Kombinerki i obcęgi są odmianami szczypiec, czyli jednego spośród tych narzędzi ręcznych, którego nie powinno zabraknąć w każdym domowym warsztacie. Ich uniwersalność sprawia, iż mają zastosowanie w bardzo różnorodnych sytuacjach – zwykle kiedy trzeba będzie coś uciąć albo przytrzymać.

Jak większość spośród najbardziej popularnych narzędzi, szczypce można podzielić na bardziej wyspecjalizowane firmy. Wybierając narzędzia, trzeba pamiętać, aby dobrać je właściwie do własnych potrzeb. Poniżej podpowiemy do jakiego rodzaju prac mogą służyć konkretne rodzaje szczypiec.

Kombinerki, czyli uniwersalne szczypce

Najpopularniejsze i najbardziej znane są tak zwane szczypce uniwersalne, nazywane potocznie kombinerkami. Ich najważniejszym przeznaczeniem będzie przytrzymanie różnorodnych przedmiotów, chociaż kombinerki idealnie sprawdzają się również w czasie ściągania izolacji z kabli albo przecinania drutów. Odznaczają się prostymi, płaskimi szczękami, które w części środkowej mają otwór o zaokrąglonym kształcie. Ułatwia on chwytanie przedmiotów mających kulisty albo walcowaty kształt. Tak zwana część robocza kombinerek znajduje się blisko rękojeści, jest nierzadko zaostrzona i używamy jej do przecinania. Natomiast część wewnętrzna szczęk została pokryta poprzecznymi bruzdami, które utrudniają znacząco ewentualne wyślizgnięcie się trzymanego przedmiotu.

Modyfikację uniwersalnych szczypiec stanowią wydłużone, odgięte albo proste szczypce. Odznaczają się one długimi szczękami i zwykle brakiem okrągłego otworu w roboczej części. Wąska końcówka przedłużonych kombinerek ułatwia chwytanie niewielkich elementów i pozwala na pracę w nawet bardzo ciasnych przestrzeniach.

Jednakże w wypadku trudniej dostępnych miejsc najlepiej sprawdzają się szczypce okrągłe albo płaskie. Ich wąska i długa część robocza umożliwi niezwykle precyzyjną pracę. Na ogół takiego typu narzędzia stosowane są do zakrzywienia i trzymania drutów. Rzadko można spotkać w nich część tnącą, ponieważ szczypce te wykorzystuje się głównie do chwytania.

Obcęgi czyli szczypce  boczne albo czołowe

Dla tychże osób, które potrzebują narzędzia tylko do cięcia, stosunkowo najlepszym wyborem będą szczypce czołowe albo szczypce boczne, które nazywane są obcęgami. Odznaczają się krótkimi, niemniej jednak ostrymi szczękami, które ułożone są zgodnie z nazwą – poprzecznie albo czołowo. Zwarta budowa szczęk sprawia, iż praca z obcęgami nie będzie wymagać większego użycia siły. Warto mieć na uwadze, iż szczypce czołowe sprawdzają się idealnie w przypadku wyciągania gwoździ.

Szczypce specjalistyczne

Zupełnie innym typem szczypiec są tak zwane szczypce do ucinania rur. Służą one tylko i wyłącznie do chwytania różnych przedmiotów mających zaokrąglony kształt. Specjalistyczny kształt i możliwość szybkiej i łatwej zmiany rozstawu szczęk, umożliwia chwycenie rury z właściwą siłą, jednocześnie chroniąc je przed ewentualnym odkształceniem.

Na rynku znaleźć można dużą liczbę specjalistycznych szczypiec, które przeznaczone są do zaciśnięcia końcówek, wykorzystywanych na ogół przez fachowców od instalacji. W takim przypadku narzędzie często przystosowane jest do zakładania wybranego rodzaju końcówek, chociażby telefonicznych.

Oferta rynkowa umożliwia dobranie sprzętu najbardziej odpowiedniego dla naszych indywidualnych potrzeb. Znajomość przeznaczenia, jak i możliwości zastosowania różnorodnych typów szczypiec na pewno skróci czas, który potrzebny będzie na zastanowienie się nad ich wyborem przed sklepowym regałem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here