Uzyskanie pozwolenia na budowę domu w niektórych przypadkach może być naprawdę problematyczne i długotrwałe. Warto zatem wiedzieć, że istnieje sposób, by tego uniknąć, a jest nim budowa domu prefabrykowanego, którą można zrealizować na zgłoszenie. Czym on jest? Jakie warunki należy spełnić, by wybudować dom na zgłoszenie? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Czym są domy prefabrykowane?

Domy prefabrykowane nazywane również modułowymi to budynki, które jak wskazuje ich nazwa składają się z prefabrykatów, czyli gotowych elementów wytwarzanych w wyspecjalizowanych fabrykach. Na miejscu budowy następuje jedynie ich łączenie, a przykładem mogą być rozwiązania dostępne pod hasłem: domy modułowe – markaeko.pl. Istotne w tym przypadku jest to, że tego typu obiekty mogą funkcjonować nie tylko jako domy letniskowe, ale również budynki całoroczne. W tym drugim przypadku konieczne jest wykonanie odpowiedniego fundamentu, na którym usytuowany zostanie dom modułowy. Dzięki wykonaniu odpowiedniego ocieplenia oraz elewacji domy modułowe nie ustępują w niczym tradycyjnym budynkom murowanym, a pod niektórymi względami (np. energooszczędność) mogą również je przewyższać.

Jak uniknąć potrzeby uzyskania pozwolenia na budowę domu?

Jak wspomniano we wstępie istnieją sposoby na to, by móc wybudować dom bez pozwolenia, co pozwala ograniczyć formalności związane z rozpoczęciem procesu budowlanego do minimum. Rozwiązaniem tym są domy prefabrykowane, które są dostępne pod hasłem: domki bez pozwolenia – markaeko.pl. Zgodnie z obowiązującymi aktualnie przepisami prawa można bowiem postawić dom bez pozwolenia jeżeli jego powierzchnia nie będzie przekraczała 70 metrów kwadratowych. Oczywiście nie jest to jedyny wymóg, ponieważ budynek ten musi również zaspokajać własne potrzeby mieszkaniowe inwestora, co oznacza, że nie może być przeznaczony na sprzedaż bądź wynajem. Postawić go można jedynie na działce budowlanej o odpowiedniej wielkości, a projekt musi być zgodny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. W rzeczywistości wiele domów modułowych spełnia te założenia, co sprawia, że możliwość budowy bez pozwolenia jest jedną z ich najistotniejszych zalet.

Zalety domów modułowych

Zalety domów modułowych nie kończą się na wspomnianej już możliwości budowy bez pozwolenia, ponieważ w rzeczywistości jest ich znacznie więcej. Chodzi między innymi o:

  • możliwość szybkiego pójścia na swoje, ponieważ dom modułowy może być gotowy do zamieszkania nawet w 2-3 miesiące od złożenia zamówienia;
  • wysoką jakość, ponieważ jest to nie tylko szybka, ale również dokładna technologia budownictwa;
  • możliwość rozbudowy, ponieważ wystarczy w tym przypadku dołożyć do istniejącego już budynku kolejny moduł;
  • niskie koszty, które są efektem budowania domu według sprawdzonego projektu (m.in. ograniczenie pozostałości materiałów);
  • energooszczędność, która sprawia, że budynki modułowe są nie tylko tanie w eksploatacji, ale również przyjazne środowisku.

Podsumowując należy stwierdzić, że chcąc uniknąć konieczności uzyskania pozwolenia na budowę warto wybrać dom prefabrykowany. Zaletą takiego rozwiązania są również między innymi niskie koszty oraz szybkość budowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj