Wchodząc do mieszkania pierwszym widocznym dla oka pomieszczeniem jest przedpokój.
Ze względu na brak naturalnego światła przedostającego się przez okna, których niestety w korytarzu często brakuje, nie wzbudza pozytywnych emocji.

Możliwości aranżacyjnych jest naprawdę wiele, dlatego przy modernizacji należy uwzględnić fakt, że przedpokój jest wizytówką każdego domu. Goście przekraczający jego próg zarysowują sobie w wyobraźni całokształt wystroju mieszkania i w ten właśnie sposób odbierają domowników.

Kształt korytarza prawie zawsze przypomina prostokąt, z reguły jest długi i wąski, choć zdarzają się również w kwadracie.

Urządzenie pomieszczenia wymaga twórczego podejścia do projektu, aby jak najbardziej uwidocznić estetykę i klarowność.
Mały, kwadratowy przedpokój najlepiej pozostawić otwarty na mieszkanie, nie dławić ciasnoty zamkniętymi drzwiami. Futrynę ozdobić można kamiennymi ciosami, lub drewnianymi listwami, a nad wejściem zawiesić imitacje poroża, lub pomalowaną na złoty kolor podkową. Ściany w jasnych, pastelowych barwach, natomiast posadzka wyłożona jasnymi klepkami paneli, lub kamienną, szaro-beżową mozaiką powiększającą optycznie pomieszczenie. Łatwa w utrzymaniu czystości posadzka i gustowna wycieraczka zagwarantuje porządek. Na małym metrażu bardzo ważne jest funkcjonalne zagospodarowanie przestrzeni. Alternatywą okazać się może mała, dwufunkcyjna ławeczka z wbudowanym wewnątrz schowkiem, oraz szafka na buty, na której ustawić można dekoracyjne pudła na różne drobiazgi. Praktycznym rozwiązaniem jest także stylowy wieszak, z dużym lustrem i komodą, połączony w zgraną całość. Podłużne lustro, zawieszone nad ławeczką sprawi wrażenie przestronności. Wieszak na kurtki, klucze i parasolnik powinien znajdować się na prostopadłej ścianie. Wskazane są półki, proporcjonalnie rozmieszczone, na których ustawić można koszyczek z suszonymi kwiatami, kompozycję z liści, lub ustawić wiklinowe koszyki na zimową garderobę, typu czapki i szale. Ciemny przedpokój wymaga sporego ocieplenia, które zapewnią lampy wiszące, led-y nad lustrem, lub duża ilość rozpraszających światło halogenów.
Efekt końcowy jest piorunujący. Czasem nie zdajemy sobie sprawy, że małe może być piękne i komfortowo urządzone. Najważniejsze by pamiętać o podstawowej zasadzie dotyczącej projektowania małych wnętrz i nie zagracać pomieszczeń, postawić na metodę minimalizacji. Wystrój nie jest sprawą obojętną, wymaga wielu kreatywnych pomysłów, mających na celu zapewnienie możliwie dużej przestrzenności i funkcjonalności.

Efektywnie zrealizowana aranżacja jest w stanie wpłynąć na jakość życia i przede wszystkim swobodne korzystanie z wszystkich pomieszczeń mieszkalnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj