Kratki kominkowe pełnią kluczową rolę we właściwej cyrkulacji powietrza i pracy urządzeń grzewczych. Ten niepozorny w stosunku do samego wkładu element ma ogromny wpływ na jego prawidłowe funkcjonowanie. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, by wybrać odpowiednią do potrzeb kratkę kominkową.

Kratki kominkowe wentylacyjne

Dwa podstawowe rodzaje kratek kominkowych (https://www.galeriakominkow.pl/produkty/kratki-kominkowe.html), które przyjdzie nam zamontować, to kratki kominkowe wlotowe oraz wylotowe. Pierwszy rodzaj umożliwia doprowadzenie powietrza do paleniska, co jest niezbędne, by mógł zachodzić proces spalania. Dostarczane z zewnątrz powietrze chroni również wkład przed przegrzaniem. Ten rodzaj kratek montowany jest w części dolnej kominka. Z kolei kratki wylotowe umożliwiają odprowadzenie i dystrybucję ciepłego powietrza na zewnątrz. Umiejscawia się je w górnej części kominka.

Równie ważnym elementem są kratki dekompresyjne. Te montuje się z półką dekompresyjną w odległości ok. 40 cm od powierzchni sufitu. System zapobiega nadmiernemu ogrzewaniu sufitu przez gorące powietrze pochodzące z okapu i niweluje starty ciepła.

Rozmiar kratek kominkowych czyli pole czynne

Na rynku znajdziemy kratki kominkowe narożne, okrągłe, prostokątne, kwadratowe z powierzchnią wykończenia w różnych wariantach. Oczywiście ta różnorodność estetyczna jest ważna, ponieważ kratki kominkowe traktujemy również jako elementy dekoracyjne. Ale znacznie ważniejsza z technicznego punktu widzenia jest ich powierzchnia czyli wymiary.

Tu pod uwagę należy wziąć tzw. pole czynne kratki czyli jej powierzchnię. To od niego zależy natężenie przepływu powietrza, które musi być dostosowane do mocy wkładu. Przyjmuje się, że na 1 kW mocy wkładu powinno przypadać 50 cm² pola czynnego kratki. Dla przykładu – wkład o mocy 10 kW wymaga zamontowania zarówno kratek wlotowych jak i wylotowych o powierzchni 500 cm² dla każdego rodzaju. W przypadku kratek dekompresyjnych powierzchni pola czynnego nie bierze się pod uwagę.

Z jakich materiałów powinny być wykonane kratki kominkowe?

Kratki kominkowe „pracują” w wysokich temperaturach i narażone są na ich wahania. Dlatego najbardziej odpowiednimi materiałami do ich wykonania są żeliwo, stal nierdzewna lub ocynkowana blacha. Jeśli ich powierzchnia pokryta jest farbą wykończeniową, powinno to być krycie proszkowane, powlekane bądź galwanizowane materiałem o wysokiej odporności termicznej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here