Łazienka jest pomieszczeniem ściśle funkcjonalnym, służącym do wykonywaniu określonych czynności. Z tego też powodu czasami traktowana jest nieco po macoszemu, a szkoda, bo zazwyczaj spędza się w niej dużo czasu. Warto włożyć nieco wysiłku, by było to miejsce zarówno praktyczne i wygodne w użytkowaniu, jak i estetyczne. Odpowiedni, dobry efekt można uzyskać dzięki właściwie dobranym dodatkom i akcesoriom, które zarówno zdobią, jak i spełniają swoje praktyczne zadania.

Estetyczne dodatki do przechowywania

Na ogół łazienki charakteryzują się małym metrażem. Na takiej ograniczonej przestrzeni ważną kwestią jest utrzymanie porządku i ładu. Czynności higieniczne i kosmetyczne wykonywane w łazience pociągają za sobą konieczność używania różnych akcesoriów, środków czystości i kosmetyków. Ważne są, zatem, dodatki do przechowywania, takie, które będą praktyczne, ale jednocześnie staną się modnym i ciekawym dodatkiem. Taką rolę mogą spełnić różne akcesoria łazienkowe wiszące na ścianie, czyli zajmujące mało przestrzeni półki na kosmetyki lub pojemniki na drobiazgi. Obecnie dostępne są one w wielu wariantach, wykonane z różnych materiałów, w najrozmaitszych formach, rozmiarach i kolorach. W ten sposób wykorzystać można każdą wolną przestrzeń, zyskać miejsce do przechowywania i wzbogacić pomieszczenie wizualnie.

Konwencja i styl wnętrza

Przy urządzaniu łazienki warto przemyśleć, jaki ogólny charakter, czy też styl, posiada wnętrze. Na ogół poleca się jak najprostsze formy i jasne kolory na podłogach i ścianach. Dodatki i akcesoria powinny być dobrane do całościowej aranżacji pomieszczenia. Zachowanie jednolitej kolorystyki łazienki umożliwia eksperymentowanie z dodatkami. Im prostszy i nieskomplikowany jest ogólny charakter wnętrza tym ciekawiej można manipulować akcesoriami, a im bardziej kolorowe i wzorzyste są ściany i podłoga tym większy umiar należy zachować w dodatkach.

wyposażenie łazienek

Materiały

Wybierając odpowiednie akcesoria do łazienki można kierować się innych kodem: dobierać je pod względem materiału, z którego są wykonane. Surowiec użyty do wyprodukowania dodatków łazienkowych sam w sobie może być elementem estetycznym poprzez kolor, fakturę czy sposób odbijania światła. Pamiętać przy tym należy, że niektóre materiały szczególnie pasują do pewnych stylów aranżacji wnętrza.

  • drewno, bądź jego imitacje doskonale sprawdzą się we wnętrzu rustykalnym lub skandynawskim
  • metal i szło – najlepszy wybór do łazienki industrialnej
  • ceramika, kamień naturalny – są bardzo uniwersalne, pasują właściwie do każdego pomieszczenia

Kolor, kolor, kolor!

Kolor w dodatkach i akcesoriach to podstawa, jeśli forma aranżacji łazienki jest prosta. Jednolite, obojętne kolorystycznie ściany i podłoga, stanowią ogromne pole do popisu dla małych, ale ciekawych elementów. Szczególnie jeśli zadba się o akcesoria łazienkowe stojące, takie jak pojemniki na środki czystości, stojaki na papier toaletowy czy szczotkę do czyszczenia toalety. Są to bardzo funkcjonalne elementy, ale odpowiednio dobrane mogą zdobić i stanowić aranżacyjną „kropkę nad i”. W jasnoszarej lub białej łazience świetnie sprawdzą się dodatki żółte, pomarańczowe, turkusowe i właściwie w każdym intensywnym kolorze. Barwa może ożywić i podkreślić wnętrze, ale użyta w nadmiarze spowoduje chaos. Zbyt wiele koloru nie jest dobrym rozwiązaniem. Taka pstrokata przestrzeń burzy harmonię i nie uspokaja.

Praktyczność i wytrzymałość

Wybierając akcesoria łazienkowe stojące należy pamiętać o tym, że będą umieszczone w pomieszczeniu o wysokiej wilgotności i często używane. Muszą to być przedmioty, które nie zużyją się zbyt szybko o wysokiej jakości i wykonane solidnie z dobrych materiałów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here