Przetwornica napięcia służy do zmiany prądu stałego (DC) w zmienny (AC), umożliwiając w ten sposób korzystanie z urządzeń zasilanych z sieci energetycznej. Znajduje szerokie zastosowanie w sytuacjach gdzie potrzebne jest dostarczenie napięcia zmiennego równego 230V na przykład do zasilania urządzeń elektronicznych podczas podróży samochodem, campingów.

Podstawowe cechy i zastosowania przetwornicy napięcia to:

 • Napięcie wejściowe: Przetwornice napięcia mają napięcie wejściowe 12V lub 24V, co odpowiada napięciu używanemu w instalacjach samochodowych. W aucie osobowym to 12V, w aucie ciężarowym to 24V.
 • Napięcie wyjściowe: Napięcie wyjściowe jest utrzymywane na poziomie zgodnym z napięciem używanym w gospodarstwach domowych, czyli 230V w krajach europejskich.
 • Podłączenie: Przetwornice DC/AC można podłączyć do instalacji samochodowej poprzez gniazdo zapalniczki lub bezpośrednio do akumulatora, co sprawia, że są praktyczne w podróży.

Zastosowania:

 • Podróże samochodem: Umożliwia korzystanie z urządzeń domowych, takich jak ładowarki, laptopy, odkurzacze, czy lampy, podczas podróży samochodem.
 • Kamping: Przetwornice są przydatne, gdy brakuje tradycyjnego źródła zasilania, a chcemy korzystać z urządzeń elektrycznych.
 • Zasilanie awaryjne: Mogą być używane jako część systemów zasilania awaryjnego do zasilania urządzeń w przypadku braku prądu z sieci.

Jak dobrać przetwornicę napięcia do swoich potrzeb?

Aby wybrać odpowiednią przetwornicę napięcia ważne jest dokładne zrozumienie swoich potrzeb oraz specyfikacji technicznych urządzenia. Poniżej przedstawiamy kluczowe czynniki, które należy wziąć pod uwagę podczas wyboru przetwornicy napięcia, aby dostosować ją do własnych wymagań. Nasza oferta zawiera szeroki wybór przetwornic napięcia, które spełniają poniższe kryteria.

 1. Określenie mocy i rodzaju urządzeń do zasilania:

Pierwszym krokiem przy wyborze przetwornicy napięcia jest zidentyfikowanie urządzeń, które będą do niej podłączone. Należy sprawdzić, ile energii potrzebują do prawidłowego działania. Na przykład, laptopy, ładowarki czy odkurzacze mają różne wymagania co do mocy, musi być więc dobrana taka przetwornica, która zapewni wystarczającą ilość energii. Należy również sprawdzić moc przetwornicy, która jest wyrażona za pomocą dwóch parametrów na przykład 500/1000W gdzie pierwsza wartość oznacza moc ciągłą urządzenia (500W), a druga (1000W) moc chwilową, dostępną poniżej 1 sekundy. Jeśli planujemy używać przetwornicy w sposób ciągły (od kilkunastu minut do kilku godzin), pobierana moc nie powinna przekraczać 85% mocy maksymalnej (ciągłej) przetwornicy.

Przykładowy pobór mocy urządzeń i dobranych przetwornic napięcia:

 • Do grzałki o mocy 300W, wybierz przetwornicę o mocy ciągłej 500W.
 • Jeśli chcesz użyć wiertarki o mocy 700W, dobierz przetwornicę o mocy ciągłej 1000W.
 • Jeśli zamierzasz korzystać z czajnika o mocy 1200W lub większej, poszukaj przetwornicy o mocy napięcia 2000W.
 1. Rodzaj przetwornicy:

Na rynku znajdziemy najbardziej popularne dwa rodzaj przetwornic napięcia – z modyfikowanym sinusem oraz czystym sinusem.

Przetwornica napięcia o modyfikowanym sinusie https://voltpolska.pl/przetwornice-napiecia-i-konwertery/przetwornice-napiecia-i-konwertery-ips-1224-230v/ jest kompatybilna z szerokim spektrum urządzeń elektrycznych, choć mogą pojawić się pewne ograniczenia w ich stabilnym działaniu. Na przykład, zasilanie laptopów i komputerów niewyposażonych w aktywny układ korekcji czynnika mocy (PCF) może skutkować problemami, takimi jak hałas, generowanie szumu lub nadmierne nagrzewanie się zasilacza. Urządzenia z silnikami komutatorowymi, takimi jak wiertarki, szlifierki czy piły, będą funkcjonować, choć mogą być obserwowane trudności w stabilizacji prędkości obrotowej.

Odbiorniki, takie jak żarówki energooszczędne i telewizory, zazwyczaj działają z przetwornicą o modyfikowanym sinusie, jednakże mogą pojawić się zakłócenia w pracy niektórych odbiorników, wyrażające się np. w pogorszeniu jakości obrazu czy dźwięku.

Przetwornica z czystym sinusem https://voltpolska.pl/przetwornice-napiecia-i-konwertery/sinus-600-12-230v-300-600w-przetwornica-napiecia.html generuje prąd o kształcie fali zbliżonym do prądu zasilającego z gniazdka 230V, co zapewnia pełną kompatybilność z różnorodnymi urządzeniami elektrycznymi. Urządzenia indukcyjne, takie jak silniki pomp ciepła, czy lodówki z agregatem działają sprawnie i bez zakłóceń przy użyciu przetwornicy z czystym sinusem.

 1. Dodatkowe funkcje zabezpieczające:

Warto wybrać przetwornice napięcia, które są wyposażone w dodatkowe funkcje zwiększające bezpieczeństwo i komfort korzystania z urządzenia. To wiele zabezpieczeń jak m.in. przeciwzwarciowe, termiczne, podnapięciowe, nadnapięciowe, przeciwprzeciążeniowe.

 1. Mobilność i przenośność:

Jeśli zamierzamy korzystać z przetwornicy w podróży samochodem lub podczas kempingu, warto również wziąć pod uwagę mobilność i przenośność urządzenia. Przetwornice napięcia różnią się rozmiarem, wagą oraz sposobem montażu, dlatego warto wybrać tę, która najlepiej odpowiada naszym potrzebom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj