Są takie elementy domowego wnętrza, które od razu rzucają się w oczy. W przypadku domu piętrowego lub z poddaszem użytkowym są to schody wewnętrzne, które mogą mieć bardzo różną formę. Mogą być wykonane z betonu i wykończone dowolnym materiałem, nowoczesne metalowo-szklane albo w całości wykonane z drewna. My dziś zajmiemy się aranżacją schodów betonowych. Wbrew pozorom mamy sporo możliwości do wyboru.

Po pierwsze: pomalowanie schodów farbą silikonową lub akrylową

Betonowe solidne schody mogą być elementem wystroju industrialnego mieszkania. W takiej sytuacji warto zachować ich surowość i nie wybierać dodatkowych materiałów do ich wykończenia. Wystarczy jedynie farba utrzymana w odcieniach szarości, by stworzyć odpowiedni klimat. Do takich schodów można dobrać metalową, prostą balustradę, która najlepiej pasować będzie do takiej aranżacji. Warto uzupełnić ją jeszcze o utrzymany w tej samej kolorystyce, co schody wyłącznik schodowy. Należy zadbać, by wyróżniał się on pośród innych, wtedy wyłączniki nie będą nam się myliły za dnia. A jeśli chodzi o noc, to może mieć podświetlaną ramkę lub włączniki diodą led, wtedy zawsze będzie można go zlokalizować.

Po drugie: schody w stylu glamour – jak je wykończyć?

Betonowe schody można pięknie wykończyć płytkami ceramicznymi. Oczywiście możesz wybrać płytki na połysk, jednak musisz pamiętać, że w takiej sytuacji nie obędzie się bez mało estetycznych nakładek antypoślizgowych na schody z tworzywa sztucznego. Znaczenie lepiej zatem zadbać o bezpieczeństwo w inny sposób. Świetnie sprawdzą się płytki półmatowe, czyli lapatto. Mamy tu zapewnione obie kwestie, zarówno błysk w stylu glamour, jak i powierzchnię na której można swobodnie stąpać, bez efektu poślizgu. Białe płytki półmatowe oraz szklana balustrada będą się doskonale komponować. Oczywiście możesz wybrać bardziej biżuteryjne odcienie charakterystyczne dla stylu glamour, a więc złoto lub srebro. Takie kolory mogą mieć również ładne wyłączniki schodowe, które możesz umieścić zarówno na parterze, jak i piętrze. Matowe złote lub srebrne wyłączniki doskonale się prezentują. W przypadku schodów prowadzących na więcej niż jedną kondygnację można zdecydować się na wyłączniki krzyżowe, które sprawią, że będzie można wygodnie włączać światło z różnych miejsc. Sprawdzi się to jeśli na półpiętrze wysokiego domu znajduje się np. łazienka.

Po trzecie: stylistyka black and white, która zawsze się sprawdza

A gdyby tak schody wykończyć w kamieniu. Oczywiście jest to możliwe, jednak trzeba bardzo dobrze obliczyć możliwe obciążenie. Nie powinno być z tym problemów, wszak betonowe schody są niezwykle wytrzymałe na ściskanie. Zatem naszą trzecią propozycją jest wykończenie schodów w granicie. Dzięki temu będzie można stworzyć niezwykle elegancką aranżację w stylu black and white. W takie sytuacji otaczające ściany powinny być utrzymane w bieli. Z kolei jeśli chodzi o wyłączniki najlepiej zastosować kolor kontrastujący ze ścianą, czyli w tym przypadku czarny. Również takie modele mogą mieć wbudowane podświetlenie, dzięki któremu są widoczne po zmroku i nie trzeba ich szukać po omacku. W tak minimalistycznej aranżacji warto po raz kolejny postawić na szklaną balustradę.

Po czwarte: klasyczna aranżacja schodów, jednak bez wykorzystania drewna

Jeśli myśli się o klasycznej aranżacji schodów, to wcale do ich wykończenia nie trzeba używać drewna. Dużo lepiej sprawdzi się płytka klinkierowa albo panele drewnopodobne, mocowane na wcisk. Tego typu materiały znacznie łatwiej się montuje, ponadto nie wymagają okresowej impregnacji. W tym przypadku można pokusić się o drewnianą balustradę bądź metalową z drewnianymi elementami. Ważne by całość ze sobą współgrała. Wbrew pozorom dużą rolę odgrywają tu detale. Zatem warto zadbać o dobór ładnych wyłączników schodowych, a także odpowiedniego oświetlenia schodowego montowanego w puszkach tuż nad stopniami. Warto by ramki opraw pasowały do wykończenia schodów, zatem można zdecydować się na brązowe bądź czarne. Podobnie rzecz ma się z wyłącznikami.

Schody można zaaranżować na wiele ciekawych sposobów. Przedstawione przez nas propozycje są ponadczasowe, dlatego warto z nich skorzystać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here