Coraz większą popularność zyskują lofty – piękne, przestrzenne i nowoczesne mieszkania, które powstają w opuszczonych fabrykach. Charakteryzuje je charakterystyczna stylistyka, nazywana stylem industrialnym. Ceny loftów rosną i nie każdy może pozwolić sobie na zakup wymarzonego lokum. Czy jednak da się stworzyć namiastkę loftu w zwyczajnym mieszkaniu? Pewnie, że tak! Wystarczy odrobina kreatywności i znajomość stylu industrialnego. W tym artykule podpowiemy, jak urządzić przedpokój w stylu industrialnym, charakterystycznym dla loftów.

Styl industrialny – co to?

Chociaż dzisiaj styl industrialny kojarzy się przede wszystkim z drogimi wnętrzami, to oryginalnie był stworzony przez biednych mieszkańców wielkich amerykańskich miast. Podczas kryzysu w latach 50. XX wieku nie mieli oni gdzie się podziać, więc na swoje mieszkania wybierali opuszczone fabryki. Do gotowych, często bardzo wysokich i przestrzennych wnętrz, znosili znalezione na śmietnikach meble. Tak powstałe „domy” szybko zaczęły zyskiwać popularność szczególnie wśród artystów, którzy zaczęli adaptować lofty na swoje pracownie.

Czym charakteryzuje się styl industrialny?

  • minimalizm
  • duże przestrzenie
  • surowe ściany
  • brak podziału na poszczególne pomieszczenia
  • wykorzystanie betonu i cegły
  • wykorzystanie przedmiotów starych lub celowo postarzanych
  • celowe odsłanianie instalacji elektrycznej
  • fabryczny charakter dodatków.

Przedpokój w stylu industrialnym

Znając cechy i historię loftów można stworzyć ich namiastkę w mieszkaniu. W tym celu można urządzić przedpokój w stylu industrialnym. Nie jest to drogie rozwiązanie – designerskie meble i dodatki można łatwo zastąpić ich tańszymi odpowiednikami. Liczba elementów nie powinna być duża, gdyż najważniejsze jest stworzenie wrażenia dużej, otwartej przestrzeni. Poniżej podpowiadamy, jak urządzić przedpokój w stylu industrialnym.

Przedpokój w stylu industrialnym – jakie ściany i podłoga?

Wnętrza loftów cechują się surowością. Ściany i podłogi pokrywa beton, cegła lub postarzone drewno – materiały, które kojarzą się z fabrycznymi wnętrzami. W bloku najłatwiej odtworzyć podobny klimat przy użyciu betonu architektonicznego lub cegły na ścianach. Na podłodze znaleźć się może polerowany beton lub specjalne kafle czy panele, pasujące do surowego klimatu. Ciekawym pomysłem jest niemaskowanie na ścianach przewodów elektrycznych i potraktowanie ich jako dekoracji.

Na podłodze może oczywiście znaleźć się dywan, który ociepli wnętrze. Z powodzeniem można szukać ich na targach staroci – lekko wysłużony wygląd nada przedpokojowi charakteru.

Przedpokój w stylu industrialnym – gdzie szukać mebli

Meble w stylu industrialnym do przedpokoju można łatwo znaleźć w takich sklepach jak StrongTree.pl. Urządzając przedpokój w stylu industrialnym, można także wykorzystać tańsze zamienniki nowych mebli. Wystarczy udać się na giełdę lub targ staroci, a także przejrzeć strych dziadków w poszukiwaniu unikatowych elementów, które nadadzą wnętrzu charakteru. Będzie to najbardziej zbliżona do prawdziwych loftów metoda urządzania wnętrza. Efekt będzie jedyny w swoim rodzaju, a zaoszczędzone pieniądze można wydać na remont innych części mieszkania. Materiały, które najlepiej się sprawdzą, to drewno i metal. Należy unikać sklejki i plastiku – elementy z nich wykonane są tańsze, ale zepsują industrialny efekt.

Przedpokój w stylu industrialnym – gdzie szukać dodatków

Podobnie jak w przypadku mebli, designerskie dodatki o bardzo wysokich cenach można z powodzeniem zastąpić tanimi elementami znalezionymi na pchlim targu. Nie wolno przesadzać – zbyt duża liczba dodatków zniszczy wrażenie przestrzeni, które cechuje lofty.

Przedpokój w stylu industrialnym – mniej rzeczy, więcej przestrzeni

Bardzo ważną cechą mieszkań w loftach jest ich minimalizm – nieduża ilość mebli i elementów dekoracyjnych, która daje dużą przestrzeń. Nie wolno o tym zapominać przy urządzaniu przedpokoju w stylu industrialnym, szczególnie że planowane wnętrze jest zazwyczaj o wiele mniejsze. Aby uzyskać efekt dużej przestrzeni należy dobrze zaplanować przechowywanie rzeczy oraz miejsce na meble i dodatki. Świetnym rozwiązaniem jest też postawienie w przedpokoju dużego lustra, które optycznie powiększy przestrzeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here