Obecnie bardzo modne jest tworzenie jednolitych pod względem stylistycznych dużych przestrzeni. To dlatego salon łączony z kuchnią pokryty jest tymi samymi płytkami ceramicznymi, a taras dopasowany do nich pod względem kolorystycznym. Monochromatyzm prezentuje się bardzo ciekawie, dlatego warto stawiać na niego w nowoczesnych wnętrzach i na tarasach. Jak stworzyć spójna aranżację? Tego dowiecie się z naszego poradnika.

Po pierwsze: marmurowy zawrót głowy

Niegdyś to marmur wiódł prym, jeśli chodzi o wytworne wnętrza. Również dziś, aby stworzyć monochromatyczną aranżację w eleganckim stylu wykorzystuje się ten materiał. Można nim pokryć podłogi wewnątrz domu, schody, a także taras. Zamiast gresowej posadzki mamy wtedy materiał, który jest piękny i różnorodny pod względem naturalnego rysunku, a jednak dzięki zastosowaniu jednolitej kolorystyki doskonale do siebie dopasowany. Szary marmur w wydaniu polerowanym sprawdzi się w domu. Na taras możecie wybrać materiał utrzymany w tej samej tonacji kolorystycznej, ale w matowym wydaniu. Będzie on mniej nasiąkliwy, choć i tak pamiętać trzeba o wykonaniu zadaszenia tarasu, gdyż nie jest to materiał idealny na zewnątrz. Bez odpowiedniej impregnacji może pękać, dlatego może lepszym wyborem będzie dopasowanie do marmuru łupka kwarcowego o podobnym designie. Dzięki temu stworzy się spójną, a jednocześnie trwałą aranżację.

Po drugie: jak łączyć płytki ceramiczne i najwyższej jakości płyty kamienne do domu?

W ramach monochromatycznej, kamiennej aranżacji można łączyć również płytki ceramiczne i kamienne. Te pierwsze mogą znaleźć się na podłogach, a drugie na ścianach. Jak łączyć poszczególne materiały? Szary gres matowy będzie świetnie współgrał z wapieniem, a także łupkiem kwarcowym. Świetnym wyborem do rustykalnej stylizacji będzie wapień i trawertyn. Ten pierwszy można wykorzystać również na tarasie. Jeśli wybierzecie trawertyn o cieniowanym odcieniu, przypominający cegłę, to na tarasie, możecie zamontować płyty kamienne z łupka kwarcowego, który także znajdziecie w tym wydaniu. Bardzo ciekawie będzie się prezentować połączenie rdzawych płyt ceramicznych na schodach wewnętrznych i wspomnianego łupka, czy trawertynu. Do takiego wykończenia można dobrać stylizowane drewniane meble do domu, a także proste drewniane meble na taras, które doskonale będą się ze sobą komponować.

Po trzecie: surowa stylistyka w całym mieszkaniu i na tarasie

W ramach stworzenia monochromatycznej aranżacji możesz zdecydować się na industrialną, surową stylistykę. Tu poza betonem dekoracyjnym królować będą płyty kamienne w kolorze szarym. Warto wybrać je również na taras. W tym przypadku zawsze decydujemy się na matowy odcień, gdyż chcemy stworzyć aranżację prostą i minimalistyczną, bez zbędnych elementów dekoracyjnych. W takim wnętrzu i na tarasie świetnie będą się prezentować stoły i krzesła na metalowych podstawach i blaty z naturalnym rysunkiem drewna, najlepiej wykonane z nieobrobionego kawałka drewna. Samodzielnie wykonane meble do domu i na taras mogą być strzałem w 10-tkę, jeśli macie odpowiednie umiejętności stolarskie.

Po czwarte: Drewno nie musi być drewnem, czyli o drewnopodobnych aranżacjach słów kilka

Monochromatyzm oparty na drewnie doskonale prezentuje się w aranżacjach skandynawskich. Jednak zamiast drewna można wybrać płyty kamienne, które ten materiał idealnie imitują. Świetnie sprawdzi się trawertyn, którego odpowiednio wypolerowana struktura naśladuje drewno egzotyczne. Jak wiadomo to najbardziej trwały rodzaj drewna, który świetnie sprawdza się również na tarasie. Dlatego w tym wypadku na Wasz taras powędruje również trawertyn. Ściany mogą być utrzymane w beżowym odcieniu, a do ich wykończenia będzie pasować również panel korkowy, który we wnętrzu da nie tylko lepsze parametry termoizolacyjne, ale również izolacji akustycznej.

Monochromatyczne aranżacje tarasu i domu prezentują się doskonale. Trzeba jedynie wiedzieć, jak umiejętnie łączyć płyty kamienne w przypadku różnych rodzajów kamienia i jak zestawiać je z modnymi płytkami ceramicznymi. Wnętrza i tarasy oparte na monochromatyzmie sprawiają, że dom wydaje się jeszcze przestronniejszy, a przebywanie w nim pomaga lepiej się zrelaksować, gdyż nie ma tu elementów, które mogłyby nas rozpraszać.

1 KOMENTARZ

  1. Kamień i drewno – dwie niezawodne oblicza natury, które często gościmy w naszych domach pozwalając domownikom poczuć odrobinę relaksu we własnej świątyni spokoju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here