważne przy tym jest to, aby nie przesadzać. W kuchni loftowej większe znaczenie ma struktura niż kolor.

W kuchni loftowej ważne jest też oświetlenie. Uzupełnieniem przestrzeni będą również industrialne lampy, które doświetlą nam przestrzeń. Nie powinna być ona zbyt jasna. Wystarczy, aby oświetlała najważniejsze elementy tj. blat roboczy. Na rynku znajdziesz wiele rodzajów oświetlenia do stylu insustrialnego np. wiszące lampy. Dobrze sprawdzą się też podsufitowe pojedyncze punkty świetlne, żarówki bez oprawy, ledowy szyny czy reflektory o zogniskowanej wiązce. Oczywiście najlepiej metalowe.

Meble w kuchni

Meble kuchenne w stylu loftowym są przede wszystkim stonowane. To przestrzeń bieli lub taka, gdzie prym wiedzie czerń. Kuchnia loftowa to też funkcjonalność. Wiele mebli nie powinno się wyróżniać, dobrze, aby była ona zabudowana. Głównym punktem przestrzeni będzie w pewnością centralna wyspa. W przestrzeni roboczej odznaczać się będzie jednolity, szeroki blat. Szafki w kuchni to ciąg szafek, których fronty pozbawione są ozdób tj. frezowanie czy inne dekoracje. Akcesoria kuchenne powinny być raczej ukryte w szafkach, a na blatach możemy pozostawić metalowy kosz na pieczywo czy owoce czy noże w drewnianej oprawie.

By ułatwić korzystanie z kuchni dobrze ją doposażyć w sprzęty, które nie będą odstawać takie jak zabudowany piekarnik Solgaz czy wbudowany w wyspę zlew, a także płyty indukcyjne.

Kuchnie małe i duże

Kuchnia loftowa jest przede wszystkim przestronna. Możemy ją powiększyć, otwierając ją na salon. Pozwoli nam to na wydobycie funkcjonalnej strefy, gdzie przyjemnie będzie spędzać czas. Można wówczas dodać do wnętrza metalowy stół i takież krzesła, dodać więcej lamp wiszących lub stojących i otworzyć się na nowe doświadczenia. powiększona kuchnia z salonem daje nam możliwość gotowania, jedzenie i odpoczynku.

A jeśli nie dysponujemy przestrzenią loftową, ale tęsknimy za takim stylem w swoim mieszkaniu w bloku to nic nie stoi na przeszkodzie, aby w małej kuchni w domu czuć się jak w industrialu. Wystarczy nam kawał ściany z cegieł, płytki imitujące beton, stalowe elementy wystroju, lampa industrialna, mała wyspa, ergonomiczna zabudowa sprzętów i śmiało możemy odkryć namiastkę loftu w domu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj