O tym, że las składa się z warstw uczymy się na środowisku czy przyrodzie już jako małe dzieci. Gdy kupujemy działkę czy budujemy dom z ogródkiem, to często marzy nam się, by kawałek lasu mieć u siebie. Tak naprawdę jest to możliwe, wystarczy bowiem nasz skrawek ziemi urządzić w leśnym stylu.

Jakie są założenia ogrodu w stylu leśnym?

Warto wiedzieć, że ogród w stylu leśnym to ten naśladujący otaczającą nas przyrodę, a więc naturalistyczny. Przy okazji, podobnie jak w lesie powinien składać się z warstw. Mamy więc warstwę wysokich drzew, warstwę poszycia, a także runa. W każdej z warstw żyją zwierzęta i choć wszystkich nie możemy zaprosić do naszego ogrodu, to warto przynajmniej zdecydować się na karmniki dla ptaków. W takim ogrodzie na pewno nie będziemy radykalnie zwalczać chwastów. Możemy jedynie usuwać je ręcznie, wszak w lesie nikt tego nie robi. Oczywiście wypalanie trawy jest absolutnie zabronione. Nie można również tępić pojawiających się ślimaków. Ewentualnie można je odstraszyć sadząc odpowiednią roślinę. Ogród w stylu leśnym to taki, który nieustannie ulega naturalnym przeobrażeniom i nie powinno się w ekosystem nadmiernie ingerować, aby był jak najbardziej naturalny.

Jakie drzewa wybrać do ogrodu?

Wyjątkowo zaczniemy od warstwy „koron drzew”, choć tak naprawdę powstanie ona na końcu. Zatem, na jakie drzewa warto się zdecydować? Tak naprawdę warto rozejrzeć się wokół na to co rośnie w pobliżu. Jeśli blisko domu znajduje się las, to on będzie dla nas odpowiedzią. Zatem jeśli dominują w nim brzozy, to właśnie na nie warto się zdecydować. Gdy na skraju lasu stoi wysoki klon, to można posadzić w ogrodzie ten gatunek, pod warunkiem, że jest on odpowiednio duży. Pięknie będzie się prezentował również kasztan, choć pewnym problemem mogą być gubione przez niego owoce, podobnie jak w przypadku dębu, który wszak jest symbolem trwałości i rodzinnych więzi. Oczywiście nie trzeba wybierać drzew liściastych, z którymi jest spory kłopot na jesień, wszak trzeba pozbywać się opadłych liści. Jednak dla chcących nie ma nic trudnego, wszak można zaopatrzyć się w odkurzacze do liści, jakie oferuje sklep z akcesoriami do ogrodu: https://euroogrod.com.pl. Wracając jednak do drzew, można wybrać mocne iglaki, które nie tracą igieł na zimę, zatem sosny albo świerki. Zawsze sprawdzają się jałowce, które można zasadzić, tworząc szpaler, wszak w lesie drzewa także rosną blisko siebie. Ze względu na mało atrakcyjny zimowy wygląd nie polecamy modrzewi.

Na jakie krzewy warto się zdecydować?

Tworząc nasz ogród w stylu leśnym nie możemy zapomnieć o krzewach. Spacerując po lesie można zauważyć tam krzewy owocowe. Często na obrzeżach rosną jeżyny, a także maliny i z pewnością warto posadzić je w swoim ogrodzie. Oczywiście te ostatnie wpiszą się raczej w warstwę runa, jednak my nie wybieramy leśnej odmiany, a tę ogrodową, która może osiągać do 2 metrów wysokości. Wśród krzewów można wybrać również porzeczki, które swoją wysokością dobrze wpisują się w warstwę poszycia.

Co powinno znaleźć się w warstwie runa, czyli jakie zioła i niewielkie rośliny zasadzić?

Warstwa runa występuje poniżej 1 metra wysokości. W niej powinny się zatem znaleźć niewielkie rośliny, które zwyczajowo można spotkać w lesie. Są to przede wszystkim zioła, a także paprocie, które pięknie prezentują się pod wysokimi koronami drzew. Wiele z charakterystycznych roślin świetnie się sprawdzi. Jedną z nich jest występujący w świetlistych lasach mniszek lekarski. Warto zasadzić czosnek niedźwiedzi, dziurawiec zwyczajny, melisę czy mięte. Niewątpliwie te zioła przydadzą się w kuchni. Jeśli posadzimy iglaki to z dużym prawdopodobieństwem w warstwie runa pojawią się także inne organizmy żywe, a mianowicie grzyby. Pod sosnami bardzo często rosną maślaki. Z kolei pod świerkami może utworzyć się grzybnia borowika bądź też kurki, jednak te ostatnie chowają się w warstwie mchu, zatem musi być on także obecny.

Każdy leśny ogród jest niezwykle naturalistyczny, co jednak nie oznacza, że nie można w nim umieścić elementów małej architektury. Świetnie może sprawdzić się chociażby ławka piwna do biesiadowania. Meble ogrodowe drewniane w tym przypadku najlepiej pasują.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here