Podłoga drewniana to marzenie tych, którzy cenią sobie naturalność i elegancki wygląd wnętrza. Drewno izoluje termicznie i oddycha, dzięki czemu w domu reguluje się mikroklimat. W porównaniu z deskami litymi, deski warstwowe są dużo mniej wrażliwe na warunki atmosferyczne.

Czym różni się drewniana podłoga lita od warstwowej?

Deska lita zbudowana jest z jednego kawałka szlachetnego drewna, na przykład z jesionu lub dębu. Jest droższa od desek warstwowych i uważana za bardziej prestiżową. Chętnie wybierana do aranżacji domowych, niemniej jest bardziej wrażliwa na wilgoć i temperaturę niż deski warstwowe, przez co odradzana jest przede wszystkim przy ogrzewaniu podłogowym.

Deski warstwowe zaś produkuje się z dwóch lub trzech warstw, ułożonych tak, by słoje w kolejnych warstwach były względem siebie prostopadle. Dzięki takiej budowie podłogi są mniej wrażliwe na wilgoć, a także bardziej stabilne wymiarowo, przez co znacząco ogranicza się pracę drewna, nawet do 70%.

W Salonie Podłóg Superparkiet znajdziesz bogatą ofertę zarówno desek warstwowych i litych od polskich producentów, między innymi Finish Wood, Superplank, Jawor-Parkiet, Walczak.

Rodzaje desek warstwowych

Deski warstwowe dzieli się na:

  • dwuwarstwowe – z warstwą szlachetną nawet do 6 mm, co pozwala na wielokrotne cyklinowanie podłogi w celu jej odnowienia. Ten rodzaj desek warstwowych wymaga przyklejenia do podłoża;
  • trójwarstwowe – posiadające cieńszą warstwę użytkową, która wynosi od 2,5 do 3,5 mm, pozwalającą również na kilkukrotne cyklinowanie, co daje wieloletnią żywotność podłogi. Dolne z warstw najczęściej wykonane są z drewna iglastego, ze świerku lub sosny. Deski trójwarstwowe posiadają zamek „click”, co daje kolejną możliwość ułożenia podłogi, mianowicie ułożenie metodą bez klejową „na pływająco”.

Czy deski warstwowe nadają się na systemy ogrzewania podłogowego?

Bardzo ważną zaletą desek warstwowych jest właśnie możliwość ułożenia ich w pomieszczeniach z systemem ogrzewania podłogowego. Ich budowa ma mniejszy opór cieplny w porównaniu z deskami litymi. Drewno jest izolatorem, dlatego właśnie cieńsze deski warstwowe, w połączeniu ze znacznie zwiększoną stabilnością wymiarową produktu, lepiej sprawdzają się na podłodze ogrzewanej.

Wybierając deski warstwowe do pomieszczeń z systemami ogrzewania podłogowego, powinno się pamiętać, aby zwracać uwagę na:

  • niski współczynnik skurczu i rozkurczu;
  • czas osiągania równowagi higroskopijnej.

Gatunki drewna najczęściej stosowane na podłogi ogrzewane to dąb i jesion. Z kolei podłogi wykonane z buku i klonu nie są polecane, ze względu na to, że są mało stabilne wymiarowo.

Wykończeniem desek warstwowych może być zabezpieczenie olejowoskiem i lakierem, które zaraz po ułożeniu nadają się do eksploatacji. Jest możliwość zakupu desek surowych, a następnie wykończenia ich w miejscu ułożenia, jednakże ostatecznie koszt jest zauważalnie wyższy, a i eksploatację można rozpocząć dużo później.

Salon Podłóg Superparkiet zatrudnia wykwalifikowanych specjalistów, którzy odpowiedzą na nurtujące Cię pytania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj