Markizy są bardzo popularne, ponieważ zapewniają ochronę przed słońcem, a jednocześnie stylowo się prezentują. To więc optymalne rozwiązanie dla każdego, kto chce stworzyć przyjemny, odpowiednio osłonięty, kącik na tarasie, ciesząc się z odpoczynku na świeżym powietrzu i nie martwiąc o kapryśną aurę. Dowiedzmy się, jakie są rodzaje markiz, aby łatwiej było dopasować odpowiednią do własnych potrzeb.

Jakie są zalety markiz?

Nim jednak przejdziemy do omawianych ich rodzajów, rozwińmy temat ze wstępu, gdzie wskazaliśmy na główne zalety tego rozwiązania. To przede wszystkim ich funkcjonalność, stanowiąca największą wartość, ponieważ dzięki nim możemy korzystać z tarasu niezależnie od pogody. Chronią nie tylko przed palącym słońcem, ale również przed opadami i wiatrem. To jednocześnie ujmująca ozdoba domu. Wybór różnych kolorów i kształtów jest tak duży, że łatwo dopasować styl markizy do własnych potrzeb. Dużą zaletą jest też to, że można zamówić markizę na wymiar, dopasowując ją idealnie do wymogów klienta. Nie ma też problemu, by zachować jej wygląd w dobrym stanie, gdyż markiza jest łatwa w utrzymaniu czystości.

Rodzaje markiz – główny podział

Wyróżniamy dwa główne rodzaje markiz, które są najczęściej wybierane. Jedną z nich jest markiza w pełnej kasecie, określana jako kasetowa. Charakteryzuje ją to, że jest zamknięta w obudowie. To sprawia, że materiał zabezpieczony jest przed zabrudzeniami oraz uszkodzeniami. Zapewnia to nie tylko większą trwałość, ale i estetykę.

W drugim modelu – markizie bez kasety – wałek nie jest w ten sposób zamknięty, pozostaje więc widoczny. Przez to materiał niestety jest narażony na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych. Są jednak takie typy marki bez kasety, w których zastosowano specjalne daszek, co zmniejsza zagrożenie związane z zabrudzeniem i uszkodzeniem.

Markizy – gdzie można je stosować?

Markizy można też podzielić na miejsce ich zastosowania. Podstawą są markizy tarasowe i balkonowe, o których w głównej mierze jest ten artykuł, niemniej istnieją też markizy występujące w innych miejscach, na przykład dość popularne markizy sklepowe. Inne to markizy koszowe, czyli zadaszenia o półokrągłej lub trójkątnej konstrukcji, markizy boczne, pełniące funkcję osłony bocznej, oraz markizorolety – połączenie markizy z roletą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj