Beton to jeden z podstawowych materiałów budowalnych. Jest niezwykle wytrzymały, łatwy w obróbce, odporny na działanie mrozu i ekstremalnie wysokie temperatury. Te wszystkie właściwości osiąga dzięki odpowiedniemu przygotowaniu – kluczowe dla jakości betonu jest wibrowanie.

Na czym polega wibrowanie betonu?

Beton powstaje z kruszywa, cementu, wody oraz dodatków, dzięki którym materiał otrzymuje pożądane właściwości. Wszystkie te składniki różnią się między sobą, żeby więc mieszanka uzyskała jednolitą, gładką konsystencję, należy poddać ją wibrowaniu. Jest to proces bardziej intensywny od zwykłego mieszania. Wibrowanie wywołuje drgania wysokiej częstotliwości, wskutek czego zmniejsza się tarcie pomiędzy cząsteczkami surowca. Przez wibrowanie można też pozbyć się nadmiaru gazów, jakie tworzą się przez kontakt składników z powietrzem – w efekcie wibrowania gazy wypływają z głębszych warstw na powierzchnię.

Podsumowując, jeśli pominie się etap wibrowania betonu, powstanie materiał gorszej jakości, o obniżonej wytrzymałości, z niewłaściwą konsystencją. Po prawidłowym przeprowadzeniu wibrowania, beton lepiej przylega do materiałów zbrojeniowych i wypełnia szczelnie cały obszar wylewki. Z drugiej strony, z wibrowaniem nie można przesadzić, bo jeśli proces ten będzie trwał zbyt długo, cięższe składniki mieszanki betonowej opadną na dno, co także przyczyni się do pogorszenia właściwości betonu.

Co jest potrzebne do wibrowania betonu?

Do zagęszczania betonu używa się specjalnych wibratorów. Usuwają one pęcherzyki powietrza z mieszanki i łączą ze sobą składniki w taki sposób, że gotowy beton nie ulega rozwarstwieniu, nie kruszy się i nie ma w jego powierzchni żadnych szczelin. Wibratory dzielą się na pogrążalne, powierzchniowe i przyczepne. Te pierwsze nadają się do zagęszczania masy betonowej o dużej głębokości, nawet kilkunastu metrów (np. przy budowie słupów), wibratory powierzchniowe stosuje się na płytkich i dużych powierzchniach, a przyczepne są montowane na zewnątrz szalunków. Oprócz wibratorów są jeszcze listwy wibracyjne, wykorzystywane do zagęszczania i precyzyjnego rozprowadzania betonu przy budowie podłóg.

Wibrator pogrążalny składa się z dostępnego na msv24.pl wałka elastycznego (węża), buławy i napędu. Poszczególne elementy muszą do siebie pasować, dlatego przy zakupie należy zwrócić uwagę na ich oznaczenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj