Drewniany parkiet w domu to wspaniały wygląd i naturalność, która powoduje, że wszyscy domownicy czują się doskonale. Jednak taka podłoga wymaga również odpowiedniego użytkowania i pielęgnacji, dzięki czemu przez lata utrzymywać będzie swoją estetykę oraz funkcjonalność. Oto kilka wskazówek, dzięki którym parkiet drewniany w naszym domu zawsze będzie prezentował się okazale!

Piękny parkiet w domu? Tylko dzięki codziennej pielęgnacji!

Drewno jest materiałem wytrzymałym, jednak narażonym na rozmaite czynniki zewnętrzne – brud, wilgoć czy zmienne temperatury. Chcąc zadbać o parkiet w domu, powinniśmy przede wszystkim zadbać o jego codzienną pielęgnację. Nie jest to trudne, jednak należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Jakich?

  • Absolutną podstawą dbania o parkiet drewniany jest jego regularne odkurzanie (co najmniej raz w tygodniu). Szczególnie istotne jest usuwanie piasku czy drobnych kamieni, które mogą rysować podłogę i trwale ją uszkodzić.
  • Co z myciem parkietu? To również powinno odbywać się regularnie, najlepiej przy użyciu lekko wilgotnego, dobrze wyciśniętego z wody mopa płaskiego. Do usuwania zabrudzeń nie należy używać mopów sznurkowych czy odkurzaczy parowych, bo te mogą pozostawić zbyt dużo wody, która będzie miała niekorzystny wpływ na wygląd i właściwości drewna.
  • Do mycia podłóg należy wybierać odpowiednie preparaty – dedykowane parkietom olejowanym lub lakierowanych. Najlepiej unikać środków uniwersalnych, które mogą doprowadzić do powolnego niszczenia podłogi. Zwracajmy również uwagę na ilość detergentu – powinno być go niewiele, zgodnie z zaleceniami producenta.
  • Warto zadbać o odpowiednią konserwację parkietu drewnianego (przynajmniej 2-3 razy w roku) – najpopularniejszymi metodami są olejowanie i lakierowanie. Na rynku dostępne są specjalistyczne środki, dostosowane do konkretnego gatunku drewna, z jakiego wykonany został parkiet – należy zwrócić na to szczególną uwagę, by uzyskać połysk i odpowiednie zabezpieczenie podłoża.
  • Aby zapewnić wieloletnie piękno drewnianemu parkietowi w domu, warto odpowiednio go zabezpieczyć – np. pod meblami położyć filc, a w miejscach często uczęszczanych specjalne maty ochronne. Bardzo istotna jest też wycieraczka przed wejściem, która usunie spod obuwia piasek i inne zanieczyszczenia, które są niebezpieczne dla podłogi.

Cyklinowanie parkietu, czyli przywracamy podłodze piękny wygląd

W przypadku złego stanu parkietu, warto przeprowadzić cyklinowanie podłóg. Polega ono na zeszlifowaniu zewnętrznej warstwy drewna i ponownym nałożeniu lakieru. W ten sposób odzyskamy połysk i piękno podłoża. Zabieg ten powinien być przeprowadzony przez specjalistę, który ma do swojej dyspozycji odpowiedni sprzęt. Dzięki temu unikniemy ryzyka zniszczenia i zyskamy pewność, że ostateczny efekt w stu procentach spełni nasze oczekiwania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here