Własnoręczne pomalowanie ścian to rozwiązanie, które może przynieść spore oszczędności podczas przeprowadzania prac remontowych i wykończeniowych, zwłaszcza w nowym domu. Decydując się na malowanie we własnym zakresie należy przede wszystkim zapoznać się z prostymi zasadami dotyczącymi malowania. Nie bez znaczenia jest również dobór odpowiednich akcesoriów. W dzisiejszych czasach wiele akcesoriów pozwala na malowanie bez konieczności posiadania na tym polu dużych umiejętności. Produkty takie jak emulsje akrylowe dają możliwość wygodnego oraz łatwego stosowania.

Na początku trzeba wybrać farby. Gdy chcemy malować wnętrza można wybierać pomiędzy farbami akrylowymi lub lateksowymi. Ich atutem jest nieco większe bezpieczeństwo dla użytkownika ze względu na to, że są one rozcieńczane w wodzie. Dodatkowo są to farby, które nie potrzebują dużej ilości czasu na schnięcie oraz nie wydzielają nieprzyjemnego zapachu. Takie farby doskonale nadają się do pokojów dziecięcych. Na rynku produktów budowlanych można również znaleźć farby klejowe oraz wapienne. Farby wapienne są wrażliwe na zabrudzenia więc nie nadają się do stosowania w pokoju dziecka czy salonie. Dodatkowo są to farby pylące. Klejowe farby są natomiast podatne na rozwój drobnoustrojów a nie ma możliwości by je umyć. Wybierając konkretną markę farb warto zwrócić uwagę na właściwości technicznie produktu.

Po pierwsze na jakim rodzaju podłoża można stosować farbę. Pod drugie należy zapoznać się z takimi właściwościami, jak odporność na zabrudzenia, co staje się istotne podczas użytkowania ścian pomalowanych konkretną farbą. Ważnym parametrem jest również przepuszczalność pary, co wpływ na to jak będzie zachowywała się ściana. Nieodpowiednio dobrana farba może wpływać na tworzenie się na ścianach grzybów. Istotnym elementem przy wybieraniu farby jest określenie wydajności produktu. Farby wydajne to takie, które pozwalają pokryć ścianę jedną warstwą. Są farby, które do uzyskania właściwego koloru wymagają położenia dwóch warstw. Najczęściej im tańsza się farba tym wymaga naniesienie większej ilości farby, by móc uzyskać odpowiedni kolor. Nie zawsze zakup tanich farb jest więc opłacalnym rozwiązaniem.

Farby kładzie się na powierzchni, która musi być w odpowiedni sposób przygotowana. Z jednej strony farba wymagać może podkładu, a z drugiej strony zagruntowania. Nie powinny zapominać o przygotowaniu ścian do położenia farby, gdyż brak takiej powłoki wpływa na żywotność farby. Przy wybieraniu rodzaju powłoki jaką położymy na ścianę przed malowaniem warto kierować się wskazówkami producentów. Przy podłożach świeżych powinno się stosować farby gruntujące. Na powierzchniach kredujących, czy pylących należy stosować podkłady gruntujące. Przy malowaniu należy również wybrać odpowiednie akcesoria. Z jednej strony mogą to być pędzle a z drugiej strony wałki. W przypadku wałków jest to dobry wybór przy powierzchniach dużych oraz o płaskiej charakterystyce. Chcąc uzyskać gładką powierzchnię trzeba decydować się na krótkie włosie. Do malowania drzwi, narożników przydadzą się pędzle.

Do akcesoriów niezbędnych przy malowania zaliczyć należy również wiadro. Taśmy zabezpieczające powierzchnie ułatwiają właściwie malowanie. Nie można, także zapominać o ochronie mebli i ścian przed zabrudzeniami.

Aranżacja salonu

Salon to najczęściej centralne miejsce domu. Jest to szczególnie ważne miejsce w mieszkaniach, gdyż spełnia w nich wiele funkcji. W mieszkaniach salon bywa pokojem gościnnym, strefą relaksu, miejscem, gdzie spożywa się posiłki. Odpowiednie zaaranżowanie salonu pozwala na stworzenie pomieszczenia, które jest wygodne w użytkowaniu, przestronne oraz estetyczne. Jeśli decydujemy się na stworzenie projektu salonu we własnym zakresie warto rozpocząć planowanie od wyznaczenia punktu, który będzie stanowił punkt centralny pokoju. Bardzo często takim centralnym punktem może być przedmiot, meble lub element przestrzeni, który jest dla nas szczególnie ważny. Dla jednych osób takim przedmiotem może być telewizor. Telewizor jako centralny punkt salonu do dobry pomysł dla tych osób, które przede wszystkim lubią spędzać wolny czas na relaksu. Stół może być centralnym miejscem dla rodziny, zwłaszcza gdy lubimy spędzać czas na wspólnych posiłkach. Centralnym punktem salonu może być również obraz, fotografia, mebel. Ważne, by taki przedmiot miał walory dekoracyjne. Będzie on stanowił kluczową dekorację w salonie. Wokół takiego centralnego punktu można tworzyć całą przestrzeń, czyli dobierać meble, materiały wykończeniowe. Nie bez znaczenia jest również by odpowiedzieć sobie na pytanie jakie funkcje ma nasz salon spełniać. Jeśli ma to być jedynie miejsce, w którym wypoczywamy warto umieścić w nim sofę, wygodne fotele, duży telewizor. Gdy salon ma pełnić funkcję gościnną nie można zapomnieć o strefach, w których goście będą mogli swobodnie przebywać.

W salonie, który ma pełnić również funkcję jadalni można wyznaczyć do tego tylko określoną strefę, którą można wydzielić meblem, ścianką. W salonie sprawdzi się zarówno nowoczesna jak i klasyczna stylistyka. Wybór stylu wnętrz w domu warto zacząć właśnie od salonu. Minimalistyczny styl to doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie lubią dużej ilości drobnych przedmiotów oraz nie mają czasu na dobieranie wielu, drobnych elementów dekoracyjnych. Klasyczna stylistyka doskonale sprawdzi się u osób, które lubią przytulną, rodzinną atmosferę.

Funkcjonalna kuchnia

Kuchnia musi być przede wszystkim wygodna w użytkowaniu. Funkcjonalność kuchni to najważniejsza cecha tego pomieszczenia. Nawet w najpiękniejszej kuchni, w której będziemy mieli trudności w poruszaniu się będzie nam nieprzyjemnie się pracowało. Kuchnia to pomieszczenie, które może mieć funkcję jedynie roboczą. Jest to często spotykane rozwiązanie w małych kuchniach, gdzie nie ma szans na umieszczenie dodatkowego stołu. W kuchni roboczej znaleźć się muszą jedynie urządzenia takie jak lodówka, kuchenka, zlewozmywak.

W kuchni, która ma być również miejscem, gdzie spożywamy posiłki trzeba pomyśleć o wyznaczeniu strefy, w której zmieści się stół. W takiej strefie musimy zadbać o odpowiednie oświetlenie stołu. Kuchnia może być również miejscem, w którym przyjmujemy gości. W takiej kuchni musimy znaleźć miejsce na stół, wygodne krzesła a często na dodatkowe elementy jak barek.

Plan aranżacji kuchni

Wszelkie prace w aranżacyjne w kuchni podobnie jak w innych pomieszczeniach musimy zacząć od stworzenia planu. W kuchni jesteśmy ograniczeni w ustawianiu mebli czy urządzeń, gdy remontujemy kuchnię. W takim przypadku nie mamy często wpływu na ustawienie instalacji wodnych czy elektrycznych. Najlepszym rozwiązaniem jest stworzenie planu, na którym umieści się wszystkie elementy niezbędne w pomieszczeniu kuchennym. Pozwala to zorientować się jak duże mogą być meble czy urządzenia kuchenne. Zawsze można dobrać urządzenia o mniejszych gabarytach, gdy szukamy więcej wolnej przestrzeni. Decydując się na umieszczenie zmywarki można wybrać mniejszy zlewozmywak. Urządzenia takie jak lodówka, zlewozmywak, suszarka muszą być dopasowane zarówno do wielkości pomieszczenia jak też do liczby domowników. Im więcej jest domowników, tym poszczególne urządzenia muszą mieć większe rozmiary. Na etapie projektowania kuchni warto jest stworzyć dwa lub trzy różne plany koncepcyjne ustawienia poszczególnych urządzeń i mebli. Pozwala to na większą swobodę przy kupowaniu poszczególnych urządzeń.

Podział kuchni

W każdej kuchni muszą znaleźć się strefy, w których umieszczone są określone urządzenia oraz meble. Do stref, które zawsze znajdą się w kuchni zalicza się strefę zapasów, przygotowania posiłków, gotowania, zmywania, przechowywania. W kuchni może również znaleźć się strefa spożywania posiłków. Wszystkie urządzenia i meble w poszczególnych strefach muszą być ustawione zgodnie z ciągiem technologicznym. W poszczególnych strefach należy zadbać również o właściwie oświetlenie. Nie zawsze jedno, górne światło zapewnia odpowiednie oświetlenie wszystkich stref i punktów w kuchni. Z tego powodu warto jest stosować dodatkowe elementy oświetleniowe. Uzyskać można je poprzez wykorzystanie takich elementów jak halogeny, świetlówki, lampy LED, dodatkowe lampy, lampy w meblach i szafkach. Oświetlenie kuchni musi zapewnić możliwość wygodnego korzystania z każdej strefy kuchni. Źle oświetlona kuchnia będzie sprawiała trudności podczas przygotowywania posiłków. Oświetlenie jest szczególnie istotnym elementem w tych kuchniach, w których nie można korzystać z dziennego światła, czy w kuchniach łączonych z salonem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj