Prawidłowa wentylacja jest bardzo ważnym elementem domu już na etapie budowy, dobrze znana w Warszawie. Wielu inwestorów nie jest tego świadomych, w związku z czym muszą zmagać się z konsekwencjami jej braku. Szczególnie polecanym rozwiązaniem jest rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Daje ona komfort niemożliwy do uzyskania w przypadku domów z wentylacją grawitacyjną.

Zasady działania rekuperacji

Znana również jako wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, rekuperacja odpowiada za stałą wymianę zanieczyszczonego, zużytego powietrza. Zamiast niego do pomieszczeń trafia zupełnie świeże powietrze pochodzące z zewnątrz. Rekuperacja jest rodzajem wentylacji odzyskującej energię z ogrzanego wcześniej powietrza. Robi to w sposób mechaniczny, ciągły oraz wymuszony. Dzięki temu użytkownicy systemu rekuperacyjnego mogą całkowicie uniezależnić się od warunków pogodowych, temperatury czy ciśnienia. Mają one niemały wpływ na zawodność zwykłej wentylacji grawitacyjnej, która w przypadku domów wyposażonych w szczelne okna jest bardzo niepraktyczna.

Działanie rekuperatora

Rekuperacja jest najbardziej energooszczędnym sposobem na efektywną i skuteczną wymianę powietrza. Znajduje swoje zastosowanie przede wszystkim w nowoczesnych budynkach o wysokim poziomie szczelności. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła opiera się na działaniu systemu rekuperacyjnego, w którym kluczową rolę odgrywa rekuperator. Urządzenie to odpowiada za generowanie ruchu w wentylacyjnej instalacji. Za sprawą rekuperatora możliwa jest wymiana energii pomiędzy powietrzem nawiewanym, a strumieniem powietrza wywiewanego. Odbywa się to w konkretnej części rekuperatora, nazywanej wymiennikiem ciepła.

Rekuperacja w nowoczesnym budownictwie

W ciągu ostatnich kilku lat nastąpiło wiele zmian w budownictwie np. w mieście Warszawa. Nowoczesny dom powinien być tani w eksploatacji, szczelny, ciepły oraz energooszczędny. Musi również charakteryzować się niskim zużyciem energetycznym oraz być odpowiednio komfortowy dla mieszkańców. W energooszczędnym i nowoczesnym domu nie ma obecnie lepszego rozwiązania niż rekuperacja. Jest ona wstanie zapewnić efektywną wymianę powietrza na całkowicie świeże, niezależnie od pory dnia lub okresu w roku. Pozwala również zaoszczędzić na ogrzewaniu zimą. Nawiewane powietrze jest dokładnie filtrowane. Dotyczy to zarówno kurzu, jaki zanieczyszczeń smogowych. System rekuperacji może ponadto zawierać urządzenie usuwające wszystkie bakterie i wirusy z powietrza, a jednocześnie uzupełnia nawiew jonami ujemnymi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj