Profesjonalne wyposażenie warsztatu to absolutna podstawa, która zapewni odpowiednie warunki do pracy. Stoły warsztatowe na wymiar zapewniają nie tylko odpowiednie warunki pracy, ale również wygodę pracowników, większą produktywność i dobrą organizację miejsca pracy.

Typy stołów warsztatowych

 • Stolarski stół warsztatowy – blat stołu wykonany jest z twardego drewna, może to być np. buk, a jego grubość bardzo często przekracza 30 mm. Często ma systemowe otwory umożliwiające łatwy montaż akcesoriów.
 • Garażowy stół warsztatowy – to najpopularniejszy model stołu i bardzo często musi spełniać wiele funkcji, dlatego ważne jest jego wyposażenie. Dołączane są do niego szuflady, półki lub panele narzędziowe.
 • Mobilny stół warsztatowy – właściciel mobilnego stołu może cieszyć się większą powierzchnią pracy i elastycznością. Jeśli często pracujesz poza budynkiem warsztatu, mobilny stół sprawdzi się nawet na placu budowy.
 • Stół serwisu/montażu elektronicznego – tego typu stoły będą wyposażone w szereg udogodnień związanych z dostępem do zasilania. Oprócz głównego wyłącznika zasilania, stół może mieć dodatkowe gniazda zasilające, stacje robocze lutownicze i stanowiska antystatyczne.
 • Przemysłowe stoły warsztatowe – cechują się szczególnie dużą nośnością i wytrzymałością. Ich wyposażenie może być podobne do stołów wykorzystywanych w mniejszych firmach warsztatowych, jednak mają podwyższone parametry obciążenia, wymiarów i wytrzymałości.

Stoły warsztatowe na wymiar – rozmiar ma znaczenie

Szerokość stołu warsztatowego decyduje o komforcie pracy. Wybierając stół warsztatowy na wymiar, należy wcześniej dokładnie zmierzyć pomieszczenie, w którym ma on zostać ustawiony. Wybierz odpowiednie miejsce i pamiętaj o zachowaniu wolnej przestrzeni na przejścia i swobodny dostęp do szaf magazynowych, czy regałów. Zakup zbyt szerokiego stołu roboczego  nie ma sensu z prostego ekonomicznego względu – tylko część jego blatu będzie użytkowana, a dodatkowo jego rozmiar będzie zabierał przestrzeń warsztatu.

Dobór wysokości stołu roboczego także ma duże znaczenie. Stoły niższe i o niezmiennej wysokości są zdecydowanie tańsze, jednak komfort pracy przy nich jest zaniżony. Stoły warsztatowe o regulowanej wysokości są doskonałym rozwiązaniem dla miejsc, w których pracuje wiele osób.

Stoły warsztatowe na wymiar – dostosowanie rodzaju blatu do indywidualnych potrzeb

 • Blat z płyty wiórowej – tego typu powierzchnia to popularne i tanie rozwiązanie. Wytrzymałość powierzchni tego stołu jest jednak dużo niższa od pozostałych pokryć blatu. Często sprasowane i poddane obróbce ciśnienia oraz temperatury wióry z dodatkiem żywic pokrywane są cienką warstwą laminatu, który ułatwia czyszczenie i pielęgnację.
 • Blat drewniany – drewniane blaty są jednymi z najmocniejszych. W zależności od drewna, z jakiego zostały wykonane, są odporne na zarysowania, uderzenia i skrajne temperatury.
 • Blat z plastiku/laminatu – stoły robocze wyposażone w tego typu blaty są lekkie, tanie i nie przewodzą prądu elektrycznego. Z tego względu często wykorzystywane są do pracy z urządzeniami elektrycznymi. Ich powłoka jest trwała i odporna na zadrapania oraz plamy.
 • Blat stalowy – blaty stalowe są najtrwalsze i najbardziej wytrzymałe. Z pewnością będą długo służyć, nawet przy intensywnej eksploatacji. Są idealnym rozwiązaniem, gdy pracujemy z ciężkimi materiałami.

Stoły warsztatowe na wymiar – możliwość wyboru dodatkowego wyposażenia

 • Dodatkowe półki – najczęściej montowane są bezpośrednio nad blatem roboczym. Możemy na nich położyć narzędzia bądź wykorzystywane części.
 • Szuflady – są montowane pod blatem, dlatego musimy się zastanowić, czy podczas pracy przy stole będziemy stać, czy siedzieć. Szuflady mogą bowiem zdecydowanie utrudnić przyjęcie wygodnej pozycji siedzącej.
 • Pojemniki magazynowe – wyposażone są w specjalne przegródki, dzięki którym z łatwością pogrupujemy poszczególne części i narzędzia.
 • Ścianka – często jest montowana po zakupie stołu. Możemy ją wykorzystać między innymi do zawieszenia dodatkowych półek lub do wieszania narzędzi.
 • Oświetlenie centralne – dzięki niemu możemy wykonywać rozmaite prace w warunkach ograniczonego oświetlenia.
 • Guma antypoślizgowa – zakładana jest bezpośrednio na blat, co oczywiście wpływa na komfort pracy. Wykorzystywane elementy nie ślizgają się po jego powierzchni.
 • Technologia ESD – zabezpiecza ona osoby pracujące i wszelkie wykorzystywane narzędzia przed wyładowaniami elektrycznymi.

FAQ:

 • Stół warsztatowy na wymiar z metalu czy drewna?

Jeśli planujesz pracę na stole warsztatowym z ciężkimi elementami lub potrzebujesz bardzo wytrzymałego blatu, lepiej rozważyć stoły metalowe, które są o wiele trwalsze.

 • Jakie wymiary powinien mieć stół warsztatowy?

Wymiary stołu warsztatowego powinny być dostosowane do indywidualnych potrzeb pracy i ilości miejsca, jaką mamy do dyspozycji. Standardowe wymiary to 120-240 cm długości, 60-90 cm szerokości i 75-90 cm wysokości.

 • Czy stół warsztatowy ze stalowym blatem do dobry wybór?

Stalowe blaty to jeden z najtrwalszych materiałów, dlatego posłużą przez wiele lat. Będzie to szczególnie dobry wybór nawet w przypadku warsztatu narażonego na dużą wilgoć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj