Zdawać by się mogło, że o taką rzecz jak uszczelka dbać nie trzeba. No, zgoda – o te w maszynach pewnie tak. Ale kto otwierając okno przy okazji sprawdza ich stan? Kto wsiadając do samochodu zwróci uwagę czy dobrze przylegają i czy nie są zabrudzone? Pewnie niewielu z nas. Ale tak – czy w oknie, czy w silniku, czy z gumy, czy z silikonu o uszczelki trzeba dbać.

W jaki sposób dbać o uszczelki?

Dbałość w tym przypadku oznacza następujące czynności – czyszczenie i konserwację. Czyszczenie powierzchni to nic innego jak usunięcie z powierzchni profilu wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń tj. ciała stałe – pyły, kurz, martwe insekty, plamy po cieczach. Konserwacja ma na celu zabezpieczenie powierzchni uszczelki, służy to przedłużeniu jej żywotności, zachowaniu  pierwotnych właściwości.

Jak wyczyścić uszczelki?

Ciał stałych można pozbyć się za pomocą odkurzacza – specjalna końcówka pomaga dotrzeć do trudno dostępnych miejsc (wgłębienia, rowki) i dokładnie oczyścić cały profil. Przy lekkich zabrudzeniach oczyścić powierzchnię można za pomocą miękkiej szmatki (mikrofibra) zwilżonej z wodą. Przy zabrudzeniach uporczywych, można do wody dodać środek wskazany przez producenta np. Płyn do mycia naczyń, mydło, płyn do szyb (uprzednio rozpylony na ściereczkę) a w niektórych przypadkach ocet. To bardzo ważne, by zastosować się do zaleceń producenta – nie każda uszczelka może być przemywana roztworem zawierającym ocet. Ciecz o kwaśnym odczynie może spowodować pęcznienie uszczelek, zmiękczenie i odbarwienie. Bardzo dobrym sposobem na oczyszczenie jest użycie gotowych specjalnych preparatów np. na bazie silikonu. Ich aplikacja jest łatwa, a wydajność i efektywność wysoka.

Czym konserwować uszczelki?

Tylko dedykowanymi do tego zadania preparatami. Jest w czym wybierać – są modele, które kosztują zaledwie kilka złotych, a są i takie, które kosztują nieco więcej. Podczas wyboru, warto sprawdzić, jakie funkcje preparat spełnia – czy tylko tworzy warstwę chroniącą przed wpływem temperatury, czy np. dodaje uszczelce elastyczności, przywraca kolor. Aplikacja tego rodzaju preparatów jest niezwykle prosta – w większości przypadków należy preparat rozpylić, a następnie nadmiar zebrać miękką szmatką.

Regularne czyszczenie, czyli pozbawianie nagromadzonych zanieczyszczeń sprawia, że uszczelka pozostaje czysta, jest dłużej trwała i lepiej przylega do powierzchni i skuteczniej spełnia swoje zadanie. Wsiadając do samochodu, warto rzucić okiem na ich stan – natychmiastowe usunięcie brudu czy nieprawidłowości poskutkuje tym, że zimą nie będziemy musieli szarpać się z samochodowymi drzwiami i narażać się na wymianę uszczelek.

Więcej o uszczelkach na: www.uszczelki.biz.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj