W branży aranżacji wnętrz każdy szczegół wpływa na odbiór całego pomieszczenia. Projektanci, inwestorzy oraz właściciele nieruchomości powinni zwrócić więc uwagę nie tylko na elegancko wykończone sufity i ściany, ale też na wygląd podłóg. Odpowiednio dobrany parkiet może optycznie powiększyć lub ocieplić wnętrze. Poznaj sekrety idealnej podłogi, które zdradzi Ci producent parkietu!

Pięknie wykończona podłoga – o czym warto wiedzieć?

Jak wybrać idealną podłogę do swojego domu? Sprawdź wskazówki, jakimi dzieli się firma Manufaktura Parkietu. To producent parkietu, który oferuje drewniane podłogi produkowane w Polsce, z materiałów pozyskiwanych w zrównoważony i bezpieczny dla środowiska sposób.

 • Trwałość drewnianych podłóg

Na wygląd i wytrzymałość parkietu wpływa nie tylko prawidłowy montaż desek, lecz również gatunek wybranego drewna. W intensywnie użytkowanych pomieszczeniach dobrze jest zastosować twardsze gatunki drewna, np. dąb albo jesion, które są odporne na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne. Z kolei we wnętrzach o wysokiej wilgotności powietrza sprawdzi się drewno bukowe lub egzotyczne gatunki drewna.

 • Sposób wykończenia powierzchni

Producenci parkietów oferują drewno lakierowane lub olejowane. Powierzchnie pokryte lakierem są lepiej chronione przed zarysowaniami, łatwiej jest też utrzymać je w pięknym stanie. Co więcej, lakier tworzy na powierzchni drewna twardą warstwę i zabezpiecza parkiet przed wilgocią oraz silniejszymi zabrudzeniami.

Natomiast olejowanie podkreśla naturalny wygląd drewna i zwiększa odporność parkietu na wilgoć. Tak wykończone podłogi wymagają jednak regularnej konserwacji i odpowiedniej pielęgnacji.

 • Metody montażu parkietu

Parkiet można mocować do podłogi za pomocą kleju lub układać płytki bezpośrednio na podłożu. Montaż na klej zapewnia trwałą i stabilną powierzchnię parkietu, zminimalizowane jest przy tym ryzyko skrzypienia podłogi podczas chodzenia lub powstawania deformacji. Ten sposób wymaga umiejętności i doświadczenia, dlatego warto skorzystać z pomocy fachowców.

Możliwy jest także montaż parkietu bez użycia kleju, za to na specjalnie przygotowanym podłożu, jest to tzw. montaż pływający. To rozwiązanie polecane jest majsterkowiczom i osobom, które chcą własnoręcznie zamontować parkiet w swoim domu.

 • Idealne warunki dla parkietu

Podłogi drewniane są wrażliwe na zmiany temperatury i wilgotności powietrza, a niekorzystne warunki panujące w pomieszczeniach mogą być przyczyną deformacji parkietów. W tego względu producenci podłóg zalecają:

 • utrzymywanie w pomieszczeniach stałej temperatury między 18 a 22°C,
 • stały poziom wilgotności powietrza na poziomie ok. 45-60% (jeżeli powietrze jest zbyt suche – można wykorzystać nawilżacze),
 • unikanie bezpośredniego wystawienia na działanie promieni słonecznych, które mogą powodować blaknięcie i deformacje desek.

Jak dbać o podłogę z parkietu?

Prawidłowo pielęgnowane parkiety będą wyglądać niemal jak nowe przez wiele lat. Warto używać środków dedykowanych do czyszczenia drewnianych podłóg, by zwiększyć trwałość desek. Co zalecają producenci podłóg?

 • Należy często odkurzać lub zamiatać podłogę – w ten sposób można pozbyć się m.in. piasku i innych drobnych elementów, które mogłyby porysować powierzchnię parkietu.
 • Podłogi najlepiej jest czyścić wilgotną szmatką lub mopem przeznaczonym do mycia drewna. Podczas mycia parkietu można użyć delikatnych środków czyszczących, które nie zawierają agresywnych substancji chemicznych.
  Nie wolno używać zbyt dużych ilości wody podczas mycia, gdyż drewno może przez to pęcznieć, a podłoga ulegnie deformacjom.
 • W przypadku parkietów olejowanych, należy systematycznie stosować specjalne oleje lub woski do polerowania podłóg. Dzięki temu drewno będzie odżywione, zyska piękny blask oraz ochronę przed nadmiernym wysuszeniem.

Podsumowanie

Piękny wygląd parkietu uzależniony jest nie tylko od gatunku wybranego drewna, typu montażu czy rodzaju wykończenia powierzchni. Właściciele drewnianych podłóg powinni je w odpowiedni sposób czyścić i konserwować, dzięki czemu parkiety przez długi czas będą prezentować się jak nowe. Wykorzystaj praktyczne wskazówki od producenta parkietów ManufakturaParkietów.com, by cieszyć się doskonałym wyglądem i stanem podłóg z drewna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj