Większość spośród osób kupujących mieszkania od dewelopera nie nabywa ich za gotówkę, tylko na kredyt hipoteczny. Banki udzielają bowiem kredytów zarówno na nieruchomości z rynku wtórnego, jak i pierwotnego. Zanim jednak podpisze się umowę, trzeba przejść przez proces uzyskiwania kredytu. Jak to zrobić?

Zakup mieszkania w Koszalinie, Poznaniu, Krakowie, Warszawie czy w innych miastach Polski wymaga bardzo dużych nakładów finansowych. Mało kto jest w stanie kupić nieruchomość za gotówkę, dlatego kredyty hipoteczne cieszą się dużym zainteresowaniem. Pożyczając pieniądze od banku, możemy spełnić swoje marzenie o własnym „M”. Trzeba tylko pamiętać, że proces kredytowy wymaga czasu.

Co zrobić, żeby dostać kredyt na nieruchomość z rynku pierwotnego?

Wybór nieruchomości

Pierwszy krok to rozmowa z doradcą kredytowym i ustalenie zdolności kredytowej, a drugi znalezienie wymarzonej nieruchomości. Zanim przystąpi się do poszukiwań, warto uzgodnić, ile metrów powinno mieć mieszkanie, z ilu pokoi się składać, czy kuchnia ma być otwarta, czy osobna, na jakich udogodnieniach nam zależy i co jest ewentualnie negocjowalne, a co nie.

Gdy już coś nam się spodoba, należy sprawdzić dewelopera. Najlepiej dowiedzieć się, jakie inwestycje prowadził do tej pory, czy istnieje w bazie CEiDG albo KRS, poszukać opinii w internecie i sprawdzić prospekt informacyjny inwestycji.

Sprzedaż mieszkań w Koszalinie prowadzi m.in. Matbet, ceniony deweloper: https://matbet.com.pl/osiedlewloska/

Podpisanie umowy rezerwacyjnej

Jeśli wszystko jest jasne, można podpisać umowę rezerwacyjną, deweloperską albo przedwstępną. To, jaka to będzie umowa, zależy od etapu realizacji inwestycji. Każda z nich może być podstawą do złożenia wniosków kredytowych.

Kompletowanie dokumentów i składanie wniosków

Następny etap to kompletowanie wymaganych dokumentów i składanie wniosków kredytowych. Zaleca się, żeby składać wnioski do więcej niż jednego banku – najlepiej dwóch lub trzech, aby w razie decyzji odmownej nie rozpoczynać procesu od początku i nie czekać na kolejne odpowiedzi.

Analiza i decyzja kredytowa

Po złożeniu wniosków banki przeprowadzają analizę, która trwa zazwyczaj około 30 dni. Po tym czasie przedstawiają swoje odpowiedzi. Trzeba jednak pamiętać, że ten czas może się wydłużyć, zwłaszcza wtedy, gdy bank należy do popularnych.

Wybór banku i podpisanie umowy

Jeśli już wiadomo, które banki chcą nam udzielić kredytu, pozostaje wybrać jeden – ten z najlepszą ofertą – a następnie podpisać umowę kredytową. Przed złożeniem podpisów powinno się dokładnie przeczytać, przeanalizować i sprawdzić dokument, żeby ocenić, czy wszystkie zapisy się zgadzają. Szczególną uwagę warto zwrócić na dane osobowe, informacje o warunkach kredytu i ewentualnych promocjach.

Wypłata kredytu

Po podpisaniu umowy należy złożyć w banku dyspozycję uruchomienia kredytu w określonym czasie. Jeśli inwestycja jest w trakcie budowy, bank wypłaci deweloperowi pieniądze w kilku transzach. Jeśli zaś została zakończona i odebrana, może to zrobić w formie jednego przelewu.

Odbiór mieszkania

Ostatnim etapem jest odbiór mieszkania, czyli przekazanie mieszkania kupującym. Deweloper zaprasza klientów na odbiór techniczny – dokładne obejrzenie nieruchomości – i jeśli wszystko wydaje się w porządku, prosi o podpisanie protokołu, a następnie przekazuje im klucze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj