malowanie ścian

Malowanie ścian to długotrwały proces. Aby osiągnąć najlepsze efekty, trzeba najpierw przygotować ściany pod kładzenie nowej farby. Jak to zrobić i jakie czynności należy wykonać? Podpowiadamy krok po kroku.

Krok 1. Usuń ze ścian stare warstwy tapet

Przed zmianą koloru ściany istotne jest, aby usunąć stare warstwy farby, które straciły już przyczepność. Wykonaj prosty test. Przyklej do ściany długi pas taśmy malarskiej, a następnie zdecydowanym ruchem oderwij ją od ściany. Jeżeli stara farba przyczepia się do farby, oznacza to, że straciła przyczepność i trzeba się jej pozbyć. Jak to zrobić?

Starą farbę ze ściany można usunąć na mokro, wystarczy, że zwilżymy ścianę wodą, a resztki usuniemy za pomocą szpachelki. Możemy to zrobić także na sucho. W tym celu musimy wyposażyć się szlifierkę oscylacyjną i papier ścierny o dużej granulacji. Pamiętajcie o użycie okularów i maski przeciwpyłowej!

Zobacz również:  Meble ogrodowe z technorattanu

Krok 2. Umyj ściany przed malowaniem

Istotne jest, aby po pozbyciu się starej farby wyczyścić ścianę z zabrudzeń i zacieków, które mogły na niej powstać. Zrób to za pomocą ściereczki i wody z dodatkiem odtłuszczającego detergentu. Możesz także sięgnąć po specjalne mydło do farby. Umyj ściany z góry na dół, a na koniec przemyj odrobiną czystej wody. Pamiętaj także, aby usunąć ze ściany ogniska pleśni i grzyby, jeżeli jest taka konieczność. W tym celu użyj odpowiedniego środka antygrzybicznego.

Krok 3. Wyrównaj powierzchnię za pomocą szpachelki

Przed malowaniem, niezbędne jest wyrównanie powierzchni ściany, aby zapobiec niechcianym odpryskom, spękaniom lub rysom. Do tego celu użyj szpachelki oraz masy szpachlowej. Wypełnij wgłębienia i wyrównaj powierzchnie. Na koniec wyszlifuj podłoże papierem ściernym oraz usuń powstały nagromadzony kurz lub pył.

Zobacz również:  Czy w dzisiejszych czasach wart mieć dywan?

Krok 4. Nałóż grunt na powierzchnię ścian

Jeżeli malować zamierzamy wcześniej niemalowane podłoże, gruntowanie ścian jest niezbędne. Należy wykonać je także w sytuacji, gdy mamy do czynienia z tynkami gipsowymi lub płytami kartonowo-gipsowymi. W przypadku, gdy nałożyliśmy masę szpachlową tylko na naprawiane ubytki w powierzchni, grunt kładziemy tylko na te poszczególne elementy. Jeżeli malujemy ścianę, z której nie było konieczności usuwać starej warstwy farby, nie musimy gruntować. Wtedy wystarczy użyć farby podkładowej.

Krok 5. Opcjonalnie połóż gładź i przygotuj podłoże do malowania

Jeżeli masa szpachlowa niewystarczająco usunęła pęknięcia i ubytki, możemy położyć na ścianę gładź. W tym celu skorzystajmy z materiału, który będzie odpowiedni do danego podłoża. Po wykonaniu tej czynności przygotuj się do malowania, rozłóż folię malarską, aby nie pobrudzić podłogi, oraz przygotuj farbę. Możesz już zacząć ostatni etap pracy, czyli malowanie.

Źródło: https://www.dekorpedia.pl/wnetrza/7-wskazowek-dotyczacych-przygotowania-scian-do-wykonczenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here