Gniazdka i włączniki elektryczne to niepozorne detale w aranżacji, które mogą znacząco wpływać na jej charakter. Odpowiednio dopasowane sprawiają, że wnętrze zyskuje spójny i harmonijny wygląd. Różnorodność produktów dostępnych na rynku sprawia, że z łatwością można znaleźć te, które najlepiej odpowiedzą na oczekiwania domowników i idealnie wpiszą się w domową przestrzeń.

Osprzęt elektryczny – do wyboru, do koloru

Jeszcze do niedawna nikt nie zwracał uwagi na gniazdka i włączniki. Zwykle ukrywano je w niewidocznych miejscach tak, aby nie zaburzały wystroju wnętrza. W sklepach dominowały proste, białe kontakty, pozostawiające niewiele miejsca dla własnej aranżacyjnej kreatywności. Dziś jest zupełnie inaczej – tak twierdzą specjaliści z Osprzęt-Sklep.pl. Producenci prześcigają się w pomysłach na design osprzętu elektrycznego. Dzięki temu, obok białych włączników i gniazdek klienci mają do wyboru pełną paletę barw – od pastelowych tonacji, poprzez intensywne kolory, na uniwersalnej i ponadczasowej czerni kończąc. Uwagę miłośników ciekawych wnętrz przykuwają również włączniki i ramki w metalicznych odcieniach oraz te zdobione różnorodnymi wzorami. Fani aranżacji retro chętnie zaś sięgają po produkty wykonane z naturalnych materiałów lub imitujących surowce, które można znaleźć w przyrodzie – kamień, piasek czy drewno.

Gniazdka i włączniki elektryczne – osprzęt codziennego użytku

Dlaczego ważny jest wybór odpowiednich gniazdek i włączników? Spójność z wystrojem wnętrza to pierwsza kwestia. Drugą, według ekspertów, jest ich funkcjonalność i rola jaką pełnią w dzisiejszym życiu. Jeszcze kilkanaście lat temu gniazdka służyły wyłącznie do podłączenia kilku podstawowych sprzętów elektrycznych – pralki, lodówki czy telewizora. Dziś korzystamy z nich każdego dnia. Nieustannie ładujemy przecież smartfony albo tablety, włączamy do sieci laptopy i inne urządzenia przenośne. Kilkanaście razy na dzień spoglądamy na gniazdka. Ich rola ewoluowała, a wraz z nią zmienił się design – na bardziej elegancki i wysublimowany. Zwiększyła się także różnorodność produktów. W ten sposób mamy dziś możliwość stworzenia pięknej, harmonijnej przestrzeni, w której wszystkie detale do siebie pasują, tworząc spójny design.

Jak dopasować gniazdka i włączniki elektryczne do aranżacji?

Dopasowując gniazdka i włączniki elektryczne, należy uwzględnić rodzaj aranżacji. Dla przykładu: do skandynawskiej przestrzeni nie pasują produkty ze stali nierdzewnej, tak jak z industrialnym wnętrzem nie komponują się śnieżnobiałe, doskonale wszystkim znane kontakty. Decydując się na określone rozwiązania, można wybrać kilka dróg. Pierwszą, praktykowaną zwykle w klasycznych i rustykalnych aranżacjach, jest jak najlepsze dobranie tonacji kontaktów i ramek do kolorystyki aranżacji. W ten sposób tworzą subtelny, niezauważalny na pierwszy rzut oka detal. W modernistycznych wnętrzach można z kolei puścić wodze fantazji i poeksperymentować z kolorami. Intensywna czerwień, trawiasta zieleń, czerń bądź stal nierdzewna mogą postawić przysłowiową kropkę nad i w aranżacji. Miłośnicy ciemniejszych przestrzeni, w tym modnych w ostatnim czasie wnętrz industrialnych czy wiecznie żywych aranżacji glamour, powinni zwrócić uwagę na osprzęt elektryczny w kolorze czerni lub metali – aluminium, srebra albo miedzi. Po przeciwnej stronie znajdują się fani świeżych aranżacji scandi, w których królują białe włączniki i gniazdka elektryczne, oraz modele w kolorze naturalnego, jasnego drewna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here